ឯកឧត្តម ឡេង សុខគា ៖ ទំនើបកម្មវិស័យអប់រំ ជាជំហានធានានូវការផលិតមូលធនមនុស្សប្រកបដោយសមត្ថភាព ចំណេះដឹង និង​ក្រមសីលធម៌ខ្ពស់
ក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន និងបទបង្ហាញ​ពីការត្រៀមបើកសាលា​រៀនវ៉េស្ទឡាញន៍ក្រុងច្បារមន កាលពីចុងសប្តាហ៍នេះ ឯកឧត្តម ឡេង សុខគា ប្រធានសភាពាណិជ្ជកម្ម​ខេត្តកំពង់ស្ពឺ មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងបរិបទ នៃសាកលភាវូពាណិជ្ជកម្ម ដើម្បីកម្ពុជា​អាចរក្សាបាននូវភាពម្ចាស់ការ និងការប្រកួតប្រជែង​លើទីផ្សារ​អន្តរជាតិ គឺទាមទារចាំបាច់នូវការធ្វើទំនើបកម្មលើគ្រប់វិស័យ ក្នុងនោះវិស័យអប់រំ និងបណ្តុះបណ្តាល ជាវិស័យអាទិភាពចម្បងស្របតាមគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ឡេង សុខគា បន្តថា ដើម្បីធានាបាននូវការផលិតមូលធនមនុស្សកម្ពុជាដែលប្រកបដោយសមត្ថភាព ចំណេះដឹង និងក្រមសីលធម៌ខ្ពស់ ការធ្វើទំនើបកម្មលើវិស័យអប់រំ ត្រូវបោះជំហានពីសាលារៀន ដែលជាថ្នាលក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលដ៏សំខាន់ ហើយ​ត្រូវផ្តោតចំបងលើកម្មវិធីសិក្សា សាស្រ្តាចារ្យ លោកគ្រូអ្នកគ្រូ និងឧបករណ៍សម្ភារៈនានា, ហើយលើសពីនេះ ក៏ត្រូវផ្តោតលើការស្រាវជ្រាវ អនុវត្ត ដើម្បីធានានូវទំនើបកម្ម និងភាពសម្បូរបែប សំដៅលើកកម្ពស់នូវនវានុវត្តន៍លើគ្រប់វិស័យ។
លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយកបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប មានប្រសាសន៍ថា កិច្ច​ការ​អប់រំ​ពិតជា​សំខាន់ណាស់ ជាពិសេស​ប្រទេស​របស់យើង​កំពុង​ស្ថិត​ក្នុងដំណាក់កាលអភិវឌ្ឍ ដែល​ត្រូវការ​នូវ​ធនធាន​មនុស្សខ្លាំង ហើយការដែលសាលារៀនវ៉េសឡាញន៍ សាខាទី១២ បោះទីតាំងនៅក្រុងច្បារមន គឺជាការនាំយកនូវ​សាលាឯកជនជាតិលំដាប់ខ្ពស់ ដែលមាន​កម្មវិធីសិក្សា​ដ៏សម្បូរបែប សម្រាប់ជាជម្រើស​ដល់មាតាបិតាអ្នកអាណាព្យាបាល ដែលចង់​ឱ្យ​បុត្រធីតា​ក្លាយ​ជាមូលធន​មនុស្ស​ដ៏​ខ្លាំងពូកែរបស់កម្ពុជា។
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់​អគ្គនាយកបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន សម្រាប់​សាលា​រៀន​វ៉េស្ទឡាញន៍ សាខាទី១២ ក្រុងច្បារមន​នេះ គឺមានកម្មវិធីសិក្សា​៣ភាសា គឺ ខ្មែរ អង់គ្លេស និងចិន ហើយ​មាន​បូករួមជាមួយ​កម្មវិធីសិក្សា​អមផ្សេងទៀត ដូចជា ការអភិវឌ្ឍ​ភាពជាអ្នកដឹកនាំ និង​ចរិយាសម្បទា, ចំណេះដឹង​សេដ្ឋកិច្ច ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ និង​សហគ្រិនភាព, បំណិន​កុំព្យូទ័រ បច្ចេកវិទ្យា និងឌីជីថល រួមជាមួយ​សេវាគាំទ្រ​មាតាបិតាសិស្ស ដូចជា ការ​ប្រឹក្សាយោបល់​លើ​ការ​អប់រំ និង​ថែរក្សា​បុត្រធីតា, ការ​បណ្តុះបណ្តាល​លើ​ការ​អភិវឌ្ឍ​អាជីវកម្ម ការងារ និង​ភាពជាអ្នកដឹកនាំ, ជំនួយហិរញ្ញវត្ថុ/អាហារូបករណ៍សិស្សពូកែ ព្រមទាំង​ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រង និងសិក្សា​ឌីជីថល​ជាដើម៕