សម្តេចតេជោ ៖ ការរីកចម្រើន​នៃការអប់រំ​នៅ​កម្ពុជា គឺដោយការ​រួមគ្នារវាងរាជរដ្ឋាភិបាល វិស័យឯកជន សប្បុរសជន និង​ប្រជាជន​គ្រប់ស្រទាប់
ភ្នំពេញ – ការរីកចម្រើន​ នៃការអប់រំ​នៅ​កម្ពុជា មិន​មែន​មានតែ​រាជរដ្ឋាភិបាលម្នាក់ឯងដែលធ្វើ​ឱ្យ​មានការ​រីកចម្រើន​នោះទេ ប៉ុន្តែ​គឺមានការ​រួមគ្នាជាមួយ​វិស័យ​ឯកជន សប្បុរសជន ព្រមទាំង​ប្រជាពលរដ្ឋ​គ្រប់ស្រទាប់វណ្ណៈ ។ នេះ​ជា​ប្រសាសន៍​លើក​ឡើងរបស់សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ក្នុង​ឱកាស​អញ្ជើញប្រគល់សញ្ញាបត្រ​ជូនដល់គរុសិស្ស គរុនិស្សិត និស្សិត និង​បុគ្គលិកអប់រំ​ជាង​២ពាន់​នាក់ នៅ​វិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ នាព្រឹកថ្ងៃទី២៥ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០២៣។
ក្នុងនោះសម្តេចតេជោ​បានរំលឹកថា កាលពីអតីតកាល​សាលារៀន​ភាគច្រើន គឺត្រូវ​បានកសាងដោយ​ប្រជាពលរដ្ឋ ដោយ​សប្បុរសជន ហើយ​ការ​រួមចំណែកនេះ​វាបាន​ក្លាយ​ទៅជាប្រពៃណី ហើយថា ការរួមគ្នា​រវាងរដ្ឋ និង​ប្រជាជន ជួយ​ឱ្យ​មានការ​ពង្រឹងនូវវិស័យអប់រំ​បាន​យ៉ាង​ល្អ។
“« “បើយើងពិនិត្យ​មើលអំពីសម័យសង្គមរាស្រ្តនិយម… ខាងរដ្ឋនៅពេលនោះផ្តល់តែគ្រូបង្រៀន​នោះទេ អាចមានការកសាងសាលានៅក្នុងកម្រិតតិចតួច ក៏​ប៉ុន្តែនៅតាមសាលា ជាពិសេស​បឋមសិក្សា​តាមភូមិ តាមឃុំ គឺសហគមន៍ធ្វើទាំងអស់…”
សម្តេចតេជោមានប្រសាសន៍បន្តថា ក្រោយ​ថ្ងៃរំដោះ​ឆ្នាំ​១៩៧៩ គឺនៅសល់សាលារៀន​តែក្នុងទីក្រុង និង​ទីប្រជុំ​ជន​មួយ​ចំនួន ហើយ​ពេលនោះ​កូនសិស្សមួយ​ចំនួន​បានរៀន​នៅ​ក្រោម​កុដិលោក​ដែលគ្មានព្រះសង្ឃ មួយ​ចំនួនរៀន​នៅ​ក្រោមផ្ទះ ព្រោះតែមិន​ទាន់មានសាលារៀន មិន​ទាន់បើក​សាលា​រៀន​គ្រប់​គ្រាន់​នៅ​ឡើយ ។ តែយ៉ាងណា​យើង​បាន​ខិតខំ​រួម​គ្នា​បង្កើត​ឱ្យ​មាន​ប្រព័ន្ធ​អប់រំមួយ ដែលបច្ចុប្បន្ន​កំពុង​តែបន្ត​កំណែទម្រង់​ឱ្យ​កាន់តែ​ស៊ីជម្រៅ​ និង​ពង្រឹងគុណភាពអប់រំ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបញ្ជាក់ថា បច្ចុ​ប្បន្ននេះ យើងដើរមក​ដល់​ដំណាក់កាលឃុំ​មួយ​ត្រូ​វមានអ​នុវិទ្យាល័យ​មួយ​យ៉ាងតិច ខណៈ​នៅតាមស្រុក​នីមួយៗ​ក៏​មានវិទ្យាល័យ​ច្រើន​ ដោយ​ចំណុចនេះ សម្តេច​ស្នើ​ឱ្យ​បន្តដើម្បីធានា​ទៅ​ដល់សិស្ស​មានសាលារៀន ដោយកុំ​ឱ្យ​លំបាក​ក្នុង​ការ​ដើររក​សាលា​រៀន​ដូចកាលពីមុន​ទៀត។