រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទបាននិងកំពុងត្រួតពិនិត្យឡើងវិញ ផែនការសកម្មភាពជាតិស្តីពីការផ្គត់ផ្គង់ទឹក ការសំអាត និងអនាម័យជនបទ ឆ្នាំ២០១៩-២០២៣ និងរៀបចំដាក់ចេញនូវផែនការសកម្មភាពជំហាន៣បន្តទៀត ដើម្បីឈានទៅសម្រេចបានគោលដៅ ១០០% អត្រាគ្រប់ដណ្តប់ទឹកស្អាត ការសំអាត និងអនាម័យ និងឆ្លើយតបនឹងគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពកម្ពុជា លេខ ៦.២ នៅឆ្នាំ ២០៣០។
ឯកឧត្តម យឹម ជុង រដ្ឋលេខាធិការ ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ
“យើងដឹងមុនហើយថានឹងជួបការលំបាក និងឧបសគ្គជាច្រើនដើម្បីឈានទៅសម្រេចបានគោលដៅដែលបានកំណត់ ជាពិសេសនៅដំណាក់កាលនៅសេសសល់ ១០-២០% ចុងក្រោយនេះ ដូចជាត្រូវគិតគូរពីប្រជាពលរដ្ឋក្រីក្រ ប្រជាជនដែលងាយរងគ្រោះ ជនដែលមានពិការភាព ប្រជាជនដែលរស់នៅក្នុងតំបន់ប្រឈមនានា និងបញ្ហាប្រែប្រួលអាកាសធាតុជាដើម”
ឯកឧត្តម យឹម ជុង មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីសម្រេចបានគោលដៅគ្របដណ្តប់ទឹកស្អាត ការសំអាត និងអនាម័យជនបទនៅឆ្នាំ២០២៥ ទាមទារឱ្យមានការចូលរួមពីគ្រប់វិស័យ  ស្ថាប័ន ភាគីពាក់ព័ន្ធ គ្រប់កម្រិតទាំងអស់។ គ្រប់វិស័យ ស្ថាប័ន និងអ្នកគ្រប់ៗគ្នាសុទ្ធតែពាក់ព័ន្ធ និងអាចរួមចំណែកលើកកម្ពស់ និងផ្សព្វផ្សាយការងារទឹកស្អាត និងអនាម័យតាមលទ្ធភាពរៀងៗខ្លួន។ តួយ៉ាងដូចជា ការចូលរួមរបស់ស្ថាប័ន វិស័យសារព័ត៌មាន និងយុវជនចូលរួមផ្សព្វផ្សាយអំពីទឹកស្អាត និងអនាម័យតាមរយៈអត្ថបទសរសេរ វីដេអូបទយកការណ៍ ព័ត៌មានខ្លីៗ អត្ថបទគេហទំព័រ និងជាច្រើនប្រភេទទៀត តាមលទ្ធភាព និងជំនាញរៀងៗខ្លួន។
ឯកឧត្តម Andreas Zurbrugg បញ្ជាក់បន្ថែមថា ដើម្បីឱ្យកម្ពុជាអាចសម្រេចបានគោលដៅអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពក្នុងឆ្នាំ២០៣០ គឺជាជំហានមួយដែលយើងត្រូវការការខិតខំប្រឹងប្រែង ការវិនិយោគ និងការចូលរួមពីដៃគូពាក់ព័ន្ធទាំងអស់​។ រាជរដ្ឋាភិបាលអូស្ដា្រលីប្ដេជ្ញាចិត្ត និងបន្តគាំទ្ររាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាដើម្បីសម្រេចគោលដៅអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព ដើម្បីផ្ដល់ទឹកស្អាត និងអនាម័យទៅដល់ប្រជាជនកម្ពុជា ជាពិសេសស្រ្តី ជនមានពិការភាព និងជនងាយរងគ្រោះ។