ភ្នំពេញ – ការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់បានសម្លាប់មនុស្សប្រមាណ ៨លាននាក់ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ហើយជាមូលហេតុចម្បងនៃការស្លាប់ដែលអាចការពារបាននៅទូទាំងពិភពលោក។ ភ័ស្តុតាងបង្ហាញថា ការដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់ គឺជាវិធានការមានប្រសិទ្ធភាពបំផុតសម្រាប់កាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់។
ជាមួយគ្នានេះ ប្រសិនបើប្រទេសកម្ពុជាដំឡើងពន្ធរហូតដល់ ៧៥ភាគរយ នៃតម្លៃបារីលក់រាយ ឱ្យស្របតាមអនុសាសន៍របស់អង្គការសុខភាព ពិភពលោក និងធនាគារពិភពលោក កម្ពុជានឹងទទួលពន្ធចំណូលបន្ថែម ២៣៥ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក ក្នុងរយៈពេល៥ឆ្នាំខាងមុខ និង ៩៣៣ លានដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក ក្នុងរយៈពេល ១៥ឆ្នាំខាងមុខ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត មុំ គង់ នាយកប្រតិបត្តិ អង្គការចលនា ដើម្បីសុខភាពកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ទោះបីមានការថយចុះបរិមាណចំនួនអ្នកប្រើប្រាស់ថ្នាំជក់ក្ដី ប៉ុន្តែនៅពេលដំឡើងពន្ធឱ្យដល់កម្រិតនោះចំណូលពន្ធដែលទទួលបាននៅតែកើនឡើងដដែល។ លោកវេជ្ជបណ្ឌិតបន្តថា បានជាវិធានការដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់មានប្រសិទ្ធភាព ពីព្រោះកាលណាមានការដំឡើងពន្ធឱ្យតម្លៃលក់រាយឡើង១០ភាគរយ នឹងកាត់បន្ថយអ្នកប្រើប្រាស់បាន៨ភាគរយនៃអ្នកជក់បារីនៅកម្ពុជា។
“នៅពេលតម្លៃបារីកើនឡើងធ្វើឱ្យអ្នកជក់តិចជាងមុន ចំណេញទាំងសុខភាព ថវិកា និងអាយុជីវិត ហើយថែមទាំងជាគំរូជួយបង្ការកុមារ និងយុវជនមិនឱ្យជក់បារី”
នាយកប្រតិបត្តិ អង្គការចលនា ដើម្បីសុខភាពកម្ពុជា បញ្ជាក់បន្ថែមថា ដើម្បីជួយឱ្យប្រជាជនមិនឱ្យរងផលប៉ះពាល់អាយុជីវិត និងសុខភាពដោយសារការប្រើប្រាស់ផលិតផលថ្នាំជក់ គឺទី១ ត្រូវដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់ឱ្យបាន ៧៥ភាគរយ ទី២.ត្រូវពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់ហាមជក់បារី នៅកន្លែងសាធារណៈ និងកន្លែងធ្វើការ និងមានសារព្រមានពីសុខភាពលើកញ្ចប់បារី។
បើតាមគោលការណ៍ណែនាំស្តីពីការអនុវត្តមាត្រា៦ នៃអនុសញ្ញា ស្តីពីការត្រួតពិនិត្យថ្នាំជក់ មានគោលការណ៍រួមចំនួនបីឆ្លើយតបនឹងការដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់ រួមមាន ទី១.ការដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់គ្រប់គ្រាន់ នឹងកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ និងអត្រាជក់ថ្នាំជក់ ទី២.ការដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់គ្រប់គ្រាន់ គឺជាប្រភពសំខាន់នៃចំណូលពន្ធ និងទី៣. គោលនយោបាយពន្ធដារ គួរតែត្រូវបានការពារកុំឱ្យមានការជ្រៀតជ្រែកពីក្រុមហ៊ុនថ្នាំជក់ ឬបុគ្គលដែលទទួលបានផលប្រយោជន៍ពីក្រុមហ៊ុនថ្នាំជក់។
គួរជម្រាបជូនថា តាមការស្រាវជ្រាវគេរកឃើញថា ប្រជាជនកម្ពុជាដែលជក់បារី ភាគច្រើនជាមធ្យមគាត់ជក់អស់ចំនួន១២ដើមក្នុងមួយថ្ងៃ ហើយតម្លៃបារីដែលទិញចុងក្រោយគេមានតម្លៃ ៣៩០០រៀលក្នុងមួយកញ្ចប់។ យ៉ាងណាក៏ដោយប្រជាជនកម្ពុជារហូត ៩៤% គាំទ្រឱ្យមានការដំឡើងពន្ធថ្នាំជក់ ពោលគឺគាំទ្រឱ្យដំឡើងដល់ ៦២% នៃតម្លៃលក់រាយ ស្មើនឹង២ដងនៃពន្ធថ្នាំជក់បច្ចុប្បន្ន នេះបើយោងតាមការស្រាវជ្រាវរបស់សាកលវិទ្យាល័យជាតិមានជ័យ ក្នុងឆ្នាំ២០២១៕