ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ជ្រើសរើសយុវជនចូលរួមប្រកួតប្រជែងសរសេរសំបុត្រថ្នាក់ជាតិឆ្នាំ២០២២
ភ្នំពេញ- ក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ បានប្រកាស​ពីការរៀបចំកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងសរសេរសំបុត្រថ្នាក់ជាតិ នៅថ្ងៃទី២៥ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២ខាងមុខ ដើម្បីជ្រើសរើសជ័យលាភីសរសេរសំបុត្រលើប្រធានបទ “សរសេរសំបុត្រទៅអ្នកដែលមានឥទ្ធិពល ស្តីពីមូលហេតុ និងរបៀបក្នុងការដោះស្រាយការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ (Write a letter to an influential person about why and how to take action on climate change)”។
កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងសរសេរសំបុត្រថ្នាក់ជាតិឆ្នាំ២០២២ ធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងជ្រើសរើសសំណេរជ័យលាភីប្រចាំឆ្នាំរបស់សិស្សានុសិស្ស ហើយជ័យលាភីលេខ១ នឹងត្រូវជ្រើសរើសចូលរួមប្រកួតប្រជែងថ្នាក់អន្តរជាតិ របស់សហភាពប្រៃសណីយ៍សកល (Universal Postal Union,UPU)។ កម្មវិធីនេះ នឹងចូលរួមចំណែកក្នុងការលើកកម្ពស់គំនិតច្នៃប្រឌិត ទេពកោសល្យក្នុងការសរសេរ ពិសេសប្រពៃណី នៃការសរសេរសំបុត្រសម្រាប់ការទំនាក់ទំនង និងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងនិងការប្រើប្រាស់វិស័យប្រៃសណីយ៍ សម្រាប់សាធារណជន។
សម្រាប់លក្ខខណ្ឌក្នុងការចូលរួម សិស្សានុសិស្សទាំងពីរភេទ ត្រូវមានសញ្ជាតិខ្មែរ និងមានអាយុ៩ ដល់ ១៥ឆ្នាំ ដោយគិតត្រឹមថ្ងៃទី១ឧសភា ឆ្នាំ២០២២ ។ សំបុត្រត្រូវសរសេរជាភាសាខ្មែរ ឬភាសាអង់គ្លេស មិនលើសពី៨០០ពាក្យ ឬ២ទំព័រ សរសេរសំបុត្រដោយដៃផ្ទាល់។ បេក្ខជនត្រូវ​ផ្ញើសំបុត្រតាមសេវាប្រៃសណីយ៍អនុសិដ្ឋ នៃប្រៃសណីយ៍កម្ពុជា ដោយមិនគិតថ្លៃ ឬសេវាបញ្ញើឆាប់រហ័សឯកជន។
បើតាម​ក្រសួងប្រៃសនីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ សម្រាប់ការ​ជ្រើសរើស​ជ័យលាភី ត្រូវ​ធ្វើជាពីរដំណាក់ ទី១.អត្ថបទដែលចូលរួមទាំងអស់នឹងត្រូវគណៈកម្មការវាយតម្លៃ និងឱ្យពិន្ទុ ផ្អែកលើគំនិតច្នៃប្រឌិត សិល្បៈនៃការសរសេរ និងអត្ថន័យ។ ក្នុងនោះ លទ្ធផលនៃអត្ថបទដែលល្អជាងគេចំនួន១០ នឹងត្រូវជូនដំណឹងតាមរយៈទូរសព្ទដោយក្រុមការងារ និងផ្សព្វផ្សាយក្នុងហ្វេសប៊ុករបស់អគ្គនាយកដ្ឋានប្រៃសណីយ៍។ ទី២ អត្ថបទដែលបានពិន្ទុច្រើនជាងគេ ចំនួន១០ នឹងត្រូវធ្វើបទបង្ហាញពីអត្ថន័យនៃសំបុត្ររបស់ខ្លួននៅថ្ងៃទី ២៥ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២។
សំបុត្រដែលមានបោះត្រាកាលបរិច្ឆេទផ្ញើក្រោយថ្ងៃកំណត់ មិនត្រូវបានទទួលសម្រាប់ការវាយតម្លៃឡើយ ហើយ​ខ្លឹមសារលិខិតដែលលួចចម្លងទាំងស្រុង ឬដោយផ្នែកពីអត្ថបទផ្សេង ពុំត្រូវបានវាយតម្លៃ ដោយអ្នកចូលរួមត្រូវសរសេរសំបុត្រដោយខ្លួនឯង។
សម្រាប់​បេក្ខជនផ្ញើសំបុត្រ និងឯកសារចុះឈ្មោះចូលរួមតាមរយៈអ៊ីម៉ែល gdpadmin@mptc.gov.kh ដោយ​ផុតកំណត់ទទួលសំបុត្រត្រឹមថ្ងៃ១៩ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២៕