កុមារកម្ពុជាជាង ៩ម៉ឺននាក់ទទួលបានសៀវភៅអំណានសម្រាប់កុមារពីអង្គការរូមធូរីដ
ភ្នំពេញ – នៅព្រឹកថ្ងៃពុធនេះ សាលារៀនចំនួន ២៦៣ ស្ថិតក្នុងខេត្តចំនួន៤ រួមមាន ព្រៃវែង ខេត្តត្បូងឃ្មុំ បន្ទាយមានជ័យ និងខេត្តកំពង់ស្ពឺ បានទទួលសៀវភៅអំណានសម្រាប់កុមារពីអង្គការអង្គការរូមធូរីដ ចំនួន ១លាន៤សែនក្បាល ។ ពិធីប្រគល់សៀវភៅអំណានបន្ថែមសម្រាប់កុមាររៀនអាននៅផ្ទះ រៀបចំឡើងដោយអង្គការរូមធូរីដ បំ​ណ​​ងផ្តល់សៀវភៅអានឱ្យដល់ដៃសិស្ស ដើម្បីឱ្យពួកគេអាចបង្កើតកូនបណ្ណាល័យតូចមួយនៅផ្ទះតាមរយៈ គម្រោងផ្តល់សៀវភៅអំណានបន្ថែមដល់កុមាររៀនតាមផ្ទះ ។ កម្មវិធីនេះ អញ្ជើញចូលរួមក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លោក ជា វ៉ាន់ថា នាយកប្រចាំប្រទេសនៃអង្គការរូមធូរីដកម្ពុជា ព្រមទាំងថ្នាក់ដឹកនាំជាតិ និងអន្តរជាតិ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ និងសិស្សានុសិស្ស តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ Zoom ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ចូលរួមពិធីប្រគល់សៀវភៅអំណានបន្ថែមសម្រាប់កុមាររៀនអាននៅផ្ទះ រៀបចំឡើងដោយអង្គការរូមធូរីដ តាមប្រព័ន្ធ Zoom ។
លោក ជា វ៉ាន់ថា នាយកប្រចាំប្រទេសនៃអង្គការរូមធូរីដកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា សៀវភៅទាំងអស់បានដឹកជញ្ជូលទៅដល់ដៃកុមារនៅតាមតំបន់គោលដៅរួច​រាល់​ហើយកាលពីដើមខែកញ្ញាកន្លងមក ដោយសិស្សម្នាក់ៗទទួលបានសៀវភៅ ១៥ចំណងជើង ឬ សៀវភៅ១៥ក្បាល និងបែងចែកទៅតាមកម្រិតថ្នាក់នីមួយៗ ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ កុមារកម្ពុជាជាង ៩ម៉ឺននាក់ទទួលបានសៀវភៅអំណានខាងលើ ។
“ខ្ញុំមានចិត្តរំភើប និងមានកិត្តិយសជាក្រៃលែង នេះជាលើកទីមួយដែលអង្គការរូមធូរីដបានផ្ដល់សៀវភៅអំណានសម្រាប់កុមារអាននៅផ្ទះ ជាខេមរភាសាក្នុងទ្រង់ទ្រាយធំមួយដែលមិនធ្លាប់មានពីមុនមក”
ប្រសាសន៍ លោក ជា វ៉ាន់ថា នាយកប្រចាំប្រទេសនៃអង្គការរូមធូរីដកម្ពុជា
នាយកប្រចាំប្រទេសនៃអង្គការរូមធូរីដកម្ពុជា បន្ថែមថា គម្រោងនេះបង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងបង្កើនបំណិន និងទម្លាប់អានក្រៅសាលា ជាពិសេសក្នុងអំឡុងពេលបិទសាលាដោយរោគរាតត្បាតកូវីដ-១៩ ។ លើសពីនេះ ផ្តល់ឱ្យកុមារពីថ្នាក់ទី១​ដល់ទី៦ក្នុងខេត្តគោលដៅ មានកូនបណ្ណាល័យតូចមួយនៅតាមផ្ទះ ដើម្បីជួយបំពេញបន្ថែមឱ្យពួកគេរៀនអាននៅផ្ទះ ជាពិសេសកុមារមិនមានលទ្ធភាពទាញយកឯកសារឌីជីថល ។ ម៉្យាងវិញទៀត ចូលរួមចំណែកជួយពង្រឹងបំណិនអានរបស់កុមារដែលជួយបង្កើនលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សឱ្យបានឡើងថ្នាក់ពេញលេញ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា អង្គការរូបធូរីដបានធ្វើការសាកល្បងលើកកម្ពស់កម្មវិធីអំណាន រៀបចំជាវិធីសាស្រ្តអំណាន សៀវភៅអំណានបន្ថែម និងហ្វឹកហាត់បណ្ដុះបណ្ដាលដល់លោកគ្រូ អ្នកគ្រូនូវវិធីសាស្រ្តអំណាន ។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត បន្តថា អង្គការរូមធូរីដបានសហការជាមួយក្រសួងអប់រំជួយគាំទ្រការសាងសង់បណ្ណាល័យ ផ្ដល់ជាសៀវភៅសិក្សា ជាពិសេសការបណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូឱ្យនេះបង្ហាត់អំណាន ជួយឱ្យគ្រូអាចបង្រៀនសិស្សឆាប់ចេះអាន ជួយគ្រប់គ្រងថ្នាក់រៀនបានល្អប្រសើរ និងកាត់បន្ថយការបោះបង់ការសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្ស ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន បន្ថែមថា កម្មវិធីអំណាននេះជួយឱ្យសិស្សចេះអាន ចេះប្រកបអក្សរ ចេះប្រើពាក្យតែល្បៈ និងពង្រឹងអំណាន ។ ទន្ទឹមនឹងនេះ អំណាននៅក្នុងបណ្ណាល័យជួយឱ្យសិស្សចេះវិភាគតួអង្គ វិភាគសាច់រឿង និងលើកទឹកចិត្តឱ្យសិស្សរៀនតែងល្បៈដោយខ្លួនឯង ដើម្បីបង្ហាញការផ្ដាច់ជ្ញាចិត្តក្នុងការសិក្សា ។
“ខ្ញុំជឿជាក់ថាបន្ទាប់ពីអនុវត្តនូវវិធីសាស្រ្តអំណានដំបូង សិស្សចេះអានច្បាស់ ដើម្បីរៀនចប់ថ្នាក់មធ្យមសិក្សា និងអាចបន្តរៀនថ្នាក់ឧត្តមសិក្សាបន្ថែមទៀត”
ស្របគ្នានេះ នាយកប្រតិបត្តិនៃអង្គការរូមធូរីដកម្ពុជា បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា អង្គការរូមធូរីដ បានផ្ដល់ជាសន្លឹកកិច្ចការជួយមាតា បិតា ឬអាណាព្យាបាលរបស់សិស្សឱ្យបន្តជួយកូនរៀនតាមផ្ទះ និងវិធីចូលរួមជួយកូនរៀននៅផ្ទះឱ្យកាន់តែប្រសើរ ។ ក្នុងនោះបុគ្គលិកអង្គការរូមធូរីដ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូបានចូលរួមបន្ថែមទៀតតាមរយៈទូរសព្ទទៅចូលរួមទៅពុកម្ដាយ អាណាព្យាបាលបន្ថែមទៀត និងជួយជំរុញឱ្យកុមាររៀនតាមបណ្ដុំតូចៗ ។
គួរបញ្ជាក់ថា ដោយសាលារៀនបានចាប់ផ្តើមបើកទ្វារវិញជាបណ្តើរៗ ក្រុមការងារបានបញ្ចូលកិច្ចការផ្ទះបន្ថែមដល់សិស្សឱ្យអានសៀវភៅទាំងនេះនៅផ្ទះ បន្ថែមពីលើការរៀននៅតាមសាលារៀន ។ ក្រុមការងារស្រាវជ្រាវរបស់រូមធូរីដ បាននិងកំពុងចងក្រងសំណួរ ដើម្បីសាកសួរមាតាបិតាអំពីការប្រើប្រាស់សៀវភៅនេះ ដើម្បី​កំណត់​​យុទ្ធសាស្រ្តថ្មីៗបន្ថែមទៀត នៅពេលដ៏ខ្លីខាងមុខនេះ ៕