អ្នកស្រី ស្ដើង ភារ៉ុង ជម្នះសម្ពាធសង្គម និងជីវភាពគ្រួសារ ដើម្បីបានសិក្សាខ្ពង់ខ្ពស់ដូចក្ដីស្រមៃ
ភ្នំពេញ៖ ពាក្យថា កូនស្រីមិនគួររៀនសូត្រខ្ពង់ខ្ពស់ឡើយ ឬកូនស្រីជាមនុស្សមុជមិនជ្រៅទៅមិនឆ្ងាយ មិនមានខ្លឹមសារទៀតឡើយសម្រាប់ស្ត្រីកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន។ ស្ត្រីខ្មែរបានចាត់ទុកឃ្លោងឃ្លានេះ ជាទស្សនចាស់គំរឹលបង្អាប់បន្តុះដល់ស្ត្រីតែប៉ុណ្ណោះ ព្រោះគ្រប់យ៉ាងស្ត្រីអាចជម្នះ បាន។
អ្នកស្រី ស្ដើង ភារ៉ុង ជាស្ត្រីម្នាក់ ដែលបានជម្នះនិងកែប្រែពាក្យពេចន៍ខាងលើដោយយកការសិក្សាជាទុននៃជីវិត រហូតបានបញ្ចប់ថ្នាក់អនុបណ្ឌិតដោយជោគជ័យ។ ខ្ញុំជាកូនកសិករម្នាក់រស់នៅជនបទក្នុងទឹកដីខេត្តកំពង់ចាម ខ្ញុំធ្លាប់ទទួលរងសម្ពាធពាក្យសម្តីពីគ្រួសារផង សម្ពាធសង្គមផង ពេលខ្លះខ្ញុំចង់បោះបង់ចោលការសិក្សាចោលម្តងៗ។ អ្នកស្រី ស្ដើង ភារ៉ុង
មុនពេលអ្នកស្រីសម្រេចចិត្តមកបន្តការសិក្សានៅរាជធានីភ្នំពេញ។ តែបំណាច់ចង់សម្រេចក្តីស្រមៃតាំងពីតូច ខ្ញុំចេះតែព្យាយាមជំរុញខ្លួនឯងឲ្យអស់លទ្ធភាព ដើម្បីរកដំណោះស្រាយ ទីបំផុតខ្ញុំធ្វើបាន...។ អ្នកស្រី ស្ដើង ភារ៉ុង បានរៀបរាប់ពីប្រវត្តិតស៊ូក្នុងការសិក្សារបស់ខ្លួនយ៉ាងដូច្នេះ
កូនតាស្តើង អ៊ីចឹង មកវិញប្រយ័ត្នពោះធំ ឬខូចខ្លួនផ្តេសផ្តាស។ ទាំងអស់ហ្នឹងសុទ្ធតែពាក្យសម្ដី ដែលគេនិយាយដាក់សម្ពាធមកដល់ក្រុមគ្រួសារខ្ញុំ រួមទាំងខ្ញុំផ្ទាល់ ធ្វើឲ្យខ្ញុំគិតថា គួរបន្តរៀន ឬក៏ឈប់រៀន។ កុំបាច់រៀនវែងឆ្ងាយធ្វើអី ទៅភ្នំពេញម្នាក់ឯង ភារ៉ុង បានរៀបរាប់ថា មានពាក្យមួយឃ្លាដែលអ្នកភូមិតែនិយាយចំអកឡកលើយ ធ្វើឱ្យនាងចាំមិនភ្លេចនោះ
ដោយសារសម្ពាធពាក្យគេនិយាយហ្នឹងហើយ បានជាគ្រួសារខ្ញុំពេលខ្លះ គាត់ចង់រៀនត្រឹមថ្នាក់ទី១២បានហើយ ហើយរកការងារធ្វើធម្មតានៅស្រុកស្រែហ្នឹងទៅ មិនចាំបាច់បន្តការសិក្សានៅភ្នំពេញទេ... តែខ្ញុំចេះតែប្រាប់ហេតុផលសុំម៉ែពុកគាត់ក៏យល់ព្រម។ បំណាច់ចិត្តស្រឡាញ់ ការសិក្សា ភារ៉ុង បានទទូចសុំឪពុកម្តាយបន្តការសិក្សានៅភ្នំពេញ។ ដើម្បីបានមកភ្នំពេញភារ៉ុង បានពន្យល់ហេតុផលជាច្រើនទៅម្តាយឪពុករហូតទទួលបានការឯកភាព។
រ៉ុភាង បន្តថា “ខ្ញុំបានស្វែងរកអាហារូបករណ៍បង់ថ្លៃសាលា ដើម្បីជួយសម្រួលបន្ទុកគ្រួសារ ហើយនេះជាហេតុផលមួយដែលជំរុញឱ្យគ្រួសារអនុញ្ញាតឱ្យខ្ញុំមកសិក្សានៅភ្នំពេញ” ។ និយាយបណ្តើរញញឹមបណ្តើរ ស្ត្រីសម្បុរស្រអែមរាងតូចស្តើងរូបនេះ បានបន្តថា ម្តាយឪពុកយល់ស្របដោះស្រាយបញ្ហាបានមួយ តែខ្វះខាតលុយកាក់មករៀននៅភ្នំពេញ ជាឧបសគ្គធំទីពីរដែលអ្នកស្រីត្រូវគិតក្នុងនាមជានិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យថ្មោងថ្មី។
មនុស្សនឹងបញ្ចប់កិច្ចសន្ទនា អ្នកស្រី ស្តើង ភារ៉ុង បាននិយាយដោយជឿជាក់ថា “ កុំបោះបង់ចោលការសិក្សា ពិសេសក្មេងស្រី អ្វីក៏ដោយឲ្យតែយើងស្រលាញ់ យើងប្ដេជ្ញាចិត្តធ្វើ នោះនឹងសម្រេចគោលដៅមិនខាន ទាំងអស់នេះជាកត្តានាំឲ្យយើងអាចរកដំណោះស្រាយសមស្របសម្រាប់ជីវិតខ្លួនឯង ពិសេសត្រូវរៀនសូត្រពីបុគ្គលសំខាន់ៗនៅជុំវិញខ្លួនយើង”៕ បច្ចុប្បន្នអ្នកស្រី ស្ដើង ភារ៉ុង កំពុងរស់នៅទីក្រុងភ្នំពេញ និងបំពេញការងារមន្ត្រីពង្រឹងសិទ្ធិអំណាចពលរដ្ឋនិងយុវជន នៅអង្គការតម្លាភាពកម្ពុជា។ អ្នកស្រី បានបន្តរៀបរាប់ទៀតថា ការតាំងចិត្តខ្លួនឯងរឹងមាំជម្នះឧបសគ្គ ស្វែងរកចំណេះដឹងដាក់ខ្លួន ចង់បានការអប់រំមួយដ៏ល្អប្រសើរ ជាក្តីប្រាថ្នារបស់អ្នកស្រីតាំងពីកុមារ។ រចនាដោយ Article