លោក អៀង សុធារ៉ា ៖ បុគ្គលមានសីល សមាធិ និងបញ្ញា ទើបជាបញ្ញវន្តពិតប្រាកដ
ភ្នំពេញ៖ បញ្ញវន្តពិតប្រាកដត្រូវប្រកបដោយអង្គបី មានសីល សមាធិ និងបញ្ញា ប្រសិនបើបាត់បង់តម្លៃអង្គណាមួយនោះពាក្យបញ្ញវន្តនឹងមិនពេញលេញ ។ បុគ្គ​ល​គ្រប់រូបត្រូវធ្វើជាបញ្ញវន្តដោយគន្លងល្អ មានសមត្ថភាព និងរក្សាគុណធម៌ទើបជាបញ្ញវន្តមានគុណភាព ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោក អៀង សុធារ៉ា ស្ថា​ប​និកក្រុមហ៊ុនផ្កាឈូក និងលំនៅឋានអារ៉ាខារ៉ា ក្នុង​សិក្ខាសាលាអនឡាញស្តីពី “ការរៀបចំខ្លួនឱ្យក្លាយជាបញ្ញវន្តសតវត្សទី២១” កាលពីថ្ងៃទី០៨ ខែសីហាកន្ល​ង​ទៅ ។
លោក អៀង សុធារ៉ា មានប្រសាសន៍ថា ៖
“ពាក្យបញ្ញវន្តក្នុងព្រះពុទ្ធសាសនាត្រូវប្រកបដោយអង្គបី អង្គទីមួយសំដៅលើសីល មានន័យថាការមិនបំពានច្បាប់ និងការប្រ​ព្រឹត្ត​ប្រកបដោយសីលធម៌ ! ចំណែកឯអង្គទីពីរសំដៅលើសមាធិ អ្នកមានចិត្តសមាធិ ចិត្តស្ងប់ ឬមានសុខភាពផ្លូវចិត្តល្អ និងអង្គទី៣ បញ្ញា ជាអ្នកមានការយ​ល់​ដឹងតាមសភាពពិតនៃធម្មជាតិ”​
សូមបញ្ជាក់ថា សិក្ខាសាលាការរៀបចំខ្លួនឱ្យក្លាយជាបញ្ញវន្តសតវត្សទី២១ បានរៀបចំឡើងពេញមួយព្រឹក និមន្តនិងអញ្ជើញចូលរួមពីវាគ្មិនកិត្តិយស រួមមាន ព្រះ​​តេជគុណ ព្រះមហាវិមលធម្ម ពិន សែម សិរីសុវណ្ណោ ​ព្រះគ្រូចៅ​អធិ​ការ​វត្តរាជ​បូណ៌​ ក្រុងសៀមរាប លោក ហ្សង់ ហ្រ្វង់ស័រ តាន់ នាយ​ក​ការ​ផ្សា​យ​ជា​ភា​សា​ខ្មែរ​នៃវិទ្យុបារាំងអន្តរជាតិ (RFI) និងលោកឧកញ៉ា វេជ្ជបណ្ឌិត គួច ម៉េងលី ស្ថាបនិក ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល និងជាអគ្គនាយកប្រតិបត្តិ នៃក្រុមហ៊ុនម៉េងលី ជេ. គួច អេឌ្យូខេសិន ៕