ភ្នំពេញ៖ បញ្ញវន្តពិតប្រាកដត្រូវប្រកបដោយអង្គបី មានសីល សមាធិ និងបញ្ញា ប្រសិនបើបាត់បង់តម្លៃអង្គណាមួយនោះពាក្យបញ្ញវន្តនឹងមិនពេញលេញ ។ បុគ្គលគ្រប់រូបត្រូវធ្វើជាបញ្ញវន្តដោយគន្លងល្អ មានសមត្ថភាព និងរក្សាគុណធម៌ទើបជាបញ្ញវន្តមានគុណភាព ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់លោក អៀង សុធារ៉ា ស្ថាបនិកក្រុមហ៊ុនផ្កាឈូក និងលំនៅឋានអារ៉ាខារ៉ា ក្នុងសិក្ខាសាលាអនឡាញស្តីពី “ការរៀបចំខ្លួនឱ្យក្លាយជាបញ្ញវន្តសតវត្សទី២១” កាលពីថ្ងៃទី០៨ ខែសីហាកន្លងទៅ ។
លោក អៀង សុធារ៉ា មានប្រសាសន៍ថា ៖
“ពាក្យបញ្ញវន្តក្នុងព្រះពុទ្ធសាសនាត្រូវប្រកបដោយអង្គបី អង្គទីមួយសំដៅលើសីល មានន័យថាការមិនបំពានច្បាប់ និងការប្រព្រឹត្តប្រកបដោយសីលធម៌ ! ចំណែកឯអង្គទីពីរសំដៅលើសមាធិ អ្នកមានចិត្តសមាធិ ចិត្តស្ងប់ ឬមានសុខភាពផ្លូវចិត្តល្អ និងអង្គទី៣ បញ្ញា ជាអ្នកមានការយល់ដឹងតាមសភាពពិតនៃធម្មជាតិ”
លោក អៀង សុធារ៉ា បានបញ្ជាក់ថា បើមនុស្សមួយក្រុមដែលមានវិជ្ជា មានសមត្ថភាពខ្ពស់ មានការប្រព្រឹត្តត្រឹមត្រូវ គោរពច្បាប់ មានចិត្តស្ងប់ ចិត្តទន់ភ្លន់ និងប្រកបដោយសមាធិនោះទើបជាបញ្ញវន្តពិតប្រាកដ ។ ចំពោះពាក្យ សីល សមាធិ និងបញ្ញា យុវជនត្រូវបំពេញឱ្យបាន ។
សូមបញ្ជាក់ថា សិក្ខាសាលាការរៀបចំខ្លួនឱ្យក្លាយជាបញ្ញវន្តសតវត្សទី២១ បានរៀបចំឡើងពេញមួយព្រឹក និមន្តនិងអញ្ជើញចូលរួមពីវាគ្មិនកិត្តិយស រួមមាន ព្រះតេជគុណ ព្រះមហាវិមលធម្ម ពិន សែម សិរីសុវណ្ណោ ព្រះគ្រូចៅអធិការវត្តរាជបូណ៌ ក្រុងសៀមរាប លោក ហ្សង់ ហ្រ្វង់ស័រ តាន់ នាយកការផ្សាយជាភាសាខ្មែរនៃវិទ្យុបារាំងអន្តរជាតិ (RFI) និងលោកឧកញ៉ា វេជ្ជបណ្ឌិត គួច ម៉េងលី ស្ថាបនិក ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាល និងជាអគ្គនាយកប្រតិបត្តិ នៃក្រុមហ៊ុនម៉េងលី ជេ. គួច អេឌ្យូខេសិន ៕