សហគ្រិនឌីជីថលជាប្រធានបទប្រកួតដណ្ដើមជ័យលាភីយុវជន២១
ភ្នំពេញ៖ កម្មវិធីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពយុវជន BOOTCAMP 2021 មានឈ្មោះជាផ្លូវការថា យុវជន២១ រៀបចំឡើងក្រោមប្រធានបទសហគ្រិនឌីជីថល ដោយបណ្តុះបណ្តាល និងអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពយុវជនកម្ពុជាឱ្យមានបំណិនរៀបចំគម្រោងអាជីវកម្មបែបឌីជីថល និងប្រើប្រាស់បំណិនឌីជីថលដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហា (Digital Resolutions) និងបង្កើតអាជីវកម្មក្នុងបរិបទថ្មី ។ កម្មវិធីអភិវឌ្ឍយុវជននេះបានប្រកួតប្រជែងវគ្គទីមួយកាលពីថ្ងៃទី២៨-២៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២១។
លោក ឯម ពិសិដ្ឋ សាស្ត្រាចារ្យ និងគណៈកម្មការរៀបចំកម្មវិធីយុវជន២១ នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ថា BOOTCAMP 2021 ធ្វើឡើងក្រោមប្រធានបទសហគ្រិនឌីជីថល បង្ហាញការផ្លាស់ប្តូរផ្នត់គំនិតកម្ពុជាឱ្យងាកមកចាប់យកអាជីវកម្មឌីជីថល រួមចំណែកអនុវត្តគោលនយោបាយស្តីពីសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល។
លោក ឯម ពិសិដ្ឋ បានបន្ថែមថា យុវជនដែលបានចូលរួមប្រកួតក្នុងកម្មវិធីនេះ ក្រុមយុវជនទទួលបានជ័យលាភីចុងក្រោយនឹងទទួលបានពានរង្វាន់ថ្នាក់ជាតិស្តីពីយុវសហគ្រិនឌីជីថល និងទឹកប្រាក់ឧបត្ថម្ភសម្រាប់ធើ្វជាដើមទុនវិនិយោគលើគម្រោងអាជីវកម្មរបស់ខ្លួន។  ទន្ទឹមគ្នានេះយុវជនទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលឱ្យក្លាយជាធនធានសហគ្រិនវ័យក្មេង ដែលមានគំនិតច្នៃប្រឌិត នវានុវត្តន៍ ភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងការប្រើប្រាស់ឌីជីថលសម្រាប់ដោះស្រាយបញ្ហា។
សម្រាប់ឆ្នាំ២០២១ នេះ កម្មវិធីបានតម្រង់ទិសនិងបណ្ដុះគំនិតអាជីវកម្មដល់យុវជនចំនួន ១១០នាក់ មកពីសាកលវិទ្យាល័យចំនួន១៣ផ្សេងគ្នា តាមរយៈ Google Meet និងផ្សាយបន្តផ្ទាល់តាមបណ្តាញព័ត៌មានសង្គម។ ក្រុមនីមួយៗចូលរួមប្រកួតកំពុងខិតខំបង្ហាញសមត្ថភាព និងឆន្ទៈរៀបចំគម្រោងអាជីវកម្មបែបឌីជីថលតាមកិច្ចការស្រាវជ្រាវដែលកម្មវិធីបានផ្ដល់ជូន ។
កម្មវិធីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពយុវជន BOOTCAMP 2021  ផ្តួចផ្តើមគំនិតដោយឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាក្នុងគោលបំណងប្រែអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពយុវជនកម្ពុជាឱ្យមានសមត្ថភាពដោះបញ្ហាប្រឈមនៅក្នុងបរិបទឌីជីថល (Digital Resolutions) និងបដិវត្តឧស្សាហកម្ម ៤.០ ដែលយុវជនត្រូវមានជំនាញនិងបំណិនជីវិត ទាំងវិជ្ជាសម្បទា បំណិនសម្បទា និងចរិយាសម្បទា។
គួររំលឹកថា កម្មវិធីយុវជន២១ មានរយៈពេលប្រាំមួយខែ និងផ្តល់ការបណ្តុះបណ្តាលយុវជនជាក់ស្តែងជាមួយវាគ្មិន សាស្រ្តាចារ្យ និងអ្នកឯកទេសរយៈពេល១២ថ្ងៃ ចែកចេញជាបួនវគ្គ ព្រមទាំងតម្រូវឱ្យចុះកម្មសិក្សាជាមួយសហគ្រាសឯកជនដែលកំពុងធើ្វអាជីវកម្មឌីជីថល ដោយសរសេរគម្រោងអាជីវកម្មជាក់លាក់ ដើម្បីប្រកួតប្រជែងដណ្តើមជ័យលាភីរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា៕