កញ្ញា សេង ហ្គេកលី សរសេរសៀវភៅកូនសិស្សជីវិត ដើម្បីសុភមង្គលមនុស្សជុំវិញខ្លួន
ភ្នំពេញ៖ សៀវភៅចំណងជើង “កូនសិស្សជីវិត” ជាស្នាដៃបង្កើតឡើងដោយកញ្ញា សេង ហ្គេកលី មានវ័យ 22 ឆ្នាំ ប្រមូលផ្តុំដោយអត្ថបទខ្លីៗ និយាយពីរឿងរ៉ាវជីវិត និងដំណោះស្រាយផ្សេងៗ អមដោយគន្លឹះជំរុញលើកទឹកចិត្តទៅដល់យុវជន និងមនុស្សនៅជុំវិញខ្លួន។ ខ្លឹមសារសៀវភៅនេះ កើតចេញពីបទពិសោធជីវិតដែលអ្នកនិពន្ធមើលឃើញ ចាប់តាំងពីបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់ទី12 រហូតដល់ជីវិតសិក្សានៅមហាវិទ្យាល័យ គួបផ្សំនឹងការស្រាវជ្រាវខ្លឹមសារអប់រំជាអំណះអំណាងបន្ថែម។
បច្ចុប្បន្ន កញ្ញា សេង ហ្គេកលី ជាអ្នកនិពន្ធសៀវភៅ និងជាអ្នកបង្កើតមាតិកាវីដេអូលើកទឹកចិត្តនៅលើបណ្តាញសង្គម។ ម្ចាស់សៀវភៅកូន​សិស្សជីវិតរូបនេះ បាននិយាយថា “ទម្លាប់អានសៀវភៅល្អសម្រាប់ខ្ញុំ…​ ខ្ញុំសរសេរសៀវភៅពីអ្វីដែលខ្ញុំបានជួប ដោយសារខ្ញុំគិតថាយុវវ័យមួយចំនួនក៏ជួបបញ្ហាមិនខុសពីខ្ញុំដែរ ហេតុនេះហើយទើបខ្ញុំសម្រេចសរសេរសៀវភៅនេះ វានឹងជួយឱ្យអ្នកអានពិចារណានិងរកដំណោះស្រាយបានច្រើន”​។
​“ចប់បាក់ឌុបភ្លាមជាពេលដែលខ្ញុំពិបាកបំផុត មិនដឹងថាខ្លួនឯងពូកែអ្វីចូលចិត្តអ្វីនោះទេ ! ឃើញគេធ្វើនេះល្អក៏ចង់ធ្វើតាមគេ ឃើញគេធ្វើនោះល្អក៏ធ្វើតាមគេ ប៉ុន្តែមិនដែលបានផលល្អមកវិញសោះ និយាយទៅអត់ស្គាល់ខ្លួនឯង… អីចឹងហើយខ្ញុំចង់ឱ្យយុវជនយើងដឹងពីរឿងទាំងហ្នឹង”
​នេះជាបទពិសោធផ្ទាល់ខ្លួនមួយដែលកញ្ញា សេង ហ្គេកលី បានបង្កើតជាខ្លឹមសារអត្ថបទដាក់បញ្ចូលក្នុងសៀវភៅកូនសិស្សជីវិតរបស់ខ្លួន។
យុវតីមានទីកន្លែងកំណើតនៅខេត្តកំពង់ចាម បញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រភាសាអក្សរសាស្រ្តអង់គ្លេសរូបនេះ បានចាប់ផ្តើមសរសេរសៀវភៅនៅឆ្នាំកាលពីឆ្នាំ 2018 ។ មូលហេតុដែល ហ្គេកលី ដាក់ចំណងជើងសៀវភៅរបស់ខ្លួនថា “កូនសិស្សជីវិត” ដោយសាររូបគេយល់ថា មនុស្សម្នាក់ៗត្រូវចំណាយពេលវេលារៀនពីមេរៀនជីវិតពេញមួយជីវិតតែម្តង។ កញ្ញាបានបញ្ជាក់ថា ខ្លឹមសារអត្ថបទក្នុងសៀវភៅមិនមែនបង្កើតតាមអារម្មណ៍នោះទេ ត្រូវសរសេរផ្អែកលើបទពិសោធនផ្ទាល់ខ្លួន ព្រមទាំងស្រាវជ្រាវអំណះអំណាងពិតជាក់ស្ដែងពីឯកសារ ឬសៀវភៅដែលបានអានរួច។
សូមបញ្ជាក់ថា សៀវភៅកូនសិស្សជីវិត ជាប្រភេទសៀវភៅអប់រំបែបលើកទឹកចិត្តដែលប្រមូលផ្តុំទៅដោយអត្ថបទខ្លីៗ បង្កប់ន័យអប់រំពីជីវិត និងសាងកម្លាំងចិត្ត។ បច្ចុប្បន្ននេះ សេង ហ្គេកលី និពន្ធសៀវភៅបានចំនួនបីក្បាល រួមមាន​ សៀវភៅកូនសិស្សជីវិត សៀវភៅកូនសិស្សជីវិត1​ និងសៀវភៅកូនសិស្សជិវិត2 ព្រមទាំងមានគម្រោងបោះពុម្ពសៀវភៅថ្មីៗជាបន្តបន្ទាប់ អមដោយការវីដេអូអប់រំនៅលើបណ្តាញសង្គមហ្វេសប៊ុកផងដែរ៕