ភ្នំពេញ ៖ កម្មវិធីសិក្សាលើប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័រមួយឈ្មោះថា Sisters of Code កំពុងទទួលបានប្រជាប្រិយភាពពីយុវតីដែលមានចំណង់ចំណូលចិត្តស្រឡាញ់បច្ចេកវិទ្យា និងបង្កើតកម្មវិធីផ្សេងៗសម្រាប់កុំព្យូទ័រ។ //
{ កម្មវិធីសរសេរកូដកម្រិតដំបូង
វិស័យបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន ;
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានចាត់ទុក Sisters of Code ជាកម្មវិធីសរសេរកូដកម្រិតដំបូងមួយ ដើម្បីលើកកម្ពស់សមត្ថភាពសិស្សនារីក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន (ICT)។ កម្មវិធីនេះ នឹងអាចឱ្យក្មេងស្រីអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពជំនាញ និងទំនុកចិត្តរបស់ពួកគេក្នុងផ្នែកឌីជីថលនៅថ្ងៃពេលអនាគត។ Sisters of Code
អ្នកស្រី Natalja Rodionova នាយកគ្រប់គ្រងសាលា IT Academy STEP Cambodia Sister of Code ផ្តល់ឱកាសឱ្យក្មេងស្រីកម្ពុជាបង្ហាញចំណេះដឹង និងសមត្ថភាព អភិវឌ្ឍន៍ជំនាញបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានឱ្យកាន់តែប្រសើរសម្រាប់អនាគត។ នាយកគ្រប់គ្រងសាលា IT Academy STEP Cambodia កំពុងដឹកនាំកម្មវិធីបង្រៀនក្មេងស្រីកម្ពុជាក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាននេះ មានប្រសាសន៍ថា
95% 5%
វិស័យបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន នៅកម្ពុជាបច្ចេកវិទ្យានេះដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជំរុញសេដ្ឋកិច្ចប្រទេស ហើយបើមានស្ត្រីសិក្សាក្នុងវិស័យនេះត្រឹមតែ5% គឺតិចមែនទែន អ៊ីចឹងហើយបានជាយើងលើកទឹកចិត្តដល់ក្មេងស្រី។ ហេតុផលដែលយើងលើកទឹកចិត្តឱ្យក្មេងស្រីរៀនសរសេរកូដកម្មវិធីកុំព្យូទ័រក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាននេះ ដោយសារកន្លងទៅអ្នកសិក្សាជំនាញនេះមានភាគច្រើនជាបុរស ស្ត្រីមានតិចមែនទែន។
Sisters of Code ជាកម្មវិធីលើកកម្ពស់វិស័យបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានសម្រាប់ក្មេងស្រីដំបូងគេបង្អស់នៅកម្ពុជា។ កម្មវិធីបង្រៀនមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការសរសេរកូដកម្មវិធីកុំព្យូទ័រដោយឥតគិតថ្លៃនេះ មានរយៈពេល៦ខែ និងទទួលសិស្សនារីអាយុចន្លោះពី១០ឆ្នាំទៅ១៨ឆ្នាំ។ Sister of Code កម្មវិធីលើកកម្ពស់វិស័យបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន រយៈពេល៦ខែ
“ខ្ញុំចង់ក្លាយជាអ្នកឌីសាញហ្គេម ឌីសាញកម្មវិធីក្នុងកុំព្យូទ័រ ហើយកម្មវិធីខ្ញុំរៀននេះតម្រូវឱ្យខ្ញុំគិតច្រើន។ រៀនជំនាញហ្នឹង វាពិតជាសំខាន់សម្រាប់សង្គមបច្ចុប្បន្ន ព្រោះមានតម្រូវការបច្ចេកវិទ្យាទំនើបច្រើន ប្រទេសគេត្រូវការបច្ចេកវិទ្យាទំនើប ចំណែកប្រទេសយើងក៏ត្រូវការបច្ចេកវិទ្យាទំនើបដែរ”។ បាននិយាយថា កំពុងសិក្សាពីរបៀបធ្វើឱ្យរូបភាពហ្គេមមានចលនាជាមួយមិត្តរួមថ្នាក់នៅសាលា IT Academy STEP Cambodia ដានីកា មានអាយុ១១ឆ្នាំ មកពីអនុវិទ្យាល័យមួយនៅរាជធានីភ្នំពេញ ចង់ក្លាយជាអ្នកឌីសាញហ្គេម