រំដួលអេកូ ៖ ដបទឹក និង បំពង់បឺត បរិស្ថានរង់ចាំម្ចាស់ថ្មី ជំនួសតំណែងដបនិងបំពង់ប្លាស្ទិក
ភ្នំពេញ៖ ដបទឹក បរិស្ថានលម្អដោយក្បាច់រចនាជារូបភាពជាអក្សរលើបំពង់ឬស្សីខាងក្រៅទាំងនេះ កំពុងរង់ចាំអតិថិជនជាម្ចាស់ថ្មីរបស់វានៅក្នុងហាងលក់វត្ថុប្រើប្រាស់មួយ នៃផ្សារទំនើបសូរិយា។ នៅក្បែរដបទឹក មានពែងទឹកបរិស្ថាន បំពង់បឺត បរិស្ថាន ថង់បរិស្ថាន កន្ត្រក់យូរដៃបរិស្ថាន សំឡីអនាម័យស្ត្រីបរិស្ថាន កាបូបបរិស្ថានដាក់លក់ជាហូរហែរ អមដោយសៀវភៅអានផ្សេងៗ។
រំដួលអេកូ ដបទឹក បំពង់បឺត
ហាងលក់វត្ថុប្រើប្រាស់ផលិតពីរុក្ខជាតិមួយនេះ មានឈ្មោះថា “រំដួលអេកូ” បង្កើតដោយកញ្ញា មឿន ស៊ុនម៉ាឡែន ជាអ្នកស្រឡាញ់បរិស្ថានដែលគ្មានប្លាស្ទិក និងជាអ្នករចនាក្រាហ្វិកឌីសាញម្នាក់។
“ខ្ញុំមិនអាចហាមឃាត់នរណាម្នាក់មិនឱ្យប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកនោះទេ ប៉ុន្តែខ្ញុំអាចបង្ហាញពីអ្វីដែលមាន ហើយល្អជាងប្លាស្ទិកទៅកាន់ប្រជាជនកម្ពុជា”
នេះជាមូលហេតុចម្បងមួយដែលជំរុញចិត្តកញ្ញា មឿន ស៊ុនម៉ាឡែន ឱ្យក្លាយខ្លួនជាស្ថាបនិកនៃហាងលក់សម្ភារ:ប្រើប្រាស់រំដួលអេកូ។
ម្ចាស់ហាងវ័យ 29 ឆ្នាំរូបនេះ បានបន្តឱ្យដឹងថា សម្ភារៈប្រើប្រាស់ដាក់លក់នៅក្នុងហាងទាំងអស់ ជាផលិតផលធ្វើដោយដៃ និងរចនារូបរាងដោយកញ្ញាផ្ទាល់តែម្ដង។ រយៈពេលមួយឆ្នាំនៅក្នុងអាជីវកម្មថ្មោងថ្មីនេះ បានទទួលការគាំទ្រយ៉ាងច្រើនពីអតិថិជន ចាប់ពីពេលបើកដំបូងនៅពាក់កណ្តាលឆ្នាំ 2019 កន្លងទៅ។
“ខ្ញុំឃើញអតិថិជន ពិសេសយុវជនគាត់ប្រើប្រាស់ដបទឹក បំពង់បឺតបរិស្ថាន ថង់បរិស្ថាន… ពេលពួកគាត់ប្រើវា ច្រើនថតបង្ហោះលើបណ្តាញសង្គមរបស់គាត់។ ខ្ញុំគិតថា នេះជាចំណុចល្អមួយដែលយុវជនកម្ពុជាយើងចូលរួមគាំទ្រផលិតផលដែលមិនប៉ះពាល់ដល់បរិស្ថាន ទោះមិនបានច្រើនក្តី ប៉ុន្តែគាត់បានចូលរួមចំណែកជួយបរិស្ថាន ហើយគាត់ពេញចិត្តនឹងខ្លួនឯង”
កញ្ញា មឿន ស៊ុនម៉ាឡែន
អ្នកខេត្តសៀមរាប ទឹកដីអង្គររូបនេះ បានរៀបរាប់បន្តថា គំនិតចៀសវាងប្រើប្លាស្ទិកក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ កើតឡើងដោយសារចំនួនប្លាស្ទិករាយប៉ាយគ្មានសណ្តាប់ធ្នាប់ បានបំផ្លាញបរិស្ថាន ប៉ះពាល់ដល់សុខភាពរបស់មនុស្ស សត្វ និងជីវៈចម្រុះផ្សេងៗ។ រហូតមកសព្វថ្ងៃរយៈពេល 12ឆ្នាំហើយ ដែលកញ្ញាបានកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកតាមលទ្ធភាពដែលអាចធ្វើបាន បន្ទាប់ពីបញ្ចប់ការសិក្សានៅវិទ្យាល័យមក។
“ខ្ញុំសប្បាយចិត្ត ពេលដែលខ្ញុំបានធ្វើការងារដែរខ្ញុំស្រឡាញ់ ! ខ្ញុំអត់ចូលចិត្តប្រើប្លាស្ទិកទេ ហើយចង់ឃើញចំនួនប្លាស្ទិកត្រូវបានកាត់បន្ថយ ដូច្នេះទើបខ្ញុំចាប់ផ្តើមលក់របស់របរដែលអាចប្រើជំនួសប្លាស្ទិកហ្នឹង”
នេះជាការបញ្ជាក់បន្ថែមរបស់កញ្ញា មឿន ស៊ុនម៉ាឡែន ស្ថាបនិករំដួលអេកូ។
សម្ភារៈផលិតចេញពីរុក្ខជាតិរចនាក្បាច់បង្កប់ន័យសិល្បៈខ្មែរ វត្ថុធាតុដើមមួយចំនួនជាប្រភេទផលិតផលឆាប់រលាយក្នុងដី (នៅពេលបោះចោល) ត្រូវទិញពីប្រជាសហគមន៍ ផលិតនិងកែច្នៃដោយដៃមានដូចជាពែងឬស្សី បំពង់បឺតូច-ធំ កាបូបត្បាញជាដើម និងមួយចំនួនទៀតរំដួលអេកូបាននាំចូលពីក្រៅប្រទេស។ ក្រៅពីនេះ សៀវភៅអានច្រើនក្បាលដែលកំពុងដាក់តាំងលក់ ម្ចាស់ហាងក៏បានបញ្ជាក់ថា
“វាជាគំនិតមួយបំផុតឱ្យភ្ញៀវស្រឡាញ់អំណាន ហើយគិតដល់ការអប់រំដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាពខ្លួនឱ្យបានប្រសើរ បើនិយាយទៅខ្ញុំមានទម្លាប់អានសៀវភៅ”
ជាការកត់សម្គាល់ សព្វថ្ងៃថង់និងដបប្លាស្ទិកបានជួយសម្រួលការលំបាករបស់ប្រជាជនកម្ពុជា ប៉ុន្តែសំណល់ប្លាស្ទិកបន្ទាប់ពីប្រើប្រាស់រួច ប្រសិនបើគ្រប់គ្រងមិនបានល្អ និងគ្មានបច្ចេកទេសត្រឹមត្រូវ វានឹងផ្តល់ផលប៉ះពាល់រយៈពេលវែងដល់អនាគតមនុស្សជំនាន់ក្រោយ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ បញ្ហាមីក្រូប្លាស្ទិក ក៏ផ្តល់ផលអវិជ្ជមានជាច្រើនដល់បរិស្ថាន និងសុខភាពប្រជាជនកម្ពុជាដែរ ដែលពេលខ្លះហាក់មើលរំលង។
សូមបញ្ជាក់ថា តាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងបរិស្ថានឆ្នាំ 2019 បានបង្ហាញឱ្យដឹងថា សំណល់ប្លាស្ទិកក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបានកើនឡើងដោយសារតែកំណើនប្រជាពលរដ្ឋ កំណើនជីវភាពនិងសេដ្ឋកិច្ច ទម្លាប់ប្រើប្រាស់ប្លាស្ទិកសម្រាប់វេចខ្ចប់ម្ហូបអាហារ ឬសម្ភារផ្សេងៗ និងខណៈប្រជាពលរដ្ឋមួយចំនួននៅខ្វះខាតចំណេះដឹងក្នុងការញែនិងគ្រប់គ្រងសំរាមផ្ទាល់ខ្លួន។
បច្ចុប្បន្នចំនួនថង់ប្លាស្ទិកប្រមាណ 10លានថង់ ត្រូវបានប្រើប្រាស់ជារៀងរាល់ថ្ងៃនៅក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញ ខណៈដែលប្រជាជនពលរដ្ឋកម្ពុជាម្នាក់ៗដែលរស់នៅក្នុងទីក្រុងនានា ប្រើប្រាស់ថង់ប្លាស្ទិកជាង 2,000 ថង់ក្នុងមួយឆ្នាំ។ កំណើនបរិមាណសំណល់ប្លាស្ទិក បានបង្កការគំរាមកំហែងយ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដល់បរិស្ថាន ជីវចម្រុះ សុខភាពមនុស្ស និងសេដ្ឋកិច្ចជាតិ៕