សៀវភៅបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្គោលថ្នាក់ជាតិ ស្តីពីកិច្ចអន្តរាគមន៍ សេវាផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត និងអនាម័យដែលគិតគូរដល់អាហារូបត្ថម្ភ ត្រូវបានដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការ កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី២៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៥ ដោយគេរំពឹងថា សៀវភៅនេះ នឹងក្លាយជាឯកសារគន្លឹះសម្រាប់កសាងធនធានមនុស្សនៅមូលដ្ឋាន ជួយជំរុញឱ្យការងារទឹកស្អាត អនាម័យ និងអាហារូបត្ថម្ភទទួលបានជោគជ័យ និងកាត់បន្ថយបញ្ហាកង្វះអាហារូបត្ថម្ភគ្រប់ទម្រង់ចំពោះកុមារអាយុក្រោម៥ឆ្នាំ។
ឯកឧត្តមវេជ្ជបណ្ឌិត ជា សំណាង អនុប្រធានក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្ម និងជនបទ មានប្រសាសន៍ថា សៀវភៅបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្គោលថ្នាក់ជាតិ ស្តីពីកិច្ចអន្តរាគមន៍ សេវាផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត និងអនាម័យដែលគិតគូរដល់អាហារូបត្ថម្ភនេះ គឺជាសមិទ្ធផលនៃកិច្ចសហការអន្តរវិស័យរវាងក្រសួងសំខាន់ៗដូចជា ក្រសួងអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ, ក្រសួងសុខាភិបាល, ក្រសួងអប់រំ, ក្រសួងកិច្ចការនារី និងអង្គការដៃគូនានា រួមមាន អង្គការ WHO, អង្គការភ្លែន និងអង្គការ World Vision ។
ឯកឧត្តមវេជ្ជបណ្ឌិត ជា សំណាង បញ្ជាក់បន្ថែមថា គោលបំណងចម្បងនៃការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់សៀវភៅបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្គោលថ្នាក់ជាតិនេះ គឺដើម្បីធានាភាពស៊ីចង្វាក់គ្នា រវាងការដោះស្រាយបញ្ហាទឹកស្អាត និងអនាម័យដែលគិតគូរដល់អាហារូបត្ថម្ភ ដែលកន្លងមកត្រូវបានអនុវត្តដោយឡែកពីគ្នា។ ឯកឧត្តមវេជ្ជបណ្ឌិត ជា សំណាង បន្តថា ក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍវិស័យកសិកម្ម និងជនបទ នឹងដើរតួនាទីជាអ្នកសម្របសម្រួលក្នុងការរៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្គោលថ្នាក់ជាតិ ដែលនឹងបន្តពង្រីកការងារនេះចំនួន ៩ខេត្ត ជាជំហានដំបូង មុននឹងបន្តអនុវត្តទូទាំងប្រទេស។
លោកស្រីបណ្ឌិត Ada MOADSIRI តំណាងអង្គការសុខភាពពិភពលោក (WHO) ប្រចាំកម្ពុជា លើកឡើងថា កង្វះចំណីអាហារ នៅតែជាបញ្ហាប្រឈមធំដែលប៉ះពាល់ដល់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សនៅក្នុងប្រទេស។ លោកស្រីបណ្ឌិតបន្តថា តាមរយៈរបាយការណ៍បង្ហាញថា ទោះបីបញ្ហាកុមារក្រេះក្រិនបានថយចុះក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែវានៅរក្សាកម្រិតខ្ពស់ដដែល ដោយកុមារ ២២% មានបញ្ហាក្រេះក្រិន និង ១០% មានបញ្ហាស្គមស្គាំង។ បញ្ហាទាំងនេះនៅតែបន្តកើតមានឡើងជុំវិញពិភពលោក។
លោកស្រីបណ្ឌិត Ada MOADSIRI បញ្ជាក់ថា កង្វះចំណីអាហារ គឺជាកត្តាមួយបណ្តាលឱ្យកុមារមានជំងឺរាករូស ហើយបញ្ហាប្រែប្រួលធាតុអាកាសធាតុ ដូចជាទឹកជំនន់ ភាពរាំងស្ងួត និងការកើនឡើងកម្ដៅ ក៏កាន់តែធ្វើឱ្យស្ថានការណ៍កាន់តែអាក្រក់ផងដែរ។ លោកស្រីបណ្ឌិត Ada MOADSIRI ចាត់ទុកថា ការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់សៀវភៅបណ្តុះបណ្តាលគោលការណ៍ប្រតិបត្តិថ្នាក់ជាតិ ស្តីពីទឹកស្អាត និងអនាម័យដែលគិតគូរដល់អាហារូបត្ថម្ភនេះ ជាការប្តេជ្ញាចិត្តដំបូងដ៏សំខាន់ ហើយកិច្ចការនេះ ទាមទារឱ្យមានការធ្វើការរួមគ្នា រៀបចំគម្រោងការល្អៗ ដើម្បីទប់ទល់នឹងផលប៉ះពាល់ពីគ្រោះមហន្តរាយ និងជាពិសេសពង្រឹងការអនុវត្តនៅថ្នាក់ក្រោមជាតិឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព។
លោកស្រីបណ្ឌិត Ada MOADSIRI បានសង្កត់ធ្ងន់ថា អង្គការ WHO ប្តេជ្ញាចិត្តគាំទ្រការងារនេះ ដោយផ្តល់នូវ ឧបករណ៍បច្ចេកទេស ដល់កិច្ចសហការអន្តរក្រសួង និងអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីធានាថា រចនាសម្ព័ន្ធអនាម័យស្អាតលែងជាឧបសគ្គ។ អង្គការ WHO រំពឹងចង់ឃើញប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាមានសុខភាពល្អ សហគមន៍កាន់តែរឹងមាំ និងមានវឌ្ឍនភាពឆ្ពោះទៅសម្រេចគោលដៅអាហារូបត្ថម្ភជាតិ។
លោក យី គឹមថាន នាយកប្រចាំប្រទេសស្តីទីនៃអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា និងជាសហប្រធានអនុក្រុម W&N SWG បានលើកឡើងពីបញ្ហាប្រឈមសំខាន់ៗក្នុងការអនុវត្ត គោលការណ៍ប្រតិបត្តិថ្នាក់ជាតិ ស្តីពីកិច្ចអន្តរាគមន៍ សេវាផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត និងអនាម័យដែលគិតគូរដល់អាហារូបត្ថម្ភ ដែលក្នុងនោះរួមមាន ទី១ កង្វះការអនុវត្តជាក់ស្តែង ដោយអ្នកអនុវត្តមួយចំនួនមិនទាន់បានយកឯកសារគោលទៅពិនិត្យមើល និងអនុវត្តបានពេញលេញនៅឡើយ, ទី២ ខ្វះការយល់ច្បាស់លាស់ ដោយការអនុវត្តចំណុចនីមួយៗទាមទារឱ្យមានការយល់ច្បាស់ និងការបន្ស៊ីគ្នាយ៉ាងជិតស្និទ្ធរវាងការងារទឹកស្អាត និងអាហារូបត្ថម្ភ និងទី៣ យន្តការថ្នាក់ក្រោមជាតិ ទោះបីមានការប្តេជ្ញាចិត្តនៅថ្នាក់ក្រោមជាតិក្នុងការធ្វើការរួមគ្នាក៏ដោយ តែយន្តការអនុវត្តជាក់ស្តែងនៅមានចន្លោះប្រហោង ដែលរារាំងកិច្ចសហការឱ្យមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។
បើតាមលោក យី គឹមថាន ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាខ្វះចន្លោះ អង្គការភ្លែនអន្តរជាតិ បានធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្ម និងជនបទ ដើម្បីបង្កើតឯកសារគោលប្រតិបត្តិនេះ និងបង្កើតកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្គោលថ្នាក់ជាតិ និងបន្តទៅថ្នាក់ក្រោមជាតិបន្ថែមទៀត។
សូមជំរាបថា សៀវភៅបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្គោលនេះ ផ្តល់នូវការណែនាំពីរបៀបប្រើប្រាស់ ឧបករណ៍បច្ចេកទេសអនុវត្ត និងវិធីសាស្រ្តចូលរួម រៀនសូត្របែបមនុស្សពេញវ័យ ដែលរួមមានខ្លឹមសារលម្អិតស្តីពីភាពទំនាក់ទំនងគ្នារវាងទឹកស្អាត អនាម័យ និងអហារូបត្ថម្ភ គោលការណ៍ប្រតិបត្តិគន្លឹះ ចំណេះដឹងជាមូលដ្ឋានពាក់ព័ន្ធអាហារូបត្ថម្ភ សេវាផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត និងអនាម័យ ការវិភាគផលប៉ះពាល់ពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងការឆ្លើយតប ការកំណត់ជម្រើសកិច្ចអន្តរាគមន៍ឆ្លើយតប និងជំនាញចំបាច់បន្ថែមមួយចំនួនសម្រាប់គ្រូបង្គោល និងអ្នកអនុវត្តការងារពង្រឹងសមត្ថភាពបន្ត៕