យុវជនកម្ពុជា-ចិន ទទួលស្គាល់ថា បច្ចុប្បន្ន យុវជននៃប្រទេសទាំងពីរ មានតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការពង្រឹងចំណងមិត្តភាពរវាងប្រទេសកម្ពុជា-ចិន និងជាស្ពាន សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការនៃប្រទេសទាំងពីរ។
ការលើកឡើងនេះ ធ្វើឡើងនៅក្នុងកិច្ចសន្ទនារវាងនិស្សិតកម្ពុជា-ចិន ឆ្នាំ២០២៥ ដែលបានរៀបចំឡើង ដោយ ផ្ទះយុវជន ដើម្បីមិត្តភាពកម្ពុជា-ចិន ក្រោមប្រធានបទ «តួនាទីយុវជនក្នុងការសម្រេចចក្ខុវិស័យ នៃការកសាងសហគមន៍ជោគវាសនារួមកម្ពុជា-ចិន យុគសម័យថ្មី គ្រប់រដូវកាលក្រោយដំណើរទស្សនកិច្ចផ្លូវរដ្ឋរបស់ ឯកឧត្តម ស៊ី ជីនពីង មកកាន់ប្រទេសកម្ពុជា» ដែលបានប្រព្រឹត្តធ្វើកាលពីថ្ងៃម្សិលមិញ (១ កក្កដា)។
ថែ្លងក្នុងសន្ទរកថា គន្លឹះបើកកម្មវិធី ឯកឧត្តម សុខ ពិសិដ្ឋ អគ្គលេខាធិការ នៃផ្ទះយុវជន ដើម្បីមិត្តភាពកម្ពុជា-ចិន មានប្រសាសន៍ថា ការជួបជុំរបស់អ្នកជំនាញ និងយុវជនកម្ពុជា-ចិន នាពេលនេះ គឺជាឱកាសក្នុងការពិនិត្យមើល និងផ្លាស់ប្ដូរយោបល់គ្នា ទៅវិញទៅមក រវាងប្រជាជន នៃប្រទេសទាំង២ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណា អាចរៀបចំខ្លួន ឱ្យឆ្លើយតបទៅនឹងអ្វី ដែលថ្នាក់ដឹកនាំប្រទេសទាំងពីរបានសម្រេច។
ឯកឧត្តម សុខ ពិសិដ្ឋ បានសង្កត់ធ្ងន់ថា បន្ទាប់ពីដំណើរទស្សនកិច្ចផ្លូវរដ្ឋ មកកម្ពុជា របស់លោកប្រធានាធិបតី ស៊ី ជិនពីង កាលពីខែមេសាកន្លងទៅ បានគូសបញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃយុវជន ដែលជាអនាគត នៃទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសទាំងពីរ។ ហេតុនេះ យុវជនកម្ពុជា-ចិន ត្រូវបន្តស្វែងយល់ នូវភាពសម្បូរបែប នៃវប្បធម៌ និងប្រពៃណី របស់ប្រទេសយើងទៅវិញទៅមក។
កញ្ញា ទ្រី ធីតា និស្សិតឆ្នាំ៣ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ និងជាអ្នកតំណាងនិស្សិតកម្ពុជា បានប្រាប់ AMS Education ថា កញ្ញា ពិតជាមានអារម្មណ៍សប្បាយរីករាយ ចំពោះចំណងមិត្តភាពកម្ពុជា-ចិន ព្រោះតាមរយៈចំណងមិត្តភាពនេះ នឹងផ្ដល់នូវអត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនសម្រាប់ប្រទេសទាំងពីរ គ្រប់វិស័យទាំងអស់ រាប់ចាប់តាំងពីវិស័យសេដ្ឋកិច្ច ទេសចរណ៍ កសិកម្ម ការអប់រំ និងនវានុវត្តន៍ជាដើម។
ក្នុងនាមជាយុវជនកម្ពុជា កញ្ញា ធីតា ប្ដេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំក្នុងការកសាងសហគមន៍ជោគវាសនារួមកម្ពុជា-ចិន នាយុគសម័យថ្មីគ្រប់រដូវកាល។
“ក្នុងនាមជាយុវជន ខ្ញុំនឹងប្រឹងប្រែង ក្នុងការកសាងសហគមន៍ជោគវាសនារួមកម្ពុជា-ចិនយុគសម័យថ្មីគ្រប់រដូវកាល ជាពិសេសនៅក្នុងវិស័យអប់រំ និងនវានុវត្តន៍ ព្រោះខ្ញុំគិតថា ខ្ញុំអាចចូលរួមបំផុសស្មារតី ទាំងនិស្សិតកម្ពុជា និង ចិន ដើម្បីឱ្យកាន់តែមានភាពជិតស្និទ្ធរវាងគ្នា ទៅវិញទៅមក”
លូ ស៊ានរឺន ជានិស្សិតឆ្នាំទី១ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ និងជាតំណាងនិស្សិតចិន បានលើកឡើងថា លោកពិតជារីករាយសម្រាប់ការភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងរវាងកម្ពុជា-ចិន ហើយតាមរយៈទំនាក់ទំនងនេះ ប្រទេសទាំងពីរ នឹងកាន់តែមានទំនាក់ទំនងជិតស្និតកាន់តែខ្លាំង ដែលជាស្ពានសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍប្រទេសទាំងពីរ។
ស៊ានរឺន បានបង្ហាញទស្សនៈផ្ទាល់ខ្លួន ចំពោះចំណងមិត្តភាពកម្ពុជា-ចិនថា នាពេលអនាគតប្រទេសទាំងពីរ នឹងកាន់តែមានទំនាក់ទំនងល្អប្រសើរកាន់តែខ្លាំងថែមទៀត ហើយប្រជាជន នឹងទទួលបានឱកាសកាន់តែច្រើន ពីចំណងមិត្តភាពមួយនេះ។
គួរជម្រាបជូនថា នេះជាលើកទី១ ដែលផ្ទះយុវជន ដើម្បីមិត្តភាពកម្ពុជា-ចិន បានរៀបចំកម្មវិធី កិច្ចសន្ទនារវាងនិស្សិតកម្ពុជា-ចិន នេះឡើង ដោយមានការចូលរួមពីសំណាក់សិស្សនិស្សិតកម្ពុជា-ចិន ចំនួន៧៣នាក់ មកពីសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ និងបណ្តាគ្រឹះស្ថានអប់រំផ្សេងៗ។ កម្មវិធីនេះក៏មានការអញ្ជើញចូលរួមជាភ្ញៀវកិត្តិយស ពីសំណាក់ថ្នាក់ដឹកនាំ និងតំណាងស្ថាប័នមួយចំនួនផងដែររួមមាន ស្ថានទូតចិនប្រចាំនៅកម្ពុជា មូលនិធិចិនដើម្បីសន្តិភាព និងការអភិវឌ្ឍ វិទ្យាស្ថានសិក្សាចិន នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា និងវិទ្យាស្ថានខុងជឺ នៃរាជបណ្ឌិត្យសភា៕