វិទ្យាស្ថានពហុច្ចេកទេសភូមិភាគតេជោសែនសៀមរាប កំពុងប្រកាសជ្រើសរើស យុវជន និងសាធារណជនចូលសិក្សាជំនាញវិជ្ជាជីវៈដោយឥតគិតថ្លៃសម្រាប់វគ្គសិក្សាថ្មី។ ការសិក្សាផ្ដល់ជូនគឺមានរហូតដល់ជិត២ពាន់នាក់សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សាថ្មីក្រោមកម្មវិធី TVET C1-១.៥លាននាក់។
ជំនាញដែលអាហារូបករណ៍ផ្ដល់ជូនរួមមាន ៖ ជំនាញការដំឡើងបណ្ដាញអគ្គិសនីក្នុងអគារ២៧០កន្លែង, ជំនាញសេវាកម្មបរិក្ខាត្រជាក់ក្នុងគេហដ្ឋាន២៧០កន្លែង, ជំនាញការរចនាក្រាហ្វិកដោយកុំព្យូទ័រ១៥០កន្លែង, ជំនាញការដំឡើង និងថែទាំកាមេរ៉ាសុវត្ថិភាព៦០កន្លែង, ជំនាញការងារកំបោរ៩០កន្លែង, ជំនាញការដំឡើងបណ្ដាញបំពង់ទឹក៩០កន្លែង, ជំនាញសេវាកម្មកុំព្យូទ័រ១៧០កន្លែង, ជំនាញសេវាកម្មរដ្ឋបាល១២០កន្លែង, ជំនាញធុរកិច្ចភេសជ្ជៈ១២០កន្លែង, ជំនាញសេវាកម្មសម្អាងកាយ១៨០កន្លែង, ជំនាញសេវាកម្មកាត់សក់បុរស១៥០កន្លែង និងជំនាញការធ្វើម្ហូបខ្មែរ១៨០កន្លែង។
លក្ខខណ្ឌនៃការជ្រើសរើស ៖ បេក្ខជន បេក្ខនារី ឬសាធារណជនគ្រប់រូបដែលមានសញ្ជាតិខ្មែរ, បោះបង់ការសិក្សា ឬមិនមានជំនាញ, ជាបុគ្គលដែលមកពីគ្រួសារក្រីក្រ គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ កម្មករនិយោជិត នៃសេដ្ឋកិច្ច ក្នុងនិងក្រៅប្រព័ន្ធ និងសាធារណជនទូទៅ។
អត្ថប្រយោជន៍ដែលទទួលបានពីអាហារូបករណ៍ ៖ ការសិក្សាដោយឥតបង់ថ្លៃ, ទទួលបានប្រាក់ឧបត្ថម្ភប្រចាំខែចំនួន ២៨ម៉ឺនរៀលក្នុង១ខែ ដោយសិក្សាពេញម៉ោងសម្រាប់យុវជនមានបណ្ណសមធម៌ ឬបណ្ណគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ, មានផ្តល់ការប្រឹក្សាយោបល់ពីការជ្រើសរើសជំនាញ និងព័ត៌មានទីផ្សារការងារ, ផ្តល់កន្លែងចុះកម្មសិក្សានៅតាមសហគ្រាស គ្រឹះស្ថានឧស្សាហកម្ម និងក្រុមហ៊ុនឯកជន, ទទួលបានសញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ១ និងឱកាសបន្តការសិក្សា, ទទួលបានជំនាញមួយពិតប្រាកដដែលទីផ្សារការងារកំពុងត្រូវការ, ទទួលបានឱកាសការងារធ្វើសមរម្យ និងចំណូលទៀងទាត់។
បេក្ខជនត្រូវមានឯកសារភ្ជាប់ក្នុងការដាក់ពាក្យចូលរៀនដូចជា ៖ សៀវភៅគ្រួសារ (ថតចម្លង) ១ច្បាប់, សំបុត្រកំណើត (ថតចម្លង) ១ច្បាប់, អត្តសញ្ញាណបណ្ណសញ្ជាតិខ្មែរ (ថតចម្លង) ១ច្បាប់, រូបថតថ្មីផ្ទៃពណ៌ខៀវ (ទំហំ៤x៦) ៤សន្លឹក, រូបថតថ្មីផ្ទៃពណ៌ខៀវ (ទំហំ៣x៤) ២សន្លឹក, បណ្ណសមធម៌ ឬបណ្ណសម្គាល់គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ ឬបណ្ណសម្គាល់ជនមានពិការភាព ឬបណ្ណមូលនិធិសមធម៌សុខាភិបាល ឬលិខិតឧទ្ទេសនាមដោយរដ្ឋបាលខេត្តស្រុក/ក្រុង ឃុំ/សង្កាត់ (ច្បាប់ដើម)។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអាចទំនាក់ទំនងទៅកាន់ ០៩៦ ៦៦៦ ០៣ ០៦ / ០៨៩ ៤៨៣ ៦២៣ / ០៦៩ ៧២៨ ៩៩៦ ឬទៅកាន់វិទ្យាស្ថានដោយផ្ទាល់ដែលមានទីតាំងស្ថិតនៅភូមិបន្ទាយចាស់ សង្កាត់ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប ខាងកើតផ្សារសាមគ្គី៧០ម៉ែត្រ។ ចាប់ទទួលការចុះឈ្មោះចូលរៀនពីថ្ងៃផ្សាយដំណឹងនេះរហូតគ្រប់ចំនួនកំណត់៕