លើកឡើងនៅក្នុងឱកាសសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់អគារសិក្សា អគារស្នាក់នៅរបស់គ្រូបង្រៀន និងអគារទីចាត់ការវិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន វាលរេញ នាព្រឹកថ្ងៃទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានបង្ហាញអំពីបំណងក្នុងការពង្រឹងមូលដ្ឋាន នៃការបណ្តុះបណ្តាល ដោយតម្រង់ទិស នៃគន្លងអប់រំចាប់ពីសិស្សថ្នាក់ទី៩ ដើម្បីឱ្យពួកគេបានយល់ និងដឹងពីជំនាញ។
សម្តេចធិបតីក៏បានមានប្រសាសន៍ដោយលើកឡើងថា ក្នុងជំនួបជាមួយប្រធានធនាគារពិភពលោក ក៏ដូចជាប្រទេសអភិវឌ្ឍនានា គឺសុទ្ធតែមើលឃើញដូចកម្ពុជាដែរថា គន្លឹះខ្លាំង នៃកិច្ចអភិវឌ្ឍប្រទេស គឺគ្មានអ្វីសំខាន់ជាងធនធានមនុស្សនោះឡើយ។ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបន្តថា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ សម្តេចបានជួបប្រជុំជាមួយក្រសួងអប់រំ និងក្រសួងការងារ ក្នុងការពង្រឹងមូលដ្ឋាន នៃការបណ្តុះបណ្តាល ដោយក្នុងនោះសម្តេចកំពុងគិតគូរឱ្យមានការតម្រង់ទិសសម្រាប់សិស្សរៀនថ្នាក់ទី៩ តើពួកគេត្រូវបន្តទៅមហាវិទ្យាល័យ ឬរៀនជំនាញវិជ្ជាជីវៈបច្ចេកទេស? បើតាមប្រសាសន៍សម្តេចធិបតី ការសម្រេចធ្វើបែបនេះ គឺដើម្បីឱ្យសិស្សមានជម្រើសច្រើនក្នុងការសិក្សា។
“ធ្វើបែបនេះ ដើម្បីបើកឱ្យមានជម្រើសច្រើនសម្រាប់ក្មេងៗរបស់យើង… ប៉ុន្តែធ្វើយ៉ាងណាឱ្យសមស្របតាមតម្រូវការទីផ្សារការងារ…”
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបន្ថែមថា គោលការណ៍របស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការទទួលខុសត្រូវចំពោះប្រជាពលរដ្ឋ គឺមាន៣ ទីមួយ គឺឱ្យប្រជាពលរដ្ឋមានសុខភាពល្អ, ទីពីរ ឱ្យមានចំណេះដឹង និង ទីបី ផ្តល់ឱកាសការងារ ឬបង្កើតបរិយាកាសក្នុងការប្រកបរបរចិញ្ចឹមជីវិត ដោយធានានូវលំនឹង ស្ថិរភាព សន្តិភាព ក៏ដូចជាសន្តិសុខក្នុងការរស់នៅ។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនោះដែរ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីក៏បានរំលេចពីអាទិភាពចំនួន៥ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលសម្រាប់កសាងមូលធនមនុស្សឱ្យរឹងមាំ ដែលរួមមាន ទី១. ការពង្រឹងគុណភាព វិស័យអប់រំ កីឡា វិទ្យាសាស្ត្រ និង បច្ចេកវិទ្យា, ទី២. ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស, ទី៣. ការលើកកម្ពស់សុខភាព និង សុខុមាលភាពប្រជាជន, ទី៤. ការពង្រឹងប្រព័ន្ធគាំពារសង្គម និង ប្រព័ន្ធស្បៀង និង ទី៥. ការពង្រឹងភាពជាពលរដ្ឋក្នុងសង្គម ដែលមានអារ្យធម៌ខ្ពស់ប្រកប ដោយសីលធម៌ សមធម៌ និងបរិយាប័ន្ន។
ជាមួយគ្នានេះដែរ រាជរដ្ឋាភិបាលក៏បានដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយ យុទ្ធសាស្ត្រ ផែនការសកម្មភាពវិធានការចាំបាច់នានា និង កំណត់នូវក្របខ័ណ្ឌសមិទ្ធកម្ម ដែលរួមមាន សូចនាករគន្លឹះគោលដៅ និង វិធីសាស្រ្តវាស់វែងវឌ្ឍនភាព ដើម្បីពង្រឹងគុណភាពអប់រំសាលារដ្ឋចាប់ពីថ្នាក់មត្តេយ្យ រហូតដល់មធ្យមសិក្សា ប្រកបដោយស័ក្ដិសិទ្ធភាព ប្រសិទ្ធភាព និង សមិទ្ធកម្ម តាមរយៈទី១. ការពង្រឹងអភិបាលកិច្ចសាលារៀន, ទី២. ការពិនិត្យកែលម្អកម្មវិធីសិក្សា និងរៀបចំកម្មវិធីសិក្សា និង សកម្មភាពក្រៅម៉ោងសិក្សាឱ្យស្របទៅតាមតម្រូវការក្នុងការពង្រឹងចំណេះដឹងវិន័យ សីលធម៌ និង ឥរិយាបថសិស្ស ទី៣. ការយកចិត្តទុកដាក់លើសុខភាពសិស្ស តាមរយៈកម្មវិធីអាហារូបត្ថម្ភដល់កុមារ និង ការត្រួតពិនិត្យគុណភាពចំណីអាហារនៅតាមសាលា និង ទី៤. ការ ជំរុញនិងលើកទឹកចិត្តការចូលរួមរបស់មាតាបិតា អាណាព្យាបាល និង សហគមន៍ក្នុងការអប់រំ ស្របតាមពាក្យស្លោក «ភាពជាដៃគូរដ្ឋ និង សហគមន៍ដើម្បីការអប់រំ»៕