សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី ៖ រាជរដ្ឋាភិបាល​កំពុងគិតគូរ​ឱ្យ​មានការ​តម្រង់ទិស​សម្រាប់សិស្ស​រៀន​ថ្នាក់ទី៩
លើកឡើង​នៅក្នុងឱកាស​សម្ពោធ​ដាក់​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​អគារ​សិក្សា អគារស្នាក់នៅរបស់គ្រូបង្រៀន និង​អគារ​ទីចាត់ការ​​វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន វាលរេញ នាព្រឹក​ថ្ងៃទី២៦ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានបង្ហាញអំពី​បំណង​ក្នុងការ​ពង្រឹងមូលដ្ឋាន ​នៃការ​បណ្តុះបណ្តាល ដោយ​តម្រង់ទិស នៃគន្លងអប់រំចាប់ពីសិស្ស​ថ្នាក់ទី៩​ ដើម្បីឱ្យ​ពួកគេ​បានយល់ និងដឹងពីជំនាញ។
សម្តេចធិបតីក៏​បាន​មានប្រសាសន៍ដោយ​លើកឡើងថា ក្នុង​ជំនួប​ជាមួយ​ប្រធានធនាគារពិភពលោក ក៏​ដូចជា​ប្រទេស​អភិវឌ្ឍ​នានា គឺសុទ្ធតែមើលឃើញ​ដូចកម្ពុជាដែរថា គន្លឹះខ្លាំង នៃ​កិច្ច​អភិវឌ្ឍ​ប្រទេស គឺគ្មានអ្វីសំខាន់​ជាង​ធនធាន​មនុស្ស​នោះឡើយ។ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបន្តថា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ សម្តេចបាន​ជួបប្រជុំជាមួយ​ក្រសួងអប់រំ និង​ក្រសួងការងារ​ ក្នុង​ការ​ពង្រឹងមូលដ្ឋាន នៃការ​បណ្តុះបណ្តាល ដោយ​ក្នុងនោះ​សម្តេច​កំពុង​គិតគូរ​ឱ្យ​មាន​ការ​តម្រង់ទិស​សម្រាប់សិស្ស​រៀនថ្នាក់ទី៩ តើពួកគេ​ត្រូវ​បន្ត​ទៅមហាវិទ្យាល័យ ឬ​រៀនជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ​បច្ចេកទេស? បើតាម​ប្រសាសន៍សម្តេចធិបតី ការសម្រេចធ្វើបែបនេះ គឺដើម្បី​ឱ្យ​សិស្ស​មានជម្រើស​ច្រើន​ក្នុង​ការ​សិក្សា។
“ធ្វើបែបនេះ ដើម្បី​បើក​ឱ្យ​មានជម្រើសច្រើនសម្រាប់ក្មេងៗ​របស់យើង… ប៉ុន្តែធ្វើយ៉ាងណា​ឱ្យ​សមស្របតាមតម្រូវការ​ទីផ្សារ​ការងារ…”
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តីបន្ថែមថា គោលការណ៍របស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការ​ទទួលខុសត្រូវ​ចំពោះ​ប្រជាពលរដ្ឋ គឺមាន៣ ទីមួយ គឺឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​មានសុខភាពល្អ, ទីពីរ ឱ្យ​មានចំណេះដឹង និង ទីបី ផ្តល់​ឱកាស​ការងារ ឬបង្កើត​បរិយាកាសក្នុងការ​ប្រកប​របរចិញ្ចឹមជីវិត ដោយធានានូវលំនឹង ស្ថិរភាព សន្តិភាព ក៏​ដូចជា​សន្តិសុខ​ក្នុង​ការ​រស់នៅ។
ឆ្លៀត​ក្នុង​ឱកាស​នោះដែរ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី​ក៏​បានរំលេចពីអាទិភាពចំនួន៥ របស់រាជរដ្ឋាភិបាល​សម្រាប់​កសាងមូលធន​មនុស្ស​ឱ្យ​រឹងមាំ ដែល​រួមមាន ទី១. ការពង្រឹងគុណភាព វិស័យអប់រំ កីឡា វិទ្យាសាស្ត្រ និង បច្ចេកវិទ្យា, ទី២. ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស, ទី៣. ការលើកកម្ពស់សុខភាព និង សុខុមាលភាពប្រជាជន, ទី៤. ការពង្រឹងប្រព័ន្ធគាំពារសង្គម និង ប្រព័ន្ធស្បៀង និង ទី៥. ការពង្រឹងភាពជាពលរដ្ឋក្នុងសង្គម ដែលមានអារ្យធម៌ខ្ពស់ប្រកប ដោយសីលធម៌ សមធម៌ និងបរិយាប័ន្ន។
ជាមួយ​គ្នានេះដែរ រាជរដ្ឋាភិបាល​ក៏បានដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយ យុទ្ធសាស្ត្រ ផែនការសកម្មភាពវិធានការ​ចាំបាច់នានា និង កំណត់នូវក្របខ័ណ្ឌសមិទ្ធកម្ម ដែលរួមមាន សូចនាករគន្លឹះគោលដៅ និង វិធីសាស្រ្តវាស់វែងវឌ្ឍនភាព ដើម្បីពង្រឹងគុណភាព​អប់​រំសាលារដ្ឋចាប់ពីថ្នាក់មត្តេយ្យ រហូតដល់មធ្យមសិក្សា ប្រកបដោយស័ក្ដិសិទ្ធភាព ប្រសិទ្ធភាព និង សមិទ្ធកម្ម តាមរយៈទី១. ការពង្រឹងអភិបាល​កិច្ចសាលារៀន, ទី២. ការពិនិត្យកែលម្អកម្មវិធីសិក្សា និងរៀបចំកម្មវិធីសិក្សា និង សកម្មភាពក្រៅម៉ោងសិក្សាឱ្យស្របទៅតាមតម្រូវការ​ក្នុង​ការពង្រឹងចំណេះដឹងវិន័យ សីលធម៌ និង ឥរិយាបថសិស្ស ទី៣. ការយកចិត្តទុកដាក់លើសុខភាពសិស្ស តាមរយៈកម្មវិធីអាហារូបត្ថម្ភ​ដល់​កុមារ និង ការត្រួតពិនិត្យគុណភាពចំណីអាហារនៅតាមសាលា និង ទី៤. ការ ជំរុញនិងលើកទឹកចិត្តការចូលរួមរបស់មាតាបិតា អាណាព្យាបាល និង សហគមន៍ក្នុងការអប់រំ ស្របតាមពាក្យស្លោក «ភាពជាដៃគូរដ្ឋ និង សហគមន៍ដើម្បីការអប់រំ»៕