ក្រមសីលធម៌បច្ចេកវិទ្យា សំដៅទៅលើការប្រើបច្ចេកវិទ្យាដោយមានការទទួលខុសត្រូវ ដើម្បីការពារបញ្ហា ដែលអាចកើតមានក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យា។ ហេតុផល ដែលក្រមសីលធម៌បច្ចេកវិទ្យាកំពុងរីកចម្រើនខ្លាំង ព្រោះបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗផ្ដល់ឱ្យមនុស្សនូវអំណាច ដើម្បីធ្វើសកម្មភាព ដែលមនុស្សមិនធ្លាប់ធ្វើពីមុនមក។ ខណៈការធ្វើសកម្មភាពនេះ អាចបង្កជាផលវិជ្ជមាន ប៉ុន្តែក៏អាចបង្កជាហានិភ័យផងដែរ ប្រសិនបើអ្នកប្រើប្រាស់ប្រើមិនត្រឹមត្រូវ។
លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់សាធារណជន និងយុវជន ការយល់ដឹង និងចេះប្រើបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីជាប្រយោជន៍ ពិតជាល្អ និងមានសារៈសំខាន់ណាស់ ប៉ុន្តែការប្រើបច្ចេកវិទ្យា ចាំបាច់ត្រូវតែភ្ជាប់មកជាមួយនឹងសីលធម៌ សុជីវធម៌ និងគុណធម៌ ទើបមិនបង្កផលប៉ះពាល់ដល់ខ្លួនឯង និងសង្គម។
“ទោះអ្នកចេះបច្ចេកវិទ្យាដល់កម្រិតកំពូល ឬក៏ពូកែយ៉ាងណាក៏ដោយ ប្រសិនជាអ្នកមិនមានសុជីវធម៌ និងគុណធម៌ វានឹងក្លាយទៅជារឿងបំផ្លាញពិភពលោកទៅវិញ។ ដូចពាក្យអង់គ្លេសមួយឃ្លា ដែលគេនិយាយថា Technology without morality is a sin…”
សម្រាប់ឯកឧត្តមបណ្ឌិត រ៉េត ច័ន្ទធន សាកលវិទ្យាធិការរង នៃសាកលវិទ្យាល័យ ប៊ែលធី អន្តរជាតិ បញ្ហាប្រឈមដែលអ្នកប្រើប្រាស់ និងយុវជន ត្រូវប្រុងប្រយ័ត្នអំឡុងពេលប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា មាន ៣ចំណុចសំខាន់ៗ ៖ ទី១ អ្នកប្រើប្រាស់មិនត្រូវចំណាយពេលច្រើនជ្រុលជាមួយបច្ចេកវិទ្យានោះទេ ព្រោះវាអាចប៉ះពាល់ដល់សុខភាពផ្លូវកាយ និងផ្លូវចិត្ត, ទី២ បញ្ហាឯកជនភាព និងការចែករំលែកទិន្នន័យនៅលើអ៊ីនធឺណិត ដោយអ្នកប្រើប្រាស់ត្រូវពិចារណា អំពីឯកជនភាព និងព័ត៌មាន ថា ទិន្នន័យកម្រិតណា ដែលយើងគួរផ្ដល់ដល់ AI ឬក៏គួរតែបង្ហាញជាសាធារណៈ និងចំណុចត្រង់ណា ដែលគួរបង្ហាញជាសាធារណៈ និងទី៣ មិនត្រូវពឹងផ្អែកលើបច្ចេកវិទ្យាខ្លាំងពេក រហូតលែងមានភាពជាខ្លួនឯង។
ជាមួយគ្នានេះឯកឧត្តមសាកលវិទ្យាធិការរង ក៏បានចែករំលែកពីគន្លឹះដើម្បីប្រើបច្ចេកវិទ្យា ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងទាញប្រយោជន៍បានជាអតិបរមាពីវា ដោយអ្នកប្រើប្រាស់ ត្រូវឈរលើមូលដ្ឋាន ៥០/៥០ ដោយមានន័យថា មិនផ្ដាច់ខ្លួនពីបច្ចេកវិទ្យា ប៉ុន្តែត្រូវប្រើសមត្ថភាពត្រិះរិះពិចារណា និងការដោះស្រាយបញ្ហាខ្លួនឯង ៥០ភាគរយ និងពឹងផ្អែកលើបច្ចេកវិទ្យា ៥០ភាគរយ។
ដោយឡែកលោក ភែល ភារុណ អនុប្រធាននាយកដ្ឋាន បរិវត្តកម្មឌីជីថល នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីប្រើបច្ចេកវិទ្យាឱ្យបានត្រឹមត្រូវ អ្នកប្រើមិនត្រូវប្រើលើសកម្រិត ពីការសិក្សា និងធ្វើការ, ត្រូវមានទំនួលខុសត្រូវ និងសីលធម៌ក្នុងការប្រើប្រាស់ និងស្វែងយល់អំពីច្បាប់ នៃការប្រើបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ព្រោះបច្ចុប្បន្ន កម្ពុជា ក៏មានច្បាប់ស្ដីពីការប្រើបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលផងដែរ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោកជំទាវ ស្រួយ សុជាតិ បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា អ្នកប្រើប្រាស់ សូមប្រើបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីទាញជាប្រយោជន៍ ព្រោះបច្ចេកវិទ្យា អាចធ្វើឱ្យយើងរីកចម្រើន ប៉ុន្តែក៏អាចទាញយើងទម្លាក់ដូចគ្នាដែរ។ ហេតុនេះ ត្រូវយល់ដឹងអំពីបច្ចេកវិទ្យាឱ្យបានច្រើន និងប្រើប្រាស់វាប្រកបដោយភាពឆ្លាតវៃ និងការទទួលខុសត្រូវខ្ពស់៕