គម្រោងកែលម្អការអប់រំឧត្តមសិក្សា​ទី២ ៖ រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំស្នើ​ឱ្យ​ពង្រឹងវិធីសាស្រ្តបង្រៀន និង​រៀន ដោយ​ប្រើបច្ចេកវិទ្យា និង AI
ក្នុងពិធី​ប្រកាស​ដាក់​ឱ្យ​អនុវត្ត​ជាផ្លូវការ​គម្រោង​កែលម្អការ​អប់រំ​ឧត្តមសិក្សា​ទី២ (HEIP2) កាលពីសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានផ្តល់​អនុសាសន៍ដល់ថ្នាក់ឧត្តមសិក្សាទាំងអស់ពង្រឹងវិធីសាស្រ្តបង្រៀន និង​រៀនតាមការពិសោធន៍ តាមបែបសវត្សទី២១ និង​ប្រើ​ប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និង AI ​ដើម្បី​បង្កើន​ប្រសិទ្ធភាព​ការងារ ជាពិសេស​លើគុណភាពអប់រំ​កម្រិត​ឧត្តម​សិក្សា។
បើតាម​ប្រសាសន៍​របស់ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ការចាប់យកប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យានិម្មិត (AI) លើ​ការ​រៀន និង​បង្រៀន ជាពិសេស​នៅ​ក្នុង​កម្មវិធីសិក្សា និង​មុខ​ជំនាញនានា នឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​ពិភពលោក​មាន​ការ​ប្រែប្រួល ជាពិសេស​លើវិស័យ​អប់រំផ្ទាល់។ ក្រៅ​ពីជំនាញ​បច្ចេកវិទ្យា និង AI ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏​ស្នើ​ឱ្យ​មាន​ការ​ពង្រឹងជំនាញ​ដែលមាន​ស្រាប់ ដូចជា ជំនាញ​កសិកម្ម ឬវិស្វករផងដែរ ដើម្បីចូលរួម​ចំណែកអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិ។
ជាមួយ​គ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី ក៏​បានលើកទឹកចិត្តដល់សាកលវិទ្យាល័យ និងភាគីពាក់ព័ន្ធ បន្តការស្រាវជ្រាវ ស្វែងរក និងដោះស្រាយបញ្ហាផ្សេងៗ ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់ការកែលម្អគោលនយោបាយក្រសួងអប់រំ, បន្តអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ការផ្តល់អាហារូបករណ៍ពេញលេញដល់និស្សិត និងការអនុវត្តកម្មវិធីភាពជាដៃគូនៃការអប់រំរវាងគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា និងសាលាមធ្យមសិក្សា។
សូម​បញ្ជាក់ថា គម្រោងកែលម្អការអប់រំឧត្តមសិក្សា (HEIP) រៀបចំឡើងក្នុងគោលបំណង កែលម្អគុណភាព និងភាពឆ្លើយតបនៃការអប់រំឧត្តមសិក្សា និងការស្រាវជ្រាវ ជាពិសេសផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា វិស្វកម្ម គណិតវិទ្យា និងកសិកម្មនៅតាមគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាគោលដៅ និងការកែលម្អប្រព័ន្ធអភិបាលកិច្ចនៃអនុវិស័យឧត្តមសិក្សា។
ពិធីប្រកាសដាក់ឱ្យអនុវត្តគម្រោងកែលម្អការអប់រំឧត្តមសិក្សាទី២ (HEIP2)