សហភាពអឺរ៉ុបផ្តល់ជំនួយមនុស្សធម៌ ៧០ម៉ឺនអឺរ៉ូ គាំទ្រផ្នែកស្មារតីនិងសុខភាពផ្លូវចិត្តជនស៊ីវិល ដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយសារជម្លោះព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ
សហភាពអឺរ៉ុប​បានប្រកាស​ថា នឹងផ្តល់ជំនួយជាទឹកប្រាក់ចំនួន ៧០ ម៉ឺនអឺរ៉ូ ឬប្រមាណ ៨១៦,០០០ ដុល្លារសហរដ្ឋអាមេរិក ដើម្បីគាំទ្រដល់ជំនួយមនុស្សធម៌ជាបន្ទាន់មួយជូនចំពោះជនភៀសសឹកដែលទទួលរងផលប៉ពាល់ដោយសារការកើនឡើងនៃជម្លោះប្រដាប់អាវុធតាមបណ្តោយព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ។
បើតាម​សេចក្តីប្រកាស​ព័ត៌មាន​របស់សហភាពអឺរ៉ុប ជំនួយមនុស្សធម៌នេះ នឹងត្រូវបានប្រើប្រាស់ដើម្បីជួយគាំទ្រសហគមន៍នានាដែលរងផលប៉ះពាល់ខ្លាំងបំផុតដោយសារជម្លោះដែលបានបណ្តាលឱ្យមានការជម្លៀសខ្លួន និងផ្លាស់ទីលំនៅ។ អាទិភាពបន្ទាន់នៃជំនួយរបស់សហភាពអឺរ៉ុបនឹងផ្ដោតលើការឧត្ថម្ភថវិកាសម្រាប់ពហុបំណង ការគាំទ្រផ្នែកស្មារតីនិងសុខភាពផ្លូវចិត្ត ព្រមទាំងការអង្កេតតាមដានការផ្លាស់ទីលំនៅសំរាប់រយៈពេល៦ខែ។
សម្រាប់ជំនួយ​មនុស្ស​ធម៌​របស់សហភាពអឺរ៉ុបនេះ ឯកឧត្តម នង សាកល អនុរដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួងការបរទេស​កម្ពុជា តាមរយៈ​សេចក្តីថ្លែងព័ត៌មានប្រចាំថ្ងៃ បានសម្តែង​អំណរគុណ​យ៉ាងជ្រាលជ្រៅ​ចំពោះជំនួយ​ទាន់ពេលវេលា​របស់សហភាពអឺរ៉ុបនេះ ដោយថា សហភាពអឺរ៉ុប​ជាដៃគូ​អភិវឌ្ឍដ៏សំខាន់មួយ​របស់កម្ពុជា និង​ជាដៃគូយុទ្ធសាស្រ្ត​របស់អាស៊ានផងដែរ
បើតាម ឯកឧត្តម នង សាកល ជំនួយ​មនុស្ស​ធម៌របស់សហភាពអឺរ៉ុបចំពោះជនភៀសសឹកនៅពេលនេះ នឹងអនុវត្ត​តាមរយៈអង្គការ IOM។
សូមបញ្ជាក់ដែរថា កន្លងមកប្រទេស​កម្ពុជា ក៏​បានទទួលវិភាគទាន​មនុស្សធម៌ពីប្រទេសជាមិត្តនានា ដូចជា​ប្រទេស​ចិន តាមរយៈស្ថានទូតចិននៅភ្នំពេញ, ពីរាជរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន តាមរយៈស្ថានទូតជប៉ុននៅភ្នំពេញ និង​សហភាពអឺរ៉ុបនៅពេលនេះ៕