“រឿងរ៉ាវក្នុងភូមិសម័យខ្មែរក្រហម” ជាសៀវភៅថ្មីមួយរបស់មជ្ឈមណ្ឌលឯកសារកម្ពុជា បានបោះពុម្ពឡើង ដោយប្រមូលចងក្រងរឿងរ៉ាវរបស់អ្នករស់រានមានជីវិតពីរបបខ្មែរក្រហមចំនួនជាង៦០រឿង ក្នុងគោលដៅអប់រំយុវជនជំនាន់ក្រោយ ឱ្យដឹងពីហេតុការណ៍ដែលបានកើតឡើងនៅជំនាន់នោះ ក្នុងការទប់ស្កាត់កុំឱ្យមានអំពើប្រល័យពូជសាសន៍ត្រឡប់មកវិញជាលើកទី២។
សៀវភៅដែលមានកម្រាស់ប្រមាណ ៧០០ទំព័រនេះ មានការរៀបរាប់រឿងរ៉ាវជីវិតរបស់អ្នករស់រានមានជីវិតពីរបបខ្មែរក្រហមចំនួន៦៨នាក់ដែលបានឆ្លងកាត់ក្នុងរបបនោះ ដូចជាការបែកបាក់ក្រុមគ្រួសារ, ការជម្លៀសដោយបង្ខំ, ការបង្អត់អាហារ និងការខ្វះថ្នាំសង្កូវដើម្បីព្យាបាលជំងឺជាដើម។
លោក ផេង ពង្សរាស៊ី នាយកកម្មវិធីស្តីពីការអប់រំអំពើប្រល័យពូជសាសន៍នៅកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ការចងក្រងសៀវភៅ “រឿងរ៉ាវក្នុងភូមិសម័យខ្មែរក្រហម” នេះឡើង ក្នុងគោលបំណងធំៗចំនួន៣ គឺ ទី១ ចង់ផ្តល់ឱកាសទៅដល់អ្នករស់រានមានជីវិត ដែលកំពុងតែរស់នៅក្នុងសហគមន៍ បាននិយាយរឿងរ៉ាវរបស់គាត់ប្រាប់ទៅកាន់ពិភពលោក ដែលរឿងរ៉ាវរបស់ពួកគាត់ គឺជាប្រវត្តិសាស្រ្តជាតិមួយនៃប្រទេសកម្ពុជាឆ្លងកាត់របបខ្មែរក្រហម ។ ទី២ ចង់កសាងការចងចាំជារួមអំពីអំពើប្រល័យពូជសាសន៍នៅកម្ពុជា ដើម្បីឱ្យក្មេងៗជំនាន់ក្រោយបានយល់ពីសាច់រឿងទូទៅដែលកើតមាននៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ក៏ដូចជារឿងរ៉ាវដែលកើតមានចំពោះជីដូនជីតារបស់ខ្លួន។
«បើយើងនិយាយទៅ ក្មេងៗថា ម៉េចមិនតដៃវិញ កម្មាភិបាលខ្មែរក្រហមតែ២-៣នាក់ ចងខ្សែមនុស្ស៥០-៦០នាក់យកទៅសម្លាប់ ម៉េចមិនតដៃជាមួយពួកហ្នឹងវិញ សំណួរនេះធ្វើឱ្យមជ្ឈមណ្ឌលឯកសារកម្ពុជាកាន់តែប្រមូលចងក្រងបន្ថែមទៀត ដើម្បីឱ្យពួកគាត់បានយល់ពីសាច់រឿងទូទៅដែលកើតមាននៅទូទាំងប្រទេសចំពោះជីដូនជីតារបស់ខ្លួន…»
ចំណែកគោលបំណងទី៣ សៀវភៅនេះ នឹងត្រូវប្រើប្រាស់ជាសម្ភារៈឧបទ្ទេសសម្រាប់ការបង្រៀន ពីប្រវត្តិសាស្រ្តនៅតាមសាលារៀន ជាពិសេសនៅកម្រិតវិទ្យាល័យ។
បើតាមលោក ពង្សរាស៊ី រឿងរ៉ាវរបស់អ្នករស់រានមានជីវិតពីរបបខ្មែរក្រហមដែលបានចងក្រងនៅក្នុងសៀវភៅនេះ ត្រូវបាននិពន្ធដោយគ្រូបង្រៀន អ្នកស្រាវជ្រាវវ័យក្មេង ដែលពួកគាត់បានជួបជាមួយអ្នករស់រានមានជីវិតពីរបបខ្មែរក្រហម ហើយក៏មានផងដែរអ្នករស់រានមានជីវិតពីរបបខ្មែរក្រហម ដែលគាត់សរសេររឿងរ៉ាវដោយខ្លួនឯង ហើយមជ្ឈមណ្ឌលឯកសារកម្ពុជា គឺជាអ្នកកែសម្រួលអក្ខវិរុទ្ធ ឃ្លោងឃ្លា និងធ្វើការបោះពុម្ព។
សម្រាប់លើកដំបូងនេះ សៀវភៅ “រឿងរ៉ាវក្នុងភូមិសម័យខ្មែរក្រហម” នឹងត្រូវបោះពុម្ពចំនួន ៥០០ច្បាប់ប៉ុណ្ណោះ ហើយនឹងត្រូវចែកជូនដោយឥតគិតថ្លៃទៅដល់ស្ថាប័នធ្វើការងារពាក់ព័ន្ធនឹងរបបខ្មែរក្រហម ក៏ដូចជាគ្រូបង្រៀនប្រវត្តិសាស្រ្តជាដើម។
យ៉ាងណាក៏ដោយសម្រាប់លោក ពង្សរាស៊ី សៀវភៅដែលនិយាយពីជីវិតនៅក្នុងរបបខ្មែរក្រហមមួយនេះ បើទោះជាបានគាស់រំលើងការឈឺចាប់របស់អ្នករស់រានមានជីវិតពីរបបខ្មែរក្រហមក៏ពិតមែន ប៉ុន្តែរឿងរ៉ាវទាំងនោះ គឺជារឿងដែលគួរត្រូវបានចងចាំ ដើម្បីឱ្យក្មេងៗជំនាន់ក្រោយ កុំយកគំរូតាមអ្វីដែលបានកើតឡើងកន្លងមក។ « អត្ថន័យរួមនៃរឿងនីមួយៗ គឺជារឿងពិត អញ្ចឹងសូមឱ្យក្មេងៗជំនាន់ក្រោយដែលគាត់អានសាច់រឿងនេះ ត្រូវមានកូនចិត្តមួយថា រឿងរ៉ាវទាំងអស់ហ្នឹងជារឿងរ៉ាវរបស់ក្រុមគ្រួសារខ្លួន គឺជារឿងរ៉ាវរបស់ជីដូនជីតារបស់ខ្លួនដែលធ្លាប់ឆ្លងកាត់របបខ្មែរក្រហម ដូច្នេះសូមឱ្យមានការជឿជាក់ ហើយសូមពង្រឹងចំណេះដឹងទាក់ទងទៅនឹងការចងចាំអំពីប្រវត្តិសាស្រ្ត ដើម្បីការទប់ស្កាត់អំពើប្រល័យពូជសាសន៍នាពេលអនាគត់»៕