កម្មវិធីរដូវវប្បធម៌ឆ្នាំ២០២៣ នឹងប្រារព្ធពេញ​មួយ​ខែកុម្ភៈ បំណងឱ្យ​យុវជន​ស្គាល់អំពីវប្បធម៌ និងទំនៀមទម្លាប់
ភ្នំពេញ – កម្មវិធីរដូវវប្បធម៌ឆ្នាំ២០២៣ ក្រោមប្រធានបទ «តែឯងតែយើង» ដែលជាគំនិតផ្ដួចផ្ដើមរបស់អង្គការសិល្បៈខ្មែរអមតៈ និងគាំទ្រថវិកាដោយទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍអន្តរជាតិនៃប្រទេសស៊ុយអែត (SIDA) នឹងប្រារព្ធធ្វើឡើងរយៈពេលមួយខែពេញចាប់ពីថ្ងៃទី០៣ ខែកុម្ភៈ ដល់ថ្ងៃទី០៤ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៣ខាងមុខ។
កញ្ញា យ៉ុន សុខខន នាយកកម្មវិធីនៃអង្គការសិល្បៈខ្មែរអមតៈ បានឱ្យដឹងថា ក្នុងមួយឆ្នាំៗសិល្បៈខ្មែរអមតៈ មានរៀបចំជាកម្មវិធីរដូវវប្បធម៌លើប្រធានបទផ្សេងៗគ្នា។ ដោយឡែកសម្រាប់ឆ្នាំ២០២៣ កម្មវិធីរដូវវប្បធម៌លើកទី៤ នឹងមានដៃគូសហការណ៍ចំនួន ៤ទីតាំងផ្សេងៗគ្នារួមមាន វិទ្យាស្ថានបារាំងសម្រាប់កម្មវិធីសិល្បៈទស្សនីយភាព, សាកលវិទ្យាល័យជាតិគ្រប់គ្រង, Friends Futures Factory និង The Acting Academy ដែលមានសកម្មភាពសិក្ខាសាលាក៏ដូចជាការច្នៃប្រឌិតផ្សេងៗ។
នាយកកម្មវិធីនៃអង្គការសិល្បៈខ្មែរអមតៈ បន្តថា កម្មវិធីរដូវវប្បធម៌លើកទី៤ មានគោលបំណងពីរធំៗ ទី១.ចង់ឱ្យរដូវវប្បធម៌ក្លាយជាវេទិកាសិល្បៈករសម្ដែង ក៏ដូចជាបង្ហាញគំនិតច្នៃប្រឌិត ដោយស្នាដៃទាំងនោះជាស្នាដៃប្រកបទៅដោយអត្ថន័យ និងប្រាប់ពីរឿងរ៉ាវសង្គមកម្ពុជានាពេលបច្ចុប្បន្ន។ ទី២. ចង់បង្កើតឱ្យមានជាកន្លែងមួយសម្រាប់ឱ្យមានការជជែក ក៏ដូចជាធ្វើការឆ្លុះបញ្ចាំងបែបស៊ីជម្រៅ ទាក់ទងនឹងប្រធានបទផ្សេងៗ ផ្ដោតទៅលើប្រធានបទដោយផ្ទាល់របស់កម្មវិធីរដូវវប្បធម៌ ឬប្រធានបទជុំវិញកម្មវិធីរដូវវប្បធម៌។
កញ្ញា យ៉ុន សុខខន នាយកកម្មវិធីនៃអង្គការសិល្បៈខ្មែរអមតៈ
“កម្មវិធីរដូវវប្បធម៌មិនមែនមានតែសិល្បៈសម្ដែងជាផ្ទាំងទស្សន័យភាព ប៉ុន្តែយើងមានជាកិច្ចពិភាក្សា សិក្ខាសាលាជាដើម ដើម្បីវិភាគវែកញែកគ្នាស្វែងយល់ពីការយល់ឃើញរបស់សិល្បៈករ និងអ្នកចូលរួមផ្សេងៗ”
កញ្ញា ណម ណារីម អ្នកសម្របសម្រួលក្រុមសិល្បករល្ខោនបុរាណ ក៏បានលើក​ឡើងដែរថា កម្មវិធីរដូវវប្បធម៌ មានសារៈសំខាន់សម្រាប់វិស័យសិល្បៈ សម្រាប់សិល្បៈករ ឬក៏ប្រជាជនផ្សេងៗ ។ កញ្ញាបន្តថា ប្រសិនបើគ្មានទម្រង់ទស្សនីយ៍ភាពនោះប្រជាជននឹងមិនស្គាល់ពីសិល្បៈ កូនខ្មែរក៏មិនស្គាល់នូវវប្បធម៌របស់ខ្លួនឯងដែរ។  ស្របគ្នានេះ វាជាការចែករំលែករបស់កម្មវិធីរដូវកាលវប្បធម៌ គឺដើម្បីឱ្យសិល្បៈករ និងប្រជាជនទាំងមូលស្គាល់អំពីវប្បធម៌ និងទំនៀមទម្លាប់របស់ខ្លួនឯង។
កញ្ញា ណម ណារីម អ្នកសម្របសម្រួលក្រុមសិល្បករល្ខោនបុរាណ
“សម្រាប់ខ្ញុំតែម្ដងកម្មវិធីរដូវវប្បធម៌ជាអត្ថប្រយោជន៍មួយដ៏ធំបំផុតសម្រាប់សិល្បៈក៏មិនមែនមានន័យថាសិល្បៈករទាំងក្នុងប្រព័ន្ធ ឬក្រៅប្រព័ន្ធ គាត់អាចនឹងមានអាទិភាពមួយនៅក្នុងការបញ្ចេញនូវគំនិតរបស់គាត់ និងស្នាដៃ”
ដោយឡែកកញ្ញា អឿន រ៉ូហ្សា តំណាងក្រុមយុវជនរីកសាយ និងជាទូតកម្មវិធីរដូវវប្បធម៌ បានបន្ថែមថា កញ្ញាបានត្រឡប់មកចូលរួមការងារសិល្បៈនេះ ដើម្បីចូលរួមផ្សព្វផ្សាយ ក៏ដូចជាលើកទឹកចិត្តដល់សិល្បៈករដែលគាត់មានគំនិតច្នៃប្រឌិត ក៏ដូចជាបានបង្ហាញនូវស្នាដៃរបស់គាត់ទៅដល់ទស្សនិកជន ។ កញ្ញា អឿន រ៉ូហ្សា ក៏បានលើកទឹកចិត្តឱ្យយុវជនចូលរួមទស្សនាសិល្បៈបុរាណនេះឱ្យបានច្រើន ពីព្រោះសិល្បៈករ សិល្បៈការិនីបានខិតខំប្រឹងប្រែងថែរក្សាក្បាច់បុរាណរបស់យើងដែលស្ទើរតែបាត់បង់។
កញ្ញា អឿន រ៉ូហ្សា តំណាងក្រុមយុវជនរីកសាយ និងជាទូតកម្មវិធីរដូវវប្បធម៌
“ខ្ញុំសង្ឃឹមថា នឹងមានការចូលរួមពីយុវជនរបស់យើងជាច្រើន ដើម្បីទស្សនានូវសិល្បៈជាច្រើន ដូចជា ល្ខោន របាំបុរាណ របាំសហ័សសម័យ និងរបាំផ្សេងៗដែលយកមកសម្ដែងនៅក្នុងរដូវវប្បធម៌នេះ”
អ្នកស្រី ថន សីម៉ា អ្នកដឹកនាំរៀបចំដំណើរទស្សនាចររដូវវប្បធម៍ បន្ថែមថា គោលបំណងនៃការដឹកនាំការសម្ដែងនៅតាមសហគមន៍គឺចង់បង្កលទ្ធភាពឱ្យប្រជាជនដែលនៅក្នុងសហគមន៍ទទួលបានឱកាសឃើញ និងទស្សនាស្នាដៃសិល្បៈថ្មី ក៏ដូចជាទទួលនូវចំណេះដឹង ពីព្រោះនៅក្នុងការសម្ដែងស្នាដៃនីមួយៗ គឺបានបង្កប់នូវអត្ថន័យដែលទាក់ទងទៅនឹងបរិបទសង្គមបច្ចុប្បន្ន។
អ្នកស្រី ថន សីម៉ា បន្តថា សម្រាប់កម្មវិធីរដូវវប្បធម៌ កាលពីឆ្នាំ២០២២ ទទួលបានអ្នកចូលរួមប្រហែលជា ៨ពាន់នាក់ ទៅខេត្តបាត់ដំបង ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ខេត្តកំពង់ធំ និងខេត្តសៀមរាប ហើយការដែលដឹកនាំទៅមិនមែនគ្រាន់តែជាការសម្ដែង គឺមានកម្មវិធីចែករំលែកចំណេះដឹងផងដែរ។ សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៣នេះ ក្នុងអំឡុងខែមីនា កម្មវិធីរដូវវប្បធម៌នឹងនាំយកសិក្ខាសាលាក៏ដូចជាស្នាដៃមួយចំនួនទៅសម្ដែងនៅខេត្តចំនួន៤ទីតាំងផ្សេងគ្នា រួមមាន ខេត្តកំពង់ធំ ខេត្តព្រះវិហារ ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង និងខេត្តប៉ៃលិន។ គួរជម្រាបជូនផងដែរថា កម្មវិធីរដូវវប្បធម៌បានដំណើរការចាប់ពីឆ្នាំ២០១៨ ដោយ​មានបំណងជំរុញការបញ្ចេញមតិ និងភាពច្នៃប្រឌិដ្ឋទៅដល់ក្រុមយុវជន ជាពិសេសនិសិ្សតសាកលវិទ្យាល័យ តាមរយៈការសម្ដែង សិក្ខាសាលា ការតាំងពិព៍រណ៌ និងកិច្ចពិភាក្សា៕