ក្រសួងសុខាភិបាលបង្ហាញពីផលប៉ះពាល់ នៃការ​ប្រើប្រាស់​បារីអេឡិចត្រូនិក
ក្រសួងសុខាភិបាល នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា កាលពីសប្តាហ៍​កន្លងទៅនេះ បានធ្វើ​ការ​ក្រើន​រំលឹក​ជា​ថ្មី​ទៅ​សាធារណជន ជាពិសេសយុវជន អំពីផលប៉ះពាល់​ដែល​បង្ក​ឡើង​ដោយ​ការ​ប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិក។
ក្រសួងសុខាភិបាលក៏បាន​ឱ្យដឹងដែរថា បារីអេឡិចត្រូនិច ត្រូវ​បាន អាជ្ញាធរជាតិប្រយុទ្ធប្រឆាំងគ្រឿងញៀន បានហាមឃាត់ការជួញដូរ បញ្ឈប់ការប្រើប្រាស់ ការធ្វើអាជីវកម្ម និងនាំចូលព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដោយសេចក្ដីណែនាំលេខ ០០១/១៤ ស.ណ.ន អ.ជ.ប.គ.ញ ចុះថ្ងៃទី២៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០១៤ ដោយហេតុថា ផលិតផលនេះ បង្កឱ្យមានផលប៉ះពាល់ដល់សុខភាព និងបណ្តាលឱ្យអ្នកបើ ប្រាស់ងាយនឹងទទួលភាពញៀនដោយសារធាតុញៀនផ្សេងទៀត។
ក្រសួងសុខាភិបាល ក៏បានបញ្ជាក់ទៅដល់សាធារណជន និង​យុវជន​ដែរថា បារីអេឡិចត្រូនិកមិនមែនជាឧបករណ៍សម្រាប់ផ្តាច់ការជក់បារីនោះទេ តែវាជាផលិតផលដែលមានផលប៉ះពាល់ដល់សុខភាព និងបង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់សង្គម និងក្រុមគ្រួសារទៅវិញ។ ហើយ​ជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងក៏អំពាវនាវ​ទៅដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ ចូលរួមទប់ស្កាត់បញ្ឈប់ការប្រើប្រាស់ការធ្វើអាជីវកម្ម និងនាំចូល ផលិតផលបារីអេឡិចត្រូនិក ដើម្បីចៀសវាងនូវគ្រោះថ្នាក់ដល់សុខភាពបណ្តាលមកពីការប្រើប្រាស់បារី អេឡិចត្រូនិក។ ដោយឡែកអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ ក៏ចូលរួមចាត់វិធានការតាមដែនសមត្ថកិច្ចរបស់ខ្លួនក្នុង ការអប់រំណែនាំ និងទប់ស្កាត់ការប្រើប្រាស់ការជួញដូរ និងចែកចាយបារីអេឡិចត្រូនិក ក្នុងតំបន់គ្របដណ្ដប់ របស់ខ្លួន៕