រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ ៖ ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​ដល់ពលរដ្ឋ គឺជា​ការ​ត្រៀម​ខ្លួនរបស់កម្ពុជា ចាកចេញពី​ប្រទេស​ដែលមានចំណូលទាប
ក្នុង​ពិធី​ចុះអនុស្សរណៈ​យោគយល់គ្នាជាមួយ​ទីភ្នាក់ងារ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​អាល្លឺម៉ង់ (GIZ) ស្តីពី​ការ​អនុវត្ត​គម្រោង​គំនិតផ្តួចផ្តើម​ការ​បណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ អាស៊ាន ស្វីស កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ លើកឡើងថា ការបណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញដល់ពលរដ្ឋ គឺជា​ការ​ត្រៀម​ខ្លួន​មួយ​របស់​កម្ពុជា ដើម្បី​ចាកចេញ​ពី​ប្រទេស​ដែលមានចំណូលទាប​ ទៅជា​ប្រទេស​ដែល​មាន​ចំណូលមធ្យម​កម្រិតខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ​២០២៣០ និង​ជា​ប្រទេស​មាន​ចំណូល​កម្រិត​ខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ​២០៥០។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី បានគូសបញ្ជាក់ថា អនុស្សរណៈយោគយល់គ្នានេះ នឹងជួយបំពេញបន្ថែមនូវអ្វីដែលក្រសួង បានបណ្តុះបណ្តាលកន្លងមកដោយបាននិងកំពុងផ្តោតលើក្រុមគោលដៅ និងកម្រិតនៃការបណ្តុះបណ្តាលដ៏សម្បូរបែប។
អនុស្សរណៈដែលត្រូវបានចុះហត្ថលេខា ស្តីពីការអនុវត្តគម្រោងគំនិតផ្តួចផ្តើមការបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ អាស៊ាន ស្វីស ត្រូវគេរំពឹងថា នឹងជួយបំពេញបន្ថែមលើសមត្ថភាពនៃកម្លាំងពលកម្មកម្ពុជាដែលមានជំនាញទាប ឬបានសិក្សាតិចតួចឱ្យមានជំនាញបច្ចេកទេសច្បាស់លាស់ជាឈ្នាន់ក្នុងការទទួលបានឱកាសការងារសមរម្យដែលជាកត្តាគន្លឹះសម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍សង្គមជាតិ។
លោក Günter Riethmacher នាយកទីភ្នាក់ងារកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអាល្លឺម៉ង់ (GIZ) ប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា បានលើកឡើងថា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងភាគីទាំងពីរនេះ នឹងបង្កើតឱកាសក្នុងការពង្រឹងសមត្ថភាពរបស់ខ្លួនលើការអភិវឌ្ឍសង្គមសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ស្របតាមយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ និង​កម្មវិធីគោលនយោបាយអាទិភាពទាំង៦ ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បាន​រៀបចំ​​ដាក់​ឱ្យ​ដំណើរ​ការ​កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​បច្ចេកទេស​វិជ្ជាជីវៈ​ដល់​យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារក្រីក្រ និង​គ្រួសារងាយរងហានិភ័យ​នៅទូទាំង​ប្រទេស​ចំនួន​ប្រមាណ ១,៥លាននាក់ ដោយ​មានចក្ខុវិស័យ​ក្នុងការផ្តល់​នូវ​ជំនាញប្រចាំ​ជីវិត​ពិតប្រាកដ​ដល់​យុវជន​មក​ពី​គ្រួសារ​ក្រីក្រ និង​គ្រួសារ​ងាយរងហានិភ័យ ដើម្បីទទួល​បាន​ឱកាស​ការងារ និង​បង្កើត​ការងារ​ដោយ​ខ្លួនឯង​ប្រកបដោយ​ភាពម្ចាស់ការ មានគុណភាព និង​ផលិតភាពខ្ពស់ សម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ និង​ឆ្លើយ​តប​បាន​តាម​តម្រូវការ​ទីផ្សារការងារ ហើយ​ជារួម​ការ​អនុវត្តកម្មវិធីនេះ នឹង​លើក​កម្ពស់​កម្រិតជីវភាព​រស់​នៅ​របស់​គ្រួសារ នៃយុវជន​គោលដៅ​ឱ្យ​បានល្អប្រសើរ និង​ចាក​ផុតពីបន្ទាត់​នៃភាពក្រីក្រ៕