រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ៖ ដំណើរការប្រឡងបាក់ឌុបថ្ងៃដំបូងប្រក្រតី សឹងតែដូចមុនពេលផ្ទុះជំងឺកូវីដ១៩
ភ្នំពេញ – សម្រាប់​ថ្ងៃដំបូង នៃដំណើរការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប នៅ​ឆ្នាំនេះ បានប្រព្រឹត្ត​ទៅ​​ដោយភាព​ប្រក្រតី សឹងតែ​ដូចមុនពេលជំងឺកូវីដ-១៩ ។ នេះ​ជា​ការ​លើក​ឡើង​របស់​ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ក្នុង​ឱកាស​អញ្ជើញបើកវិញ្ញាសាប្រឡងដែលធ្វើ​ឡើង​នៅវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិ​នៅព្រឹក​ថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២១។
ឯកឧត្តម​បាន​បញ្ជាក់ថា អ្វីដែលជា​ការ​ព្រួយ​បារម្ភ​ដំបូងរបស់ក្រសួងអប់រំ គឺ​ជំងឺកូវីដ-១៩ តែឡូវនេះ​ដោយ​សារ​តែ​ការ​គ្រប់គ្រង​កូវីដ១៩​បាន​ល្អ ក្រោម​ការ​គ្រប់គ្រង​របស់សម្តេច​តេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី ដែលផ្តល់​អាទិភាព​ឱ្យ​គ្រូបង្រៀន​បានចាក់វ៉ាក់សាំងទាំងអស់គ្នា ហើយ​សិស្សានុសិស្សក៏​បានចាក់វ៉ាក់សាំងបាន១០០ភាគរយ ដូច្នេះ​ឥឡូវនេះ​ដំណើរការ​ប្រឡង​គឺប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ដោយ​មានប្រក្រតី។
ប៉ុន្តែ​យ៉ាងណាក៏ដោយ ក្រសួង​នៅ​តែ​តម្រូវ​ឱ្យ​សិស្សានុសិស្ស​ត្រូវ​គោរព​នូវ​បទដ្ឋាន​របស់ក្រសួងសុខាភិបាល និង​បទបញ្ញត្តិ​របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា ដែលបានដាក់ចេញ ហើយ​ជាពិសេស គឺវិធានការ​ដែលសម្តេចតេជោ​បានដាក់ចេញ គឺ ៣កុំ ៣ការពារ ដើម្បី​ការពារ​កុំ​ឱ្យ​មានជំងឺកូវីដ-១៩។
– ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និង​កីឡា
“ដំណើរការប្រឡង​បាក់ឌុបឆ្នាំនេះ ដំណើរការ​ដោយ​ពុំ​មាន​សញ្ញាអ្វី​គួរ​ឱ្យ​ព្រួយ​បារម្ភ​ឡើយ ក៏​ប៉ុន្តែ​យើង​ត្រូវ​ប្រុងប្រយ័ត្ន មានន័យថា ក្រសួងបានចាត់ចែងឱ្យ​មានចែក​ម៉ាស់នៅតាមមណ្ឌល ហើយ​សិស្ស​ក៏​ដូចជាបុគ្គលិកអប់រំ គឺ​ត្រូវ​តែ​ពាក់ម៉ាស់”
បើតាម​ការ​បញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ការ​ប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ​​នៅពេលនេះ គឺបន្ទាប់ពី​ការ​បើក​សាលាឡើងវិញ ហើយ​ការ​បើកសាលាឡើងវិញ គឺជាលក្ខខណ្ឌចាំបាច់មិន​អាច​ខ្វះបាន នៃការ​បើកដំណើរការ​ជីវភាពឡើងវិញ តែយ៉ាងណា ការ​ប្រឡងនេះ គឺដំណើរការ​ដោយ​ប្រុងប្រយ័ត្ន និងមានវិន័យ។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ការ​ប្រឡង​សញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សា​ទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប​នៅ​ឆ្នាំនេះ មានបេក្ខជន​ចូលរួម​ប្រឡង​សរុប​ចំនួន ១១៤ ១៨៣នាក់ ក្នុងនោះមានស្រីចំនួន ៦៣៩៧នាក់ ដោយមានមណ្ឌលសំណេរចំនួន ២០៤មណ្ឌល ត្រូវជា ៤៦១៦បន្ទប់៕