ភ្នំពេញ – សម្រាប់ថ្ងៃដំបូង នៃដំណើរការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប នៅឆ្នាំនេះ បានប្រព្រឹត្តទៅដោយភាពប្រក្រតី សឹងតែដូចមុនពេលជំងឺកូវីដ-១៩ ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងឱកាសអញ្ជើញបើកវិញ្ញាសាប្រឡងដែលធ្វើឡើងនៅវិទ្យាល័យព្រះស៊ីសុវត្ថិនៅព្រឹកថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១។
ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់ថា អ្វីដែលជាការព្រួយបារម្ភដំបូងរបស់ក្រសួងអប់រំ គឺជំងឺកូវីដ-១៩ តែឡូវនេះដោយសារតែការគ្រប់គ្រងកូវីដ១៩បានល្អ ក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី ដែលផ្តល់អាទិភាពឱ្យគ្រូបង្រៀនបានចាក់វ៉ាក់សាំងទាំងអស់គ្នា ហើយសិស្សានុសិស្សក៏បានចាក់វ៉ាក់សាំងបាន១០០ភាគរយ ដូច្នេះឥឡូវនេះដំណើរការប្រឡងគឺប្រព្រឹត្តទៅដោយមានប្រក្រតី។
ប៉ុន្តែយ៉ាងណាក៏ដោយ ក្រសួងនៅតែតម្រូវឱ្យសិស្សានុសិស្សត្រូវគោរពនូវបទដ្ឋានរបស់ក្រសួងសុខាភិបាល និងបទបញ្ញត្តិរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលបានដាក់ចេញ ហើយជាពិសេស គឺវិធានការដែលសម្តេចតេជោបានដាក់ចេញ គឺ ៣កុំ ៣ការពារ ដើម្បីការពារកុំឱ្យមានជំងឺកូវីដ-១៩។
– ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
“ដំណើរការប្រឡងបាក់ឌុបឆ្នាំនេះ ដំណើរការដោយពុំមានសញ្ញាអ្វីគួរឱ្យព្រួយបារម្ភឡើយ ក៏ប៉ុន្តែយើងត្រូវប្រុងប្រយ័ត្ន មានន័យថា ក្រសួងបានចាត់ចែងឱ្យមានចែកម៉ាស់នៅតាមមណ្ឌល ហើយសិស្សក៏ដូចជាបុគ្គលិកអប់រំ គឺត្រូវតែពាក់ម៉ាស់”
បើតាមការបញ្ជាក់របស់ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិនៅពេលនេះ គឺបន្ទាប់ពីការបើកសាលាឡើងវិញ ហើយការបើកសាលាឡើងវិញ គឺជាលក្ខខណ្ឌចាំបាច់មិនអាចខ្វះបាន នៃការបើកដំណើរការជីវភាពឡើងវិញ តែយ៉ាងណា ការប្រឡងនេះ គឺដំណើរការដោយប្រុងប្រយ័ត្ន និងមានវិន័យ។
គួរបញ្ជាក់ថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុបនៅឆ្នាំនេះ មានបេក្ខជនចូលរួមប្រឡងសរុបចំនួន ១១៤ ១៨៣នាក់ ក្នុងនោះមានស្រីចំនួន ៦៣៩៧នាក់ ដោយមានមណ្ឌលសំណេរចំនួន ២០៤មណ្ឌល ត្រូវជា ៤៦១៦បន្ទប់៕