ព្រឹត្តិការណ៍សិល្បៈសហគមន៍ «តោះ» បង្ហាញជំនាញសិល្បៈ​ទៅ​ដល់យុវជនជាអនាគតជំនាន់ថ្មី
ភ្នំពេញ – ព្រឹត្តិការណ៍សិល្បៈសហគមន៍ «តោះ» ដែលជាព្រឹត្តិការណ៍​បង្ហាញផ្នែកផ្សេងៗ នៃសិល្បៈទៅ​កាន់សហគមន៍ ជាពិសេស​សិស្សវិទ្យាល័យ​ដែល​កំពុង​ពិចារណាជ្រើសរើស​ជំនាញសិល្បៈដើម្បីសិក្សានៅ​ថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ នឹងប្រព្រឹត្តធ្វើ​ឡើង​នៅ​ថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ​២០២៣ខាងមុខ ឯសាលពហុបំណង Kampus។
នៅ​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍នោះ នឹង​មានការ​តាំងបង្ហាញ​នូវ​ផ្នែកទាំង ៥ នៃសិល្បៈដែលជាជំនាញរៀងៗខ្លួន របស់​ទូតសុឆន្ទះយុវជនច្នៃប្រឌិត ដែលមាន សេម រ៉កឃើ ជាតារាចម្រៀង អ្នកនិពន្ធចម្រៀង និងជាអ្នកនិយាយជាសាធារណៈ, ម៉ុក សំបូរ ជាអ្នកដឹកនាំផ្នែកតុបតែងឆាក, នាក់ សុផល ជាអ្នកថតរូប, នរោត្តម រ៉េតវិរៈបុត្រ ជាវិចិត្រករផ្នែកបុរាណនិងសម័យ និង អែម បញ្ញាទេព ជាសមាជិកក្លឹបអ្នកនិពន្ធ។
លោក ម៉ុក សំបូរ តំណាង​ទូតសុឆន្ទះយុវជនច្នៃប្រឌិតទាំង៥ បាន​និយាយថា ព្រឹត្តិការណ៍​សិល្បៈសហគមន៍ «តោះ» ដែល​គ្រោងនឹងធ្វើ​ឡើង​នៅចុងសប្តាហ៍នេះ មានគោលដៅបង្ហាញជំនាញ​ទៅ​ដល់អនាគតជំនាន់ថ្មី នៃសង្គម​សិល្បៈរបស់យើង ដើម្បី​ឱ្យ​ពួកគាត់ឃើញថា សិល្បៈក៏​ជា​ការងារ សិល្បៈ​ក៏​អាច​ឱ្យពួកគាត់រកចំណូល​បានដូចជាជំនាញផ្សេងៗ​ទៀតដែរ។
” ជាទូទៅ​នៅក្នុងសង្គម​ខ្មែរ​យើង តែងមានផ្នត់គំនិតមួយថា សិល្បៈគឺជាការច្រៀងរាំ… ហើយ​កូនសិស្ស​នៅពេល​ដែលរៀនចប់ ពួកគាត់ក៏អត់ដឹងថា តើអាចទៅធ្វើការអីបាន? អញ្ចឹងគោលដៅនៃកម្មវិធី ចង់ឱ្យ​​ក្រឡេក​មក​មើលវិស័យសិល្បៈវិញ ​​​​ព្រោះសិល្បៈជាព្រលឹងជាតិ ជាអត្តសញ្ញាណជាតិ “
ព្រឹត្តិការណ៍សិល្បៈសហគមន៍ «តោះ» នឹងប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ពីម៉ោង​១រសៀល រហូត​ដល់​ម៉ោង​៥ល្ងាច នៅថ្ងៃសៅរ៍ ទី១១ ខែមីនា ដោយ​អនុញ្ញាតឱ្យសាធារណជនទូទៅ ជាពិសេស​សិស្សដែល​កំពុងសិក្សា​នៅថ្នាក់វិទ្យាល័យ និងចាប់អារម្មណ៍​ទៅ​លើជំនាញសិល្បៈ អាចសាកល្បង និងស្វែងយល់ពីជំនាញសិល្បៈទាំង៥ ដែល​រួមមាន តោះច្រៀង តោះថត តោះគូរ តោះរៀបចំ និងតោះនិពន្ធ ។ ជាមួយ​គ្នា ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នោះ ក៏មានការសម្ដែងសិល្បះ ការចែករំលែកបទពិសោធន៏នៃការតែងនិពន្ធ ការថតរូបភ្លាមផ្ដិតភ្លាម ការគូរគំនូរផ្ទាល់ ការបង្ហញពីដំណាក់កាលនៃការតុបតែងឆាក ការតាំងបង្ហាញស្នាដៃសិល្បះ និងសកម្មភាពផ្សេងៗជាច្រើនទៀតក្នុងផ្នែកនីមួយៗនៃការតាំងបង្ហាញ។
សូម​បញ្ជាក់ដែរថា ទូតសុឆន្ទះយុវជនច្នៃប្រឌិត ទាំង៥ គឺជាយុវជនមួយក្រុមនៃអង្គការ The Sound Initiatives (TSI) ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណង កសាងភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងលើកកម្ពស់កិច្ចសន្ទនា រវាងយុវជននិងតំណាងរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការចូលរួមដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមនានា ដែលអ្នកធ្វើការក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មកែច្នៃកំពុងជួបប្រទះ។ ជាលទ្ធផល ក្រុមយុវជនទូតសុឆន្ទះ​យុវជនច្នៃប្រឌិតទាំង៥ បានផ្តួចផ្តើម​គ្នា​បង្កើត​នូវ​ព្រឹត្តិការណ៍សិល្បៈសហគមន៍ «តោះ» ដើម្បីជួយដល់ការសម្រេចចិត្ត​របស់យុវជន ដែល​កំពុងពិចារណាជ្រើសរើសជំនាញ​សិល្បៈនៅថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រ៕