រយៈពេល​៣០ឆ្នាំ អាហារូបករណ៍​អូស្រ្តាលី​បានជួយ​កសាង​សមត្ថភាព​បញ្ញវន្ត​កម្ពុជាជាង​១ពាន់នាក់
ក្នុង​ពិធី​អបអរ​ខួប​៣០ឆ្នាំ នៃ​កម្មវិធីអាហារូបករណ៍​អូស្រ្តាលី នៅ​កម្ពុជា ឯកឧត្តម​បណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លើកឡើងថា ក្នុងរយៈពេល៣ទស្សវត្សរ៍មកនេះ តាមរយៈ​អាហារូបករណ៍​អូស្រ្តាលី បាន​កសាង​សមត្ថភាព​បញ្ញវន្ត​កម្ពុជាបានជាង​១ពាន់នាក់ ដែល​បច្ចុប្បន្ន​បាន​និង​កំពុង​ដើរតួនាទីសំខាន់ក្នុងការផ្លាស់ប្តូរ​ចំណេះដឹងជំនាញ បទពិសោធន៍ វប្បធម៌ និង​ជំរុញ​សមាហរណកម្ម​កម្ពុជា​ទៅ​ក្នុង​អាស៊ាន។
ជាមួយ​គ្នានេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី​ក៏​បានកោត​សរសើរ និង​ថ្លែងអំណរគុណ​ដល់រដ្ឋាភិបាល​អូស្រ្តាលី ចំពោះ​ការផ្តល់​នូវ​អាហារូបករណ៍​ដ៏​មានសារៈសំខាន់​សម្រាប់ប្រជាជន​កម្ពុជា​រយៈពេល​៣០ឆ្នាំកន្លងមកនេះ ដែល​បាន​រួមចំណែក​អភិវឌ្ឍធនធាន​មនុស្ស​កម្ពុជា​ឱ្យ​ក្លាយ​ជា​កម្លាំង​ចលករ​ដ៏​មានសក្តានុពល​ក្នុង​ការ​ចូលរួម​អភិវឌ្ឍសង្គម​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ប្រកប​ដោយ​ចីរភាព ។ ក្នុងនោះ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ក៏​បានថ្លែងអំណរគុណ​ដល់អតីត​និស្សិត​ដែល​ទទួលបានជោគជ័យ​ក្នុងការសិក្សា ហើយ​បានយក​ចំណេះជំនាញ​ត្រឡប់​មក​អភិវឌ្ឍជាតិមាតុភូមិ​វិញ។
គួររម្លឹកថា កម្មវិធីអាហារូបករណ៍អូស្ដ្រាលីបានបើកដំណើរការនៅកម្ពុជាតាំងពី ឆ្នាំ១៩៩៤ ហើយក្នុងរយៈពេល ២ឆ្នាំចុងក្រោយនេះ មាននិស្សិតខ្មែរជាស្ដ្រីប្រមាណជាង៦០% បានទទួលអាហារូបករណ៍ទៅសិក្សានៅប្រទេសអូស្ដ្រាលី។ បើតាម​ស្ថានទូតក្នុង​ឆ្នាំ​សិក្សា​២០២៥នេះ កម្មវិធី​អាហារូបករណ៍​អូស្រ្តាលី នឹងផ្តល់អាហារូបករណ៍​សរុប​ចំនួន ៦២កន្លែង​ដល់និស្សិត​កម្ពុជា ក្នុងនោះ ៥៦កន្លែង​សម្រាប់​កម្រិត Master និង ៦កន្លែង​សម្រាប់​កម្រិត PhD៕