ក្រសួងអប់រំ ស្នើឱ្យភាគីពាក់ព័ន្ធចូលរួមប្រើប្រាស់សំណេរ និងអក្ខរាវិរុទ្ធភាសាខ្មែរឱ្យបានត្រឹមត្រូវ
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ បានចេញសេចក្ដីណែនាំឱ្យ​មានការលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់សំណេរ និងអក្ខរាវិរុទ្ធភាសាខ្មែរឱ្យបានត្រឹមត្រូវ មិនថានៅលើបណ្តាញផ្សព្វផ្សាយ បណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គម និងនៅតាមទីសាធារណៈ ទាំងក្បួនសរសេរ អក្ខរាវិរុទ្ធ និងវេយ្យាករណ៍ ក្នុងន័យបណ្តុះស្មារតីស្រឡាញ់ ថែរក្សាអក្សរ និងភាសាជាតិឱ្យបានគង់វង្ស និងរីកចម្រើនថែមទៀត។
លោកស្រីបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការសរសេរឱ្យបានត្រឹមត្រូវបានរួមចំណែក ដូចជា ទី១. ការសរសរបានត្រឹមត្រូវ បង្ហាញពីភាពច្បាស់លាស់ក្នុងការទំនាក់ទំនង និងជៀសវាងការយល់ច្រឡំ ។ ទី២. ការសរសរបានត្រឹមត្រូវជួយក្នុងឯកសារបច្ចេកទេសផ្លូវការ​​ ក៏ដូចជាឯកសារផ្លូវច្បាប់ផងដែរ។ ដូច្នេះ ការសរសេរឱ្យបានត្រឹមត្រូវតាមអក្ខរាវិរុទ្ធនៅក្នុងឃ្លាស្របទៅតាមអត្ថន័យដែលកុំឱ្យអ្នកអានមានការយល់ច្រឡំមានសារសំខាន់ទាំងការទំនាក់ទំនងទូទៅ និងប្រើនៅក្នុងឯកសារគតិយុត្តិនានា។
ការថែរក្សា និងសរសេរអក្សរខ្មែរបានត្រឹមត្រូវ និងច្បាស់លាស់នេះ គឺជារឿងមួយចាំបាច់
រូបភាព៖ សិស្សានុសិស្សពិភាក្សាក្រុម។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីលើក​កម្ពស់ការប្រើប្រាស់សំណេរ និងអក្ខរាវិរុទ្ធភាសាខ្មែរ​ឱ្យ​បានត្រឹម​ត្រូវ បើ​តាមសេចក្តីណែនាំរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាគ្រប់អង្គភាពទាំងនៅថ្នាក់ជាតិ ថ្នាក់ក្រោមជាតិ គ្រឹះស្ថានសិក្សាសាធារណៈនិងឯកជន សិស្សានុសិស្ស យុវជន និងអ្នកពាក់ព័ន្ធ ត្រូវអនុវត្តដូចជា ៖