អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការគ្រូបង្រៀន ជាពិសេសនៅក្នុងកម្រិតបឋមសិក្សា នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះក្រសួងអប់រំ កំពុងតែប្រើប្រាស់គ្រូបង្រៀនជាប់កិច្ចសន្យាជាង ១.៣ម៉ឺននាក់នៅទូទាំងប្រទេស ដើម្បីឱ្យសាលារៀនអាចដំណើរការជាទូទៅ។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា មានប្រសាសន៍បន្ថែមថា ទាក់ទងទៅនឹងការបណ្ដុះបណ្ដាល និងបំពេញតម្រូវការគ្រូបង្រៀន គឺក្រសួងអប់រំ តែងតែធ្វើការងារជិតស្និទ្ធជាមួយក្រសួងមុខងារសាធារណៈក្នុងការផ្ដល់តម្រូវការគ្រូបង្រៀនជារៀងរាល់ឆ្នាំ ដើម្បីទទួលការបណ្ដុះបណ្ដាលដែលបំពេញនូវចំនួនដែលខ្វះខាត ដ៏ដូចជាគ្រូបង្រៀនដែលចូលនិវត្តន៍ ឬការផ្លាស់ប្ដូរក្របខណ្ឌទៅកន្លែងផ្សេង ឬគ្រូបង្រៀនដែលបានបញ្ចប់ការងារជាគ្រូបង្រៀន។
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ បញ្ជាក់ថា គ្រូបង្រៀនជាប់កិច្ចសន្យា ដែលចេញទៅបង្រៀនបានបញ្ជាក់ច្បាស់អំពីគុណវុឌ្ឍិដែលត្រូវមាន ហើយក្រសួងក៏បានផ្ដល់នូវការបណ្ដុះបណ្ដាលជាប្រចាំ ដើម្បីឱ្យពួកគាត់មានសមត្ថភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការបង្រៀនប្អូនៗសិស្សានុសិស្ស។ លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា បន្តថា ទាក់ទងនឹងកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាល ក្រសួងអប់រំ តែងមានការកែលម្អជាប្រចាំ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យសមត្ថភាពគ្រូបង្រៀនជាប់កិច្ចសន្យា និងគ្រូបង្រៀនក្របខណ្ឌ មានគុណវុឌ្ឍិដែលសមស្របអាចបង្រៀនគ្រប់កម្រិតទាំងក្នុងមត្តេយ្យសិក្សា បឋមសិក្សា អនុវិទ្យាល័យ និងវិទ្យាល័យ។
គួរបញ្ជាក់ថា កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ធនាគារអភិវឌ្ឍអាស៊ី (ADB) បានចេញផ្សាយនូវរបាយការណ៍មួយដោយបង្ហាញថា ប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍដែលក្នុងនោះរួមមានទាំងប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ កំពុងប្រឈមនឹងកង្វះគ្រូបង្រៀន ជាពិសេសគ្រូបង្រៀនផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា គណិតវិទ្យា និងវិស្វកម្ម (STEM)។ របាយការណ៍ដដែលបញ្ជាក់ថា ប្រសិនបើប្រទេសកំពុងអភិវឌ្ឍនៅអាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិក ចង់បន្តរីកចម្រើនប្រកបដោយវិបុលភាព គុណភាពអប់រំ គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះដើម្បីជួយប្រទេសក្នុងតំបន់ធ្វើអន្តរកម្មពីទីតាំងផលិតកម្មទៅជាមជ្ឈមណ្ឌលចំណេះដឹង និងបច្ចេកវិទ្យា ដែលត្រូវការជ្រើសរើសគ្រូបង្រៀនថ្មីចំនួន ៦៩លាននាក់ ដើម្បីសម្រេចបានការអប់រំបឋម និងមធ្យមសិក្សាជាសកលនៅឆ្នាំ២០៣០។
យោងតាមទិន្នន័យដែលបង្ហាញនៅក្នុងផែនការសកម្មភាពគោលនយោបាយស្តីពីគ្រូបង្រៀនឆ្នាំ២០២៤-២០៣០ កាលពីឆ្នាំ២០២១ ប្រទេសកម្ពុជាមានគ្រូបង្រៀនចំនួន ៦៤,៤៦% ដែលមិនមានសញ្ញាបត្របរិញ្ញាបត្រ ហើយប្រហែលជា ១ ភាគ ៤ នៃគ្រូបង្រៀនបឋមសិក្សា និងជិតពាក់កណ្តាលនៃគ្រូបង្រៀនមធ្យមសិក្សាមិនមានគុណវុឌ្ឍិស្របតាមស្តង់ដាគ្រូបង្រៀន។ ជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងអប់រំទទួលស្គាល់សារៈសំខាន់ នៃគុណភាពគ្រូបង្រៀន និងកំណត់កំណែទម្រង់គ្រូបង្រៀនជាអាទិភាពយុទ្ធសាស្រ្តចម្បងសម្រាប់វិស័យអប់រំ និងផែនការយុទ្ធសាស្រ្តវិស័យអប់រំនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត ដូច្នេះនៅក្នុងផែនការសកម្មភាពគោលនយោបាយស្តីពីគ្រូបង្រៀនឆ្នាំ២០២៤-២០៣០ ក្រសួងអប់រំបានផ្តោតលើយុទ្ធសាស្រ្តចំនួន ៤ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាអភិវឌ្ឍគ្រូបង្រៀនដែលមានលក្ខណៈរួមគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ រួមមាន ការគ្រប់គ្រងគ្រូបង្រៀន, បរិវត្តកម្មភាពជាអ្នកដឹកនាំ, ការអប់រំគ្រូបង្រៀនផ្តោតលើការអប់រំសតវត្សរ៍ទី២១ និង អត្តសញ្ញាណ ការអភិវឌ្ឍគ្រូបង្រៀន ផ្តោតលើគុណតម្លៃ និងវិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀន៕