ភ្នំពេញ – ដើម្បីជាការលើកទឹកចិត្តដល់បុគ្គលិកសិក្សាដែលមានជំនាញល្អ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ចង់បង្កើតឱ្យមានការផ្តល់ពានរង្វាន់សម្រាប់អ្នកដែលមានជំនាញល្អ ដើម្បីជាការលើកទឹកចិត្តដល់កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ពួកគេ។
ក្នុងពិធីដាក់ឱ្យដំណើរការគម្រោងវិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់ការអប់រំកម្រិតមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ដែលធ្វើឡើងកាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា កន្លងមកក្រុមការងារបានរៀបចំពានរង្វាន់ជូនសម្រាប់នាយកសាលាល្អ គ្រូបង្រៀនល្អ ប៉ុន្តែមិនទាន់មានពានរង្វាន់សម្រាប់អ្នកជំនាញល្អនៅឡើយទេ។ ឯកឧត្តមបញ្ជាក់ថា ចង់ឱ្យមានការផ្តល់ពាននេះ ដោយផ្តល់ការលើកទឹកចិត្តជាថវិកា ហើយប្រសិនជាមានមេដាយមាស មេដាយប្រាក់ មេដាយសំរិទ្ធ នោះនឹងទទួលថវិកាបានច្រើន។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ដ្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
“ប៉ុន្តែពេលនេះ យើងមិនទាន់មានអនុក្រឹត យើងអាចស្នើសុំក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុឱ្យមានអនុក្រឹត ក្នុងមួយឆ្នាំរើស ៤ទៅ៥នាក់មុន ប៉ុន្តែត្រូវតែវាយតម្លៃឱ្យបានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ”
បើតាមការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន ពានរង្វាន់អ្នកជំនាញល្អនេះ នឹងផ្តល់ជូនអ្នកជំនាញក្នុងក្របខណ្ឌក្រសួងអប់រំ ដែលបានជួយគាំទ្រក្នុងការកែលម្អសាលារៀន រួមមាន អ្នកជំនាញផ្នែករង្វាយតម្លៃ អ្នកជំនាញខាងផ្នែកកម្មវិធីសិក្សា អ្នកជំនាញខាងផ្នែកវិធីសាស្រ្តបង្រៀន អ្នកជំនាញខាងផ្នែកគ្រប់គ្រងសាលារៀន។ ទន្ទឹមគ្នានេះ អាចជាគ្រូបង្រៀន ប៉ុន្តែត្រូវមានសមត្ថភាពមួយទៀតក្នុងការគ្រប់គ្រងសាលារៀនល្អ និងទទួលស្គាល់ជាអ្នកជំនាញ និងជាគ្រូឧទ្ទេសខាងផ្នែកអប់រំ ឬអ្នកជំនាញក្នុងផ្នែកកែលម្អសាលារៀន ឬកែទម្រង់សាលារៀន។
គួររំលឹកថា គិតចាប់តាំងពីឆ្នាំសិក្សា២០១៣-២០១៤មក ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងកំណែទម្រង់គ្រូបង្រៀន ក្រសួងអប់រំបានលើកទឹកចិត្តនាយកសាលារៀនល្អ និងគ្រូបង្រៀនល្អ គ្រូបង្រៀនភាសាខ្មែរ និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ទី១ ទី២ ទី៣ ដោយជ្រើសរើសប្រកបដោយលក្ខខណវិនិឆ្ឆ័យត្រឹមត្រូវ យុត្តិធម៌ និងតម្លាភាព ទទួលបានពានរង្វាន់ “សម្ដេចតេជោ សែន” ៕