រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ៖ ការប្រឡងបាក់ឌុបមិនមែនជាការដាក់ទោសទណ្ឌដល់សិស្ស ប៉ុន្តែជួយគាំទ្រសិស្សឱ្យអាចសម្រេចបាននូវជោគវាសនា
ភ្នំពេញ- ថ្លែងក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មានស្ដីពី ដំណើរការរៀបចំការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិសម័យប្រឡង៖ ០៥ ធ្នូ ឆ្នាំ២០២២ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា ការប្រឡងបាក់ឌុបមិនមែនជាការដាក់ទោសទណ្ឌសិស្សនោះទេ ប៉ុន្តែជួយគាំទ្រសិស្សឱ្យអាចសម្រេចបាននូវជោគវាសនា។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បន្ថែមថា ការរៀនសូត្រអស់រយៈពេល ១២ឆ្នាំរបស់សិស្សានុសិស្សគឺជាការវិនិយោគដ៏ធំមួយសម្រាប់ឪពុកម្ដាយ ក៏ដូចជាសិស្សានុសិស្ស ប្រសិនបើរៀនហើយមិនចេះ នោះមានន័យថា ការវិនិយោគលើការអប់រំនឹងខាតបង់។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ បន្តថា ក្រសួងអប់រំ លើកទឹកចិត្តឱ្យសិស្សានុសិស្សខិតខំប្រឹងប្រែងសិក្សារៀនសូត្រ ដើម្បីឱ្យសិស្សអាចបន្តរៀននៅឧត្តមសិក្សាបន្តទៀត មានជំនាញច្បាស់លាស់ ហើយទោះសម្រេចចិត្តចង់ធ្វើការងារក៏ចំណេះដឹង ជំនាញ មានបំណិន ក៏ដូចជាមានចរិយាសម្បទារគ្រប់គ្រាន់ដើម្បីធ្វើការងារនៅក្នុងសង្គម។
“ដំណើរការនៃការប្រឡងបាក់ឌុប នឹងមិនធ្វើឡើងតឹងពេករហូតដល់សិស្សប្រឡងធ្លាក់ ហើយក៏មិនធូរពេកដែរ ព្រោះដើម្បីឱ្យសិស្សបានបន្តទៅរៀននៅឧត្តមសិក្សាបាន រៀនចេះ ហើយទៅរៀននៅក្រៅប្រទេសក៏រៀនទាន់គេផងដែរ”
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការប្រឡងបាក់ឌុប គឺគិតគូរដល់សិស្សថា ការវិនិយោគលើការរៀនសូត្រ ១២ឆ្នាំនេះ សិស្សានុសិស្សត្រូវទទួលបានអ្វីខ្លះ ហើយប្រសិនបើសិស្សធ្វេសប្រហែសមិនយកចិត្តទុកដាក់ រៀន អាន សរសេរឱ្យបានច្បាស់លាស់ ចេះជំនាញមុខវិជ្ជាឱ្យបានច្បាស់លាស់ គឺសិស្សានុសិស្សនឹងខាតបង់។
តាមការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ អត្រានៃការប្រឡងកន្លងមកមានចំនួន ៦៥% ទៅ៦៧% ហើយក្រសួងនឹងខិតខំធ្វើយ៉ាងណាកែលម្អការបង្រៀនឱ្យកាន់តែល្អប្រសើរ ដើម្បីឱ្យសិស្សដែលជាបេក្ខជនប្រឡងនឹងប្រឡងជាប់កាន់តែច្រើន គឺដើម្បីលើកទឹកចិត្តឱ្យសិស្សប្រឡងផង ខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រផង និងទទួលបានចំណេះដឹង ចំណេះធ្វើ មានចរិយាសម្បទារល្អប្រសើរផង។
គួរជម្រាបជូនថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ សម័យប្រឡង ០៥ធ្នូ ២០២២ នេះ មានបេក្ខជនសរុបចំនួន ១២៨១៣៤នាក់ ក្នុងនោះ ស្រី ៦៨៧៧១នាក់។ ដោយឡែក បេក្ខជនថ្នាក់វិទ្យាសាស្រ្ត មានចំនួន ៤២៩៣៣នាក់, បេក្ខជនថ្នាក់វិទ្យាសាស្រ្តសង្គមចំនួន ៨៥២០១ និងបេក្ខជនចំណេះទូទៅចំនួន ១៩៦៦៧នាក់៕