កុមារា ម៉ាច ប៉ារីស តំណាង​កុមារ​កម្ពុជា ចូលរួមដោះស្រាយបញ្ហាអាហារូបត្ថម្ភកុមារ និងសុវត្ថិភាពស្បៀងនៅវេទិកាអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកលើកទី១២
ម៉ាច ប៉ារីស ជាកូនអ្នកជនបទរស់នៅភូមិក្រូច ឃុំសែនសុខ ស្រុកក្រឡាញ់ ខេត្តសៀមរាប, កុមារារូបនេះ ត្រូវ​បានជ្រើសរើស​ជាតំណាងកុមារវ័យក្មេងបំផុតក្នុង​សហគមន៍ ចូលរួមវេទិកាតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកលើកទី១២ ក្រោមប្រធានបទ “កុំទុកកុមារណាម្នាក់ចោល ៖​ កុមារជាស្នូលនៃអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព” នៅសន្និសីទអង្គការសហប្រជាជាតិ ក្នុងទីក្រុងបាងកក ប្រទេសថៃ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
កុមារា ម៉ាច ប៉ារីស អ្នកដឹកនាំវ័យក្មេងកម្ពុជាក្នុងវេទិកាតំបន់អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកលើកទី១២
ក្នុងអំឡុងវេទិកាអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកលើកទី១២ ស្តីពីការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព (APFSD) ប៉ារីស បានធ្វើបទបង្ហាញប្រកបដោយមោទនភាពដែលជាតំណាងសំឡេងរបស់កុមារ និងយុវជនពីប្រទេសកម្ពុជា និងទូទាំងអាស៊ី។ ប៉ារីស ក៏បានចូលរួមក្នុងកិច្ចប្រជុំដោយឡែកចំនួនពីរ ដោយទីមួយ ក្រោម​ប្រធានបទ “ផ្សារភ្ជាប់អ្នកដែលងាយរងគ្រោះ៖ ដំណោះស្រាយបញ្ហាសុខភាពកុមារ និងអាហារូបត្ថម្ភនៅអាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិក” ដែលបានផ្តោតលើការកែលម្អសុខភាពកុមារទូទាំងតំបន់ ខណៈកិច្ចប្រជុំទីពីរ “កុំទុកកុមារណាម្នាក់ចោលឡើយ៖ កុមារជាស្នូលនៃគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព”។ ក្នុងសម័យប្រជុំទាំងនេះ ប៉ារីស បានពិភាក្សាអំពីបទពិសោធន៍របស់គេ លទ្ធផលនៃការស្រាវជ្រាវដឹកនាំដោយកុមាររបស់គេ និងផ្តល់នូវសំណើរសំខាន់ៗ។
ព្រឹត្តិការណ៍នេះ គឺជាទីកន្លែងមានន័យសម្រាប់ការចូលរួមរបស់កុមារ ហើយ ប៉ារីស ជាតំណាងសំឡេងរបស់កុមារផ្សេងទៀតនៅក្នុងសហគមន៍របស់គេក្នុងការបង្កើតអនាគតប្រកបដោយចីរភាព។ ប៉ារីស និយាយថា ខ្លួននឹងចែករំលែកបទពិសោធន៏នៃការចូលរួមទៅកាន់តមិត្តភ័ក្រដើម្បីលើកទឹកចិត្តឱ្យ​ពួកគេមានភាពក្លាហានក្នុងការចូលរួម កាន់តែប្រសើរជាងមុន ហើយ​លើសពីនេះ ប៉ារីស ក៏នឹងបន្ដអភិវឌ្ឍន៏ខ្លួន ដើម្បីត្រៀមខ្លួនចូលរួម ក្នុងការសម្រេចចិត្តនានានៅពេលខាងមុខ បន្ដដឹកនាំអនុវត្តគម្រោងស្រាវជ្រាវដឹកនាំដោយកុមារបន្ថែមទៀតដើម្បីជាប្រយោជន៏ដល់ការមានភស្ដុតាងជាក់លាក់ក្នុងការផ្ដល់យោបល់លើការសម្រេចចិត្តរបស់អ្នកពាក់ពន្ធ័អោយកាន់តែប្រសើរឡើង។ ប៉ារីស ក៏​នឹងផ្សព្វផ្សាយបន្ថែម ពីគុណតម្លៃនៃការចូលរួមរបស់កុមារ ដោយពួកគេមិនគួរត្រូវបានមើលឃើញថា ត្រឹមតែជាអ្នកទទួលផលនោះទេ ពោលពួកគេក៏ជាអ្នកចូលរួមធ្វើអ្វីបានដើម្បីអភិវឌ្ឍន៏សហគមន៏ឱ្យ​រីកចំរើន។
គួរ​ជំរាបជូនថា កិច្ចប្រជុំដោយឡែក នៃវេទិកាអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកលើកទី១២ ស្តីពីការអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព មានគោលបំណងលើកកម្ពស់ការចូលរួមរបស់កុមារ ក្នុងនោះកុមារដែលបានចូលរួមក្នុងវេទិកានេះ រួម​មានកុមារពីប្រទេសកម្ពុជា ឥណ្ឌូណេស៊ី ម៉ុងហ្គោលី ស្រីលង្កា ភូមា និងវៀតណាម៕