កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន រួមជាមួយ ឯកឧត្តម Igor Driesmans ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហភាពអឺរ៉ុបប្រចាំនៅកម្ពុជា បានប្រកាសដាក់ឱ្យអនុវត្តជាផ្លូវការគម្រោងកំណែទម្រង់ការអប់រំបច្ចេកទេស សម្ព័ន្ធមេត្រីភាព Twinning កម្ពុជា-សហភាពអឺរ៉ុប ដែលជាកិច្ចសហការក្នុងការធ្វើទំនើបកម្មកម្មវិធីសិក្សា ក៏ដូចជាការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូកម្ពុជាសម្រាប់ការអប់រំបច្ចេកទេស។
ឯកឧត្តមឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហភាពអឺរ៉ុប មានប្រសាសន៍ថា គម្រោងសម្ព័ន្ធមេត្រីភាព Twinning នេះ គឺជាការបោះជំហានឆ្ពោះទៅមុខយ៉ាងសំខាន់មួយ ដែលបង្ហាញអំពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់សហភាពអឺរ៉ុបក្នុងការគាំទ្រកំណែទម្រង់វិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា តាមរយៈការសហការជាមួយអ្នកជំនាញអឺរ៉ុប និងអ្នកជំនាញក្នុងប្រទេស ដោយផ្តោតលើការរួមបញ្ចូលការរៀននៅក្នុងថ្នាក់ជាមួយនឹងបទពិសោធន៍ជាក់ស្តែង ជាពិសេសក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ និងការរីកចម្រើនក្នុងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដើម្បីធានាបាននូវឱកាសការងារល្អៗសម្រាប់សិស្សានុសិស្សក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ គម្រោងនេះផ្តោតសំខាន់ទៅលើតម្រូវការរបស់វិស័យឯកជន ជាពិសេសតម្រូវការរបស់ក្រុមហ៊ុនមកពីអឺរ៉ុប ដែលអាចឱ្យក្រុមហ៊ុនទាំងនោះធ្វើការវិនិយោគបន្ថែមទៀតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា តាមរយៈកិច្ចសហការនេះ នឹងអនុញ្ញាតឱ្យកម្ពុជាអាចសម្រិតសម្រាំងប្រព័ន្ធអប់រំឱ្យស្របតាមស្តង់ដា នៃការអប់រំបច្ចេកទេសដូចទៅនឹងប្រទេសហ្វាំងឡង់ បារាំង និងអាល្លឺម៉ង់ជាដើម ដែលប្រទេសទាំងនេះមានបទពិសោធន៍ស៊ីជម្រៅលើវិស័យភាពជាដៃគូរវាងរដ្ឋ និងឯកជន។ កិច្ចសហការនេះ នឹងជួយបណ្តុះបណ្តាលសមត្ថភាពរបស់សិស្សានុសិស្សកម្ពុជាឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើង ដើម្បីអាចឆ្លើយតប និងអាចបំពេញតម្រូវការសម្រាប់ការវិនិយោគបរទេសនៅកម្ពុជាផងដែរ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីមានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ប្រទេសកម្ពុជា គឺជាប្រទេសដំបូងគេបំផុតនៅទ្វីបអាស៊ី ដែលទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីគម្រោងសម្ព័ន្ធមេត្រីភាព Twinning នេះ ហើយតាមរយៈគម្រោងនេះ មន្ត្រីរាជការកម្ពុជានឹងធ្វើទស្សនកិច្ចសិក្សានៅទ្វីបអឺរ៉ុប ដើម្បីសិក្សាពីបទពិសោធន៍ និងឧត្តមានុវត្តន៍ ពាក់ព័ន្ធនឹងការសិក្សាជំនាញដែលផ្សារភ្ជាប់នឹងការងារ ការធ្វើទំនើបកម្មកម្មវិធីសិក្សា និងការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូសម្រាប់ការអប់រំបច្ចេកទេស។
សូមបញ្ជាក់ថា ការអនុវត្តគម្រោង Twinning នឹងចាប់ពីពេលនេះ រហូតដល់ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៧ ដែលមានរយៈពេលសរុប៣៦ខែ។ គម្រោងនេះនឹងធ្វើការសាកល្បងលើកំណែទម្រង់ការអប់រំបច្ចេកទេសនៅកម្ពុជា ដោយបំផុសគំនិតតាមរបៀបអឺរ៉ុបនៅតាមវិទ្យាល័យចំណេះទូទៅ និងបច្ចេកទេសចំនួន៥ និងសាកលវិទ្យាល័យចំនួន២ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយរួមបញ្ចូលទាំងការជំរុញឱ្យមានការងារធ្វើ ការលើកកម្ពស់បរិយាបន្ន យេនឌ័រ និងការត្រៀមជំនាញរួចជាស្រេច ដើម្បីឆ្ពោះទៅរកនិរន្តរភាពនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ច។
បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានវិទ្យាល័យចំណេះទូទៅ និងបច្ចេកទេសប្រមាណ៤០ ទាំងរដ្ឋ និងឯកជននៅទូទាំងប្រទេស។ វិទ្យាល័យចំណេះទូទៅ និងបច្ចេកទេស គឺជាវិទ្យាល័យដែលមានផ្តល់សេវាផ្នែកអប់រំចំណេះទូទៅ និងផ្នែកអប់រំបច្ចេកទេស ក្នុងនោះសម្រាប់ផ្នែកអប់រំចំណេះទូទៅ ផ្តល់សេវារៀន និងបង្រៀនតាមកម្មវិធីសិក្សាចំណេះទូទៅចាប់ពីថ្នាក់ទី១០ ដល់ថ្នាក់ទី១២ ហើយផ្នែកអប់រំបច្ចេកទេស ផ្តល់សេវារៀន និងបង្រៀនមុខវិជ្ជាចំណេះទូទៅ មុខវិជ្ជាបច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈ មុខវិជ្ជាជម្រើស កម្មសិក្សា និងទស្សនកិច្ចសិក្សា ដោយរៀន និងបង្រៀនផ្នែកទ្រឹស្តី និងប្រតិបត្តិ។ ការផ្តល់សេវាអប់រំបច្ចេកទេសមានរយៈពេល ៣ឆ្នាំ គឺឆ្នាំទី១ (ថ្នាក់ទី១០) ឆ្នាំទី២ (ថ្នាក់ទី១១) និង ឆ្នាំទី៣ (ថ្នាក់ទី១២)។ សិស្សដែលបញ្ចប់ការសិក្សា នឹងទទួលបានសញ្ញាបត្របច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈកម្រិត៣ ដែលសមមូលនឹងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ៕