ភ្នំពេញ – និស្សិតវិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀបចំនួន ២០០នាក់ នឹងចេញដំណើរទៅធ្វើកម្មសិក្សារយៈពេល ១១ខែ សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២១-២០២២ នៅប្រទេសអ៊ីស្រាអែលឆាប់ៗខាងមុខនេះហើយ ។ នេះបើតាម ឯកឧត្តម វេង សាខុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ជាឱកាសជួបសំណេះសំណាលជាមួយនិស្សិតចំនួន ២០០នាក់ ដែលត្រៀមចេញដំណើរទៅធ្វើកម្មសិក្សានៅប្រទេសអ៊ីស្រាអែល កាលពីថ្ងៃទី៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១កន្លងទៅ ។
ឯកឧត្តម វេង សាខុន មានប្រសាសន៍ថា កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំវិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀបបានចូលរួមអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សតាមរយ:ការពង្រឹង និងពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការយ៉ាងល្អប្រសើរជាមួយក្រុម ហ៊ុន Sedot Negcv Agriculture Training Center (SNAC) ដោយផ្តល់ឱកាសឱ្យនិស្សិតឆ្នាំទី២ ទៅធ្វើកម្មសិក្សានៅប្រទេសអ៊ីស្រាអែលដើម្បីដកស្រង់ ផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធន៍ទាំងទ្រឹស្តី និងការអនុវត្តជាក់ស្តែង។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបន្ថែមថា គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ជាពិសេសរដ្ឋាភិបាលអ៊ីស្រាអែល និងក្រុមហ៊ុន SNAC តែងតែយកចិត្តទុកដាក់ គាំទ្រ និងផ្តល់ឱកាសឱ្យដល់និស្សិតទៅធ្វើកម្មសិក្សារៀងរាល់ឆ្នាំ ហើយចំនួននិស្សិតកម្ពុជាមានការកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់ពីចំនួន ៥០នាក់នៅឆ្នាំទី១ ដល់ ២០០នាក់នៅឆ្នាំទី២នេះ។ ឯកឧត្តមបន្តថា នេះជាឱកាសដ៏ប្រសើររបស់និស្សិតក្នុងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពខ្លួនតាមរយ:ការសិក្សារៀនសូត្រ ក្រេបជញ្ជក់នូវរាល់ទ្រឹស្តី និងអនុវត្តជាក់ស្តែងនៅក្នុងមន្ទីរពិសោធន៍ រោងចក្រកែច្នៃ ចម្ការបន្លែ ផ្លែឈើ និងពូជដំណាំ ថ្នាលពិសោធន៍ និងកសិដ្ឋានដែលប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាទំនើបៗ ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី វេង សាខុន
“ក្មួយៗត្រូវខិតខំរៀនសូត្រទាំងទ្រឹស្តី និងប្រតិបត្តិ ចែករំលែកបទពិសោធន៍ ប្រកាន់ខ្ជាប់នូវច្បាប់ វិន័យរបស់សាលា និងប្រទេសគេ ត្រូវមានសីលធម៌ និងទម្លាប់ត្រឹមត្រូវល្អ អំណត់ អត់ធន់តស៊ូរៀនសូត្រ និងស្រាវជ្រាវបន្ថែមដើម្បីអភិវឌ្ឍខ្លួនឯងឱ្យក្លាយជានិស្សិតល្អ និងពលរដ្ឋល្អ ក្រោយពីត្រឡប់មកមាតុភូមិវិញ”
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ចំណេះដឹង និងបទពិសោធន៍ល្អៗរបស់និស្សិត គឺជាធនធានដ៏មានតម្លៃសម្រាប់កសាង និងអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្ម នាពេលអនាគត ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ និស្សិតគ្រប់រូបត្រូវឆ្លៀតយកឱកាសដ៏ល្អនេះ ខិតខំរៀនសូត្រ ឱ្យទទួលបានចំណេះដឹង និងជំនាញពិតប្រាកដ ដើម្បីរួមគ្នាគិតគូដោះស្រាយនូវរាល់បញ្ហាដែលកសិករកំពុងប្រឈមឱ្យបានសមស្រប ទាន់ពេលវេលា និងមានប្រសិទ្ធភាព ។ ជាពិសេស ឆ្ពោះទៅធ្វើការអភិវឌ្ឍវិស័យកសិកម្មកម្ពុជាជាជំហានៗប្រកបដោយចីរភាព និរន្តរភាព មានលក្ខណប្រកួតប្រជែង បរិយាប័ន្ន ធន់នឹងការប្រប្រួលអាកាសធាតុ និងនរវានុវត្តន៍ ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ ឯកឧត្តម ធន់ វឌ្ឍនា នាយកវិទ្យាស្ថានជាតិកសិកម្មព្រែកលៀប បានឱ្យដឹងថា វិទ្យាស្ថានបានធ្វើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សជាមួយក្រុមហ៊ុន SNAC នៅឆ្នាំ ២០១៩ ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ការអប់រំទាំងផ្នែកទ្រឹស្តី និងអនុវត្តជាក់ស្តែងដល់និស្សិតឆ្នាំទី២ សម្រាប់រយ:ពេល ១១ខែ នៅប្រទេសអ៊ីស្រាអែល។ លើសពីនេះ និស្សិតត្រូវសិក្សាលើមុខវិជ្ជាមួយចំនួនរួមមាន ទី១.ស្តង់ដារកសិកម្មអន្តរជាតិ ទី២.សេដ្ឋកិច្ចកសិកម្ម ទី៣.ការការពារដំណាំ ទី៤.គម្រោងស្រាវជ្រាវ ទី៥.ការអភិរក្សធនធានដី ទី៦.មូលដ្ឋានគ្រឹះនៃប្រព័ន្ធស្រោចស្រពបែបទំនើប ទី៧.បច្ចេកទេសក្រោយប្រមូលផល ទី៨.ការធ្វើកសិកម្មឈើហូបផ្លែ ទី៩.និរន្តរភាពកសិកម្ម។ល។ ចំណែកជំនាញដែលត្រូវអនុវត្តនៅក្នុងកសិដ្ឋាន រួមមាន៖ ១.ការចិញ្ចឹមសត្វ ២.សាកវប្បកម្ម ៣. ការប្រមូលផលនិងការវេចខ្ចប់ ៤.ដំណាំផ្កា ៥.ការបណ្តុះផ្សិត ៦.គ្រាប់ពូជជាដើម៕