ក្រសួងអប់រំ ៖ អក្ខរកម្មជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការសិក្សាពេញមួយជីវិត
ភ្នំពេញ – ក្រសួងអប់រំ យុវជន និកីឡា បានរៀបចំទិវាអក្ខរកម្មជាតិ ៨ កញ្ញា លើកទី២១ ក្រោមប្រធានបទ អក្ខរកម្មជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការសិក្សាពេញមួយជីវិត ដើម្បីបន្តចូលរួមលើកកម្ពស់ការងារអក្ខរកម្មនៅកម្ពុជាឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព ។ ទន្ទឹមគ្នានេះអក្ខរកម្មពុំមែនសំដៅតែទៅលើការអប់រំក្នុងសាលា ឬការរៀនលេខ និងអក្សរនោះទេ តែជាការស្វែងយល់បន្ថែមពីវិស័យនានា ដូចជាអក្ខរកម្មឌីជីថល និងបច្ចេកវិទ្យាជាដើម ។ នេះជាខ្លឹមសារលើកឡើងពីអ្នកពាក់ព័ន្ធចូលរួម​ក្នុងទិវាអក្ខរកម្មជាតិ ៨ កញ្ញា ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្ដម បណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ នាព្រឹកថ្ងៃពុធនេះ ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ​មានប្រសាសន៍ថា ទិវាអក្ខរកម្មជាតិ ៨ កញ្ញា លើកទី២១ ជាទិវាមួយមានសារៈសំខាន់ និងមានអត្ថន័យដើម្បីលើកកម្ពស់ការងារអក្ខរកម្មទាំងក្នុងក្របខណ្ឌទិវាអក្ខរកម្មជាតិ និងក្រមខណ្ឌទិវាអក្ខរកម្មអន្តរជាតិ ។
ឯកឧត្តមបន្តថា តាមរយៈសមិទ្ធផលនៃទិវាអក្ខរកម្មវិជ្ជាជីវៈកន្លងទៅបានបង្ហាញឱ្យឃើញពីការយកចិត្តទុកដាក់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា និងការចូលរួមគ្នាអនុវត្តយុទ្ធនាការជាសកលពីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្រសួង-ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ ដែគូអភិវឌ្ឍ អង្គការសង្គមស៊ីវិលផ្សេងៗទៀត ជាពិសេស កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងអស់ពីកម្លាំងកាយចិត្តរបស់មន្រ្តីអប់រំគ្រប់កម្រិតថ្នាក់ ព្រះសង្ឃ សិស្ស និស្សិត បញ្ញាវន្ត និងក្រុមយុវជនស្ម័គ្រចិត្តនៅទូទាំងប្រទេស ។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ៖
“ប្រធានបទអក្ខរកម្មជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការសិក្សាពេញមួយជីវិត មានទិសដៅលើកកម្ពស់វិស័យសិក្សាធិការជាតិ និងលើកទឹកចិត្តឱ្យប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាទទួលបានឱកាសក្នុងការសិក្សាគ្រប់ពេលវេលា និងគ្រប់ទីកន្លែង”
ចំណែកទិវាអក្ខរកម្មអន្តរជាតិនៅក្នុងឆ្នាំនេះវិញ ត្រូវបានប្រារព្ធឡើងក្រោមប្រធានបទ «អក្ខរកម្មសម្រាប់ការស្តារឡើងវិញដោយផ្តោតលើធនធានមនុស្សការបង្រួមគម្លាតឌីជីថល» សំដៅទៅដល់ការស្ដារវិស័យអប់រំឡើងវិញក្នុងកាលៈទេសៈនៃការរាតត្បាតនៃជំងឺកូវីដ-១៩ ហើយកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងនានាចាំបាច់សម្រាប់​និរន្តរភាពនៃការអប់រំតាមរយៈការសិក្សាពីចម្ងាយដោយប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាផ្សេងៗ ។ នេះបើតាមខ្លឹមសាររបស់អង្គការយូណេស្កូ (UNESCO) ។
ជាមួយគ្នានេះ​ អង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ (ODC) យល់ថា ការលើកកម្ពស់អក្ខរកម្មទិន្នន័យទៅដល់សាធារណជនក៏ជាផ្នែកសំខាននៃអក្ខរកម្ម ។ ការលើកកម្ពស់អក្ខរកម្មទិន្នន័យ មានគោលដៅនាំយកចំណេះដឹងផ្នែកទិន្នន័យ និងទិន្នន័យបើកទូលាយទៅកៀកជិតប្រជាពលរដ្ឋ តាមរយៈការរៀបចំវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាល និងសិក្ខាសាលាផ្សេងៗ ។ អង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍនឹងបន្តកិច្ចការរបស់ខ្លួនក្នុងវិស័យអប់រំជាមួយស្ថាប័នជាតិ និងអន្តរជាតិ ឆ្ពោះទៅរកការសម្រេចបាននូវគោលដៅអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាពនៅឆ្នាំ២០៣០ ។
ជុំវិញការងារលើកកម្ពស់អក្ខរកម្មនេះ តាមការបញ្ជាក់របស់ក្រសួងអប់រំ ក្នុងឆ្នាំ២០២១ ក្រសួងបានដំណើរការថ្នាក់អក្ខរកម្មជាតិចំនួន ៩១៧ថ្នាក់ ដែលបានអនុវត្តន៍ដោយមន្ទីរអប់រំ យុវជន និងកីឡា រាជធានីខេត្ត ៨៧២ថ្នាក់ ថ្នាក់អក្ខរកម្មតាមរោងចក្រចំនួន ៧ថ្នាក់ និងពន្ធនាគារ ៤៥ថ្នាក់ និងអនុវត្តន៍ដោយដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ចំនួន ៣៩ថ្នាក់ ដែលមានអ្នកសិក្សាសរុប ២៦ ៩២០នាក់ និងស្រី ១០ ៣៤៨នាក់ ៕