ភ្នំពេញ៖ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហការជាមួយក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ រៀបចំសិក្ខាសាលាស្ដីអំពី “កិច្ចការពារកុមារលើប្រព័ន្ធអនឡាញ ” តាមប្រធានបទប្រចាំថ្ងៃ រយៈពេល ០៥ថ្ងៃ។ សិក្ខាសាលានេះធ្វើឡើង ដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីហានិភ័យនៃប្រព័ន្ធអនឡាញចំពោះកុមារ ជាពិសេសកុមារតូចៗ ឱ្យជៀសផុតពីការបៀតបៀន និងការរំលោភបំពានតាមអនឡាញ ។
ការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩ បាននឹងកំពុងផ្លាស់ប្ដូរបែបបទនៃការរស់នៅ និងការរៀនសូត្ររបស់កុមារកម្ពុជា។ ទន្ទឹមនឹងនេះ បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលបានផ្ដល់ឱកាសឱ្យកុមារទទួលបានការអប់រំក្នុងពេលមានវិបត្តិកូវីដ-១៩ និងជាមធ្យោបាយសម្រាប់មនុស្សទាំងអស់គ្នាដ៏មានសក្ដានុពលនៅពេលដែលកម្ពុជាកំពុងប្រឹងប្រែងក្លាយខ្លួនជាសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថល។ ក្នុងពេលជាមួយគ្នានេះ កុមារកម្ពុជាអាចនឹងប្រឈមហានិភ័យនឹកស្មានមិនដល់ជាច្រើននៅលើពិភពអនឡាញ បញ្ហាទាំងអស់នេះទាមទារឱ្យមានការយកចិត្តទុកដាក់ពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធដើម្បីជាប្រយោជន៍ និងសុវត្ថិភាពប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធអនឡាញចំពោះកុមារ។
ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ មានប្រសាសន៍ថា កិច្ចការពារសុវត្ថិភាពលើប្រព័ន្ធអនឡាញឱ្យមានប្រសិទ្ធិភាពត្រូវមានការចូលរួមពីគ្រប់ក្រសួងពាក់ព័ន្ធ រួមទាំងក្រសួងស្ថាប័ន និងមន្រ្តីអនុវត្តច្បាប់ ប្រតិបត្តិករទូរគមនាគមន៍ អ្នកបង្កើតមាតិកាព័ត៌មាន ជាពិសេសឪពុកម្ដាយ ឬអាណាព្យាបាល គ្រូបង្រៀន ដែលនៅជិតកុមារជាងគេ និងកុមារខ្លួនឯងផ្ទាល់តែម្ដង។
ក្នុងន័យនេះ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ សហការជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងក្រសួងពាក់ព័ន្ធ បានបង្កើតឱ្យមានយុទ្ធនាការគិតគូរកូន ដែលផ្ដល់ព័ត៌មានជូនឪពុកម្ដាយ អាណាព្យាបាល គ្រូបង្រៀន និងសាធារណៈជនផ្សេងទៀត ក្នុងកិច្ចការពារកុមារដើម្បីជៀសផុតពីហានិភ័យនានា ក្រសួងស្ថាប័ន និងអង្គការពាក់ព័ន្ធដទៃទៀតបានសហការគ្នាយ៉ាងជិតស្និទនឹងអនុវត្តការងារយ៉ាងសកម្មដើម្បីជំរុញកិច្ចការពារកុមារលើប្រព័ន្ធអនឡាញ។
គួរបញ្ជាក់ថា សិក្ខាសាលារយៈពេលប្រាំថ្ងៃនេះ ផ្ដោតសំខាន់លើប្រធានបទចំនួនបួនរួមមាន ១. ស្ថានភាពនៃហានិភ័យតាមប្រព័ន្ធអនឡាញចំពោះកុមារនៅកម្ពុជា , ២. ផែនការសកម្មភាពដើម្បីបង្ការ ទប់ស្កាត់ និងឆ្លើយតបលើការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទចំពោះកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ, ៣. កិច្ចការពារកុមារលើប្រព័ន្ធអនឡាញក្នុងវិស័យអប់រំ, ៤. ការចូលរួមរបស់វិស័យឯកជនក្នុងការការពារកុមារលើប្រព័ន្ធអនឡាញ និង កម្មវិធីបិទសិក្ខាសាលា។
គួរជម្រាបជូនថា សិក្ខាសាលាស្ដីអំពី “កិច្ចការពារកុមារលើប្រព័ន្ធអនឡាញ ” រយៈពេល៥ថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី២៣ ដល់ ២៧ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២១ វេលាម៉ោង៩:០០ -១០:៣០ នាទីព្រឹក។ ដូចនេះ សូមចូលរួមសិក្ខាសាលាស្ដីអំពី កិច្ចការពារកុមារលើប្រព័ន្ធអនឡាញនៅកម្ពុជា ដើម្បីស្វែងយល់ និងបញ្ចេញមតិយោបល់របស់លោកអ្នកលើបញ្ហានេះ។ យោងតាមចំនួនមានកំណត់ សម្រាប់លោកអ្នកដែលមិនបានចុះឈ្មោះចូលរួម អាចទស្សនាការផ្សាយផ្ទាល់នៅលើទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងទំព័រហ្វេសប៊ុកផ្លូវការរបស់ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍៕