ក្រសួងអប់រំដំណើរការកម្មវិធីស្វ័យសិក្សា MoEYS E-Learning ឆ្លើយតបទៅនឹងគន្លងជីវិតថ្មីក្នុងវិស័យអប់រំកម្ពុជា
ភ្នំពេញ៖ ដូចការគ្រោងទុកនៅថ្ងៃសុក្រនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា បានសហការដាក់ដំណើរការកម្មវិធីទូរស័ព្ទ ដែ​ល​មានឈ្មោះថា កម្មវិធីស្វ័យសិក្សា MoEYS E-Learning សម្រាប់សិស្សានុសិស្ស គ្រូបង្រៀន និងសាធារណជន។ ការដាក់ដំណើរការកម្មវិធីទូរស័ព្ទរបស់ក្រសួងអប់រំនៅពេលនេះ នឹងចូ​ល​រួមលើកស្ទួយគុណភាព និងសមធម៌នៃការអប់រំនៅកម្ពុជាតាមរយៈការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មានវិទ្យាឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយ ឆ្លើយតបទៅនឹងទស្សនទានគន្លងជីវិតថ្មីក្នុងវិ​ស័​យអប់រំកម្ពុជា។
ខ្លឹមសារសេចក្តីថ្លែងការរួមស្តីពីការដាក់ដំណើរការកម្មវិធីទូរស័ព្ទស្វ័យសិក្សា MoEYS E-Learning បានបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីស្វ័យសិក្សាដែលបានអភិវឌ្ឍន៍ឡើងតាមបែបឌីជីថលនិងបច្ចេកវិទ្យានេះនឹងផ្ដល់ភាពងាយស្រួល រហ័ស និងចំណេញពេលវេលាដល់សិស្សានុសិស្សក្នុងការចូលទៅប្រើប្រាស់និងទាញយកប្រយោជន៍ដល់ច្រើនសម្បូរបែប។ កម្មវិធីនេះនឹងផ្ដល់ជាជម្រើសមួយបន្ថែមទៀតក្នុងការអនុវត្តទស្សនទាន “គន្លងជីវិតថ្មីក្នុងវិស័យអប់រំកម្ពុជា” ដែលសិស្សានុសិស្សនៅកម្រិតចំណេះដឹងទូទៅអាចស្វ័យសិក្សាបន្ថែមស្របតាមភាពចាំបាច់ និងជាឧបករណ៍អប់រំដ៏ប្រសើរមួយទៀតសម្រាប់លោកគ្រូអ្នកគ្រូ អ្នកអាណាព្យាបាលក្នុងការជួយបង្រៀនកូននៅផ្ទះ។
គំនិតផ្ដួចផ្ដើមបង្កើតកម្មវិធីស្វ័យសិក្សា បានកើតឡើងក្នុងបំណងឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការជាក់ស្ដែងនៃការអភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា ក្នុងបរិបទបដិវត្តឧស្សាហកម្ម ៤.០ ក៏ដូចជាឆ្លើយតបទៅនឹងស្ថានភាពនៃការរាតត្បាតជំងឺកូវីដ-១៩ ព្រមទាំងក្រោមកិច្ចសហការរួមគ្នារបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា ក្រុមហ៊ុន E-school Cambodia និងការគាំទ្រពីគណៈកម្មការអប់រំ យុវជន កីឡា ធម្មការ កិច្ចការសាសនា វប្បធម៌ និងទេសចរណ៍ របស់រដ្ឋសភានៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ក្រសួងអប់រំយល់ថា ឧបករណ៍ស្វ័យសិក្សាតាមប្រព័ន្ធឌីជីថលមានលក្ខណៈបើកទូលាយសម្រាប់សិស្សានុសិស្សទូទៅ ជាជម្រើសដ៏ល្អប្រសើរដែលផ្ដល់ឱ្យសិស្សានុសិស្សនូវគ្រប់ឯកសារនិងឧបករណ៍សិក្សាចាំបាច់នានាឱ្យមាននៅក្នុងដៃ។ បន្ថែមពីលើនេះ កម្មវិធីនេះនឹងជួយជំរុញឱ្យសិស្សានុសិស្សអាចសម្របខ្លួនទៅនឹងការទស្សនាទាននៃការអប់រំតាមបែបឌីជីថល តាមរយៈការស្វែងយល់បន្ថែមដោយខ្លួនឯងអំពីបំណិនជីវិត ជាពិសេសទំនួលខុសត្រូវក្នុងការគ្រប់គ្រងពេលវេលា ភាពអត់ធ្មត់ ការខិតខំប្រឹងប្រែង ការពង្រឹងចំណេះដឹង និងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពស្របតាមកាលៈទេសៈ និងទាន់សម័យដើម្បីអនាគតខ្លួន។
កម្មវិធីស្វ័យសិក្សាមានវីដេអូសិក្សាពីថ្នាក់ទី០១ ដល់ថ្នាក់ទី១២ សៀវភៅ សិក្សាអេឡិចត្រូនិក ដូចជាសៀវភៅសិក្សាគោល សៀវភៅកំណែ អំណានទូទៅ ចំណេះដឹងសកល រឿងនិទាន កម្មវិធីតេស្តសមត្ថភាពសិស្ស និងទំព័រព័ត៌មានអប់រំ។ សិស្ស អាណាព្យាបាលសិស្ស គ្រូបង្រៀន សាធារណជន អាចទាញយកកម្មវិធីសិក្សាតាមរយៈ http://onlinek.to/moeysapp យកមកប្រើប្រាស់។
កម្មវិធីស្វ័យសិក្សា MoEYS E-Learning ត្រូវបានរចនាឡើងយ៉ាងហ្មត់ចត់ធ្វើយ៉ាងណាសំដៅដល់ការផ្តល់ជូនភាពងាយស្រួល (User Friendly Interface) ក៏ដូចជាមានប្រសិទ្ធភាពសម្រាប់ការប្រើប្រាស់។ ការអភិវឌ្ឍកម្មវិធីទូរសព្ទនេះ ក៏ត្រូវបានយកចិត្តទុកដាក់ជាចម្បងសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់ដូចជា ការគិតគូរ លើបញ្ហាខ្វះខាតអ៊ីនធឺណិត ការគិតគូរលើកង្វះខាតឧបករណ៍ ការគិតគូរលើការតាមដានការសិក្សា ការគិតគូរលើការរចនាច្នៃប្រឌិតផ្សេងៗក្នុងភាពជាខ្មែរ និងជាពិសេសជាការតម្លើងដោយស្នាដៃខ្មែរ ១០០ភាគរយ។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា តាមខ្លឹមសារសេចក្តីថ្លែងការណ៍ខាងលើ កម្មវិធីស្វ័យសិក្សានឹងជួយចង្អុលបង្ហាញ និងតម្រង់ទិសដល់សិស្សានុសិស្សឱ្យសិក្សាបន្ថែម រំលឹកមេរៀន ឬត្រៀមរៀនសម្រាប់មេរៀនណាមួយដែលចាំបាច់នៅគ្រប់កម្រិត និងគ្រប់ភូមិសិក្សានៃការអប់រំចំណេះទូទៅ៕