អារម្មណ៍ពិត តើនារីៗពិតជាស្អប់គ្រឿងស្រវឹងណាស់មែនទេ?
ភ្នំពេញ៖ បើនិយាយពីគ្រឿងស្រវឹងនៅក្នុងសង្គមខ្មែរនារីៗតែងស្អប់ និងមិនចូលចិត្តបុរសទទួលទានគ្រឿងស្រវឹង ឬផឹកគ្រឿងស្រវឹងលើសប្រមាណឡើយ។ មិនចូលចិត្តដោយសារតែគ្រឿងឥទ្ធិពលធ្វើស្រវឹងពង្រក់ស្មារតីមនុស្ស បំផ្លាញសុខភាព បំផ្លាញកិត្តិយស និងសេចក្តីថ្លៃថ្នូររបស់មនុស្ស ។ នេះជាការយល់ឃើញ យុវនារីទាក់ទងទៅនឹងការទទួលគ្រឿងស្រវឹង។
កញ្ញា នឿន ស្រីនុច បុគ្គលិកបម្រើការងារនៅមណ្ឌលព័ត៌មានស្ត្រីកម្ពុជា បាននិយាយថា
“ខ្ញុំមិនចូលចិត្តគ្រឿងស្រវឹងនោះទេ ហើយក៏មិនគាំទ្រការផ្សព្វផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រឿងស្រវឹងទូលំទូលាយនោះដែរ ព្រោះមិនមែនជារឿងល្អដែលត្រូវធ្វើការផ្សព្វផ្សាយច្រើន”
ចំណែក កញ្ញា ញ៉ែម ស្រីលីន ជានិស្សិតឆ្នាំទី៤ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ បាននិយាយថា អ្នកផឹកគ្រឿងស្រវឹងគ្មានទំនួលខុស តែងបង្កឱ្យមានគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍គ្រប់ពេលធ្វើដំណើរ ហើយរូបភាពលក់គ្រឿងស្រវឹងដោយចំហនៅលើទីផ្សារ ឬតាមទីសាធារណៈមិនគួរអនុញ្ញាតឡើយ។
នេះជាការយល់ឃើញរបស់កញ្ញា ជួន​ លីហ្សា ។
“សម្រាប់ខ្ញុំគ្រឿងស្រវឹងផ្តល់ផលប៉ះពាល់ដល់សុខភាពយ៉ាងខ្លាំង ចំណាយថវិកាច្រើន ខាតពេលវេលា ពិបាកគ្រប់គ្រងស្មារតី និងក្លាយជាមនុស្សលែងដឹងខុសត្រូវដូចមុន ដែលគេនិយមនិយាយបានថា ទឹកប្ដូរនិស្ស័យ”
ឆ្លើយនឹងសំណួរថា តើនារីៗពិតជាស្អប់គ្រឿងស្រវឹងណាស់មែនទេ? កញ្ញា ងយ រស្មី យល់ឃើញថា គ្រឿងស្រវឹងអាចមានគុណសម្បត្តិរបស់វា តែអ្នកផឹកគ្រឿងស្រវឹងដែលគ្មានស្មាតីទទួលខុសត្រូវទៅវិញទេ ដែលគួរឱ្យស្អប់បំផុត។ កញ្ញាបន្តថា ប្រសិនអាចជៀសវាងបានគួរកុំពិសារគ្រឿងស្រវឹង ប្រសិនបើគ្មានទំនួលខុសត្រូវ។
គួររំលឹកថា តាមរបាយការណ៍របស់ក្រសួងមហាផ្ទៃបង្ហាញថា គ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍បានសម្លាប់មនុស្សជាមធ្យមពីប្រាំទៅប្រាំបីនាក់ក្នុងមួយថ្ងៃ បង្កឡើងដោយអ្នកបើកបរក្រោមឥទ្ធិពលគ្រឿងស្រវឹង៕