វត្តមានបញ្ញាសុប្បនិម្មិត កំពុងចូលរួមកាត់បន្ថយអត្រាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នៅទីក្រុង
បច្ចេកវិទ្យា៖ អ្នកជំនាញស្រាវជ្រាវបច្ចេកវិទ្យាកំពុងរំពឹងថា វត្តមានបញ្ញាសុប្បនិម្មិត (Artificial Intelligence) នឹងអាចជួយកាត់បន្ថយអត្រាគ្រោះ​នៅលើផ្លូវក្នុងទី​ក្រុ​ង ខណៈតួលេខសកលស្តីពីចំនួនអ្នកស្លាប់ដោយសារគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ មានរហូតទៅដល់ ១.៣៥លាននាក់ជារៀងរាល់ឆ្នាំ។ អ្នកជំនាញបច្ចេកវិទ្យាបានបង្ហាញថា ទិន្នន័យទទួលបានពីបច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត នឹងផលិតជាព័ត៌មានយ៉ាងសកម្មនៅក្នុងដំណើរការផ្តល់ព័ត៌មានទៅកាន់សាធារណជន។
ទន្ទឹមគ្នានេះ អ្នកស្រាវជ្រាវមកពីសាកលវិទ្យាល័យ Universitat Oberta de Catalunya (UOC) បានបញ្ជាក់ថា វីដេអូរាប់សិបម៉ោងនិងរូបភាពរាប់ពានសន្លឹកដែលពាក់ព័ន្ធទៅនឹងគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍នៅក្នុងទីក្រុងធំៗ ចំនួនពីររបស់ប្រទេសអេស្បាញ ត្រូវបានទាញយកមកគ្រប់គ្រងតាមរយៈបច្ចេកវិទ្យាបំពាក់ដោយបញ្ញាសុប្បនិម្មិត​។ ជាលទ្ធផលទិន្នន័យទាំងអស់ដែលបញ្ញាសុប្បនិម្មិតប្រមូលបាន នឹងផលិតចេញជាព័ត៌មានផ្សព្វផ្សាយអំពីបញ្ហាគ្រោះថ្នាក់ចរាចរណ៍ទៅកាន់សាធារណជនបា​ន​លឿនរហ័​ស។​