មន្ទីរពេទ្យចំនួន៤ ជាប់ជាមន្ទីរពេទ្យគំរូក្នុងការ​​លើកកម្ពស់ការចិញ្ចឹមកូនដោយទឹកដោះម្តាយ
មន្ទីរពេទ្យចំនួន៤ ទទួលបានជោគជ័យជាមន្ទីរពេទ្យគំរូលើការលើកកម្ពស់ការចិញ្ចឹមកូនដោយទឹកដោះម្តាយ ក្នុងឆ្នាំ២០២៤កន្លងទៅ។ មន្ទីរពេទ្យទាំងនោះ​រួមមាន មជ្ឈមណ្ឌលជាតិគាំពារមាតា និងទារក, មន្ទីរពេទ្យខេត្តកោះកុង, មន្ទីរពេទ្យខេត្តស្ទឹងត្រែង និងមន្ទីរពេទ្យខេត្តក្រចេះ។
លោកស្រីសាស្ត្រាចារ្យជំនួយ គឹម រ័ត្ននា នាយកមជ្ឈមណ្ឌលជាតិគាំពារមាតា និងទារក
នាយកមជ្ឈមណ្ឌលជាតិគាំពារមាតា និងទារក បន្ថែមថា កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងនេះសំដៅលើកកម្ពស់សេវាទាំងនេះ ជាពិសេសអំឡុងពេលចាំបាច់ក្នុងពេលមានផ្ទៃពោះ ពេលសម្រាល និងការថែទាំក្រោយពេលសម្រាលភ្លាមៗ មុនពេលស្ត្រីចាកចេញពីមន្ទីរពេទ្យ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ​​ការពង្រឹងការអនុវត្តអនុក្រឹត្យលេខ១៣៣ ស្តីពីការផ្សព្វផ្សាយការលក់ផលិតផលសម្រាប់ចិញ្ចឹមទារក និងកុមារតូច និងប្រកាសរួមលេខ០៦១ នៅមានកម្រិត ព្រមទាំងការកើនឡើងនូវការផ្សព្វផ្សាយ និងការលក់ផលិតផលជំនួសទឹកដោះម្ដាយ ក៏រួមចំណែកនាំឱ្យមានការថយចុះនូវអត្រាបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយផងដែរ ជាពិសេសនៅទីប្រជុំជន។
លោក ហេង សុខន ប្រធានមន្ទីពេទ្យខេត្តក្រចេះ
តាម​អង្គការ​សុខភាពពិភពលោក ការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយ ធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវអត្រារស់រានមានជីវិតរបស់កុមារ ជួយការពារប្រឆាំងនឹងជំងឺដែលគំរាមកំហែងដល់អាយុជីវិត និងជំងឺរ៉ាំរ៉ៃផ្សេងៗទៀត ហើយវាក៏ជួយលើកកម្ពស់ការលូតលាស់របស់កុមារប្រកបដោយសុខភាពល្អ និងការអភិវឌ្ឍតាំងពីតូចៗមកផងដែរ។ មានការប៉ាន់ស្មានថា ការជំរុញអត្រាបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្តាយនៅទូទាំងពិភពលោក នឹងអាចសង្គ្រោះអាយុជីវិតកុមារដែលមានអាយុក្រោមប្រាំឆ្នាំ លើសពី៨សែន២ម៉ឺននាក់ ជារៀងរាល់ឆ្នាំ។