ផ្នត់​គំនិត​សហគ្រិនភាព ជួយ​ឱ្យ​យុវជន​មាន​ភាព​ធន់​ក្នុង​សង្គម​ដែល​វិវត្តន៍​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស
ក្នុងបរិបទ​សង្គមដែល​បច្ចេកវិទ្យា និងទីផ្សារការងារ​វិវត្តន៍​យ៉ាងឆាប់​រហ័ស ជំនាញ​សហគ្រិនភាព គឺសំខាន់​បំផុត​សម្រាប់​យុវជន​សម័យថ្មី មិនថា​ពួកគេចង់​ធ្វើជាបុគ្គលិក ឬបង្កើត​អាជីវកម្ម​ខ្លួនឯង​នោះទេ។ នេះជា​ការលើក​ឡើង​របស់​លោក សុខា ផានិត ប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​អភិវឌ្ឍធុរកិច្ចថ្មី នៃ​មជ្ឈមណ្ឌល​ធុរកិច្ចតេជោ និង​ជា​អ្នកជំនាញ​ផ្នែក​អភិវឌ្ឍធុរកិច្ចថ្មី។
លោក សុខា ផានិត លើក​ឡើង​ថា សហគ្រិនភាព មិនត្រឹម​តែជាការ​ចាប់​ផ្ដើម​អាជីវកម្ម​នោះទេ ប៉ុន្តែ​វាសំខាន់ ដែល​យុវជន​គ្រប់គ្នា​ត្រូវមាន ជាពិសេស អ្នកដែល​ទើបនឹងចាប់​ផ្ដើមជីវិត​ក្នុង​មហាវិទ្យាល័យ និង​ទើបតែ​ប្រឡូក​ក្នុង​វិស័យ​ការងារ។
លោក សុខា ផានិច ប្រធាននាយកដ្ឋានអភិវឌ្ឍធុរកិច្ចថ្មី នៃមជ្ឈមណ្ឌលធុរកិច្ចតេជោ និងជាអ្នកជំនាញផ្នែកអភិវឌ្ឍធុរកិច្ចថ្មី។
លោក​បន្តថា មូលហេតុ​ដែលជំនាញ​សហគ្រិនភាព​សំខាន់ ព្រោះ​សង្គម​បច្ចុប្បន្ន មាន​ការប្រែប្រួល​លឿន និងមានភាព​មិនប្រាកដ​ប្រជាជា​ប្រចាំ ជាពិសេស បម្រែបម្រួល​ទីផ្សារ​ការងារ។ ហេតុនេះ ការមាន​ផ្នត់គំនិត អាកប្បកិរិយា និង​ជំនាញ​សហគ្រិនភាព នឹងជួយ​ឱ្យយុវជន​អាចមើល​ឃើញ​ឱកាស ហ៊ាន​ប្រឈមមុខ​នឹងបញ្ហា ហើយមាន​ភាពធន់​ក្នុង​ការហែល​ឆ្លងបញ្ហា។
អ្នកជំនាញ​រូបនេះ លើក​ឡើង​ថា សម្រាប់​យុវជន ដែល​ចង់អភិវឌ្ឍ​ខ្លួនឱ្យ​ក្លាយជា​សហគ្រិន​នាពេល​អនាគត ត្រូវ​អនុវត្ត​គោលការណ៍​គន្លឹះ ចំនួន ៦ រួមមាន៖
ទី១. ចាប់​ផ្ដើម​ពីខ្លួន​ឯង, យុវជន​ត្រូវ​សួរ​ខ្លួន​ឯងថា បច្ចុប្បន្ន យើងជា​គ្រាប់ពូជ​ល្អហើយ​ឬនៅ? ពាក្យ​ថា គ្រាប់ពូជ​ល្អនេះ លោកចង់​មានន័យថា ជាគ្រាប់ពូជ​ដែលដាំនៅ​កន្លែងណា ដុះនៅ​កន្លែងនោះ ហើយនៅ​ពេលដុះ​មកគឺល្អ។ មានស្មារតី​ជួយការងារ​ក្រុម និងប្រឹងប្រែង​រៀនសូត្រ​ពីការងារ។
ទី២. ត្រូវ​ដាក់​គោលដៅ​ឱ្យខ្ពស់, ត្រង់​ចំណុចនេះ លោក​សង្កត់ធ្ងន់​ថា ប្រសិន​បើ​យុវជន ចង់ធ្វើ​អាជីវកម្ម ត្រូវ​ដាក់គោលដៅ​ប្រកួតប្រជែង​ជាមួយនឹង​ក្រុមហ៊ុននៅ​ក្រៅប្រទេស។ ហើយប្រសិន​បើធ្វើការ​ឱ្យ​ក្រុមហ៊ុន ត្រូវដាក់​គោលដៅ ធ្វើជា​នាយក​ប្រតិបត្តិ ព្រោះការ​ដាក់គោលដៅ​ឱ្យខ្លួនឯង​ខ្ពស់ ធ្វើឱ្យយុវជន​មានភាព​ក្លាហាន។
ទី៣. មាន​ស្មារតី​រៀនសូត្រ​ពេញមួយជីវិត, អ្នក​ជំនាញ​ធុរកិច្ចរូប​នេះបន្ថែម​ថា ការរៀនសូត្រ​ត្រូវបន្ត​រហូត បើទោះបី​ជាយុវជនរៀន​ចប់​សាកលវិទ្យាល័យ​ហើយ​ក៏ដោយ ព្រោះ​ការរៀន​សូត្រ គឺមិនចេះ​ចប់នោះទេ។ លោកបានលើក​ទឹកចិត្តឱ្យយុវជន​រៀនឱ្យបាន​ច្រើន ហើយ​ការរៀននោះ​គឺមាន ៣ សំខាន់ ទី១​ រៀន​ពីសាលា ទី២ រៀន​ពីសង្គម (សិក្ខាសាលា, វគ្គ​បណ្តុះបណ្ដាល និងអ្វីដែលថ្មី​សម្រាប់ខ្លួនឯង) និងទី៣ រៀនពី​បទពិសោធន៍ មាន​ន័យថា ធ្វើឱ្យ​បាន​ច្រើន ដើម្បីដឹង​ថាខ្លួន​ឯងពូកែ​ខាងអ្វី។
ទី៤. ត្រូវចេះ​កសាងខ្សែ​បណ្ដាញ, យុវជន​ត្រូវ​ស្គាល់​គេ​ឱ្យ​បាន​ច្រើន កសាង​ខ្សែបណ្តាញ ដើម្បីអាច​ទាញជាប្រយោជន៍​ទៅថ្ងៃអនាគត។
ទី៥. រៀនពី​បទពិសោធន៍ ដែល​ខ្លួន​បាន​ឆ្លងកាត់ ជាពិសេស​បទពិសោធន៍​បរាជ័យ។
ទី៦. ព្យាយាម​សិក្សាពីប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី ហើយ​ព្យាយាម​ស្វែងយល់ពី​សង្គមថា អ្វីដែល​សង្គមកំពុង​តែមាន ហើយអ្វី​ដែលជា​ប្រយោជន៍​សម្រាប់ខ្លួនឯង និង​សង្គម និង​អ្វីដែលជា​ឱកាស​របស់យើង។ បន្ទាប់​មកត្រូវ​ទាញយក​ប្រយោជន៍ ពីឱកាស​ទាំងនោះ។
ក្រៅពីជំនាញ​សហគ្រិនភាព លោក សុខា ផានិត បាន​បញ្ជាក់​បន្ថែម​ថា យុវជន​គ្រប់គ្នាត្រូវ​ចាប់យក​ជំនាញ​បច្ចេកវិទ្យា ទោះបីជា​កំពុងធ្វើការ​ក្នុងវិស័យអ្វី ឬរៀន​ជំនាញ​អ្វីក៏ដោយ ព្រោះ​ពិភពលោក​កំពុងតែដើរ​ទៅមុខជាមួយ​នឹង​បច្ចេកវិទ្យា។ ហេតុនេះ​ចង់​មិនចង់ យុវជនត្រូវតែរៀន​ជំនាញ​បច្ចេកវិទ្យា​បន្ថែម ដើម្បី​ជំរុញ​ការរៀន ការបំពេញ​ការងារ និងការរកស៊ី​ឱ្យរីក​ចម្រើន​បាន​ឆាប់រហ័ស៕