កសាងមូលធនមនុស្សជាកាតព្វកិច្ចអាទិភាពគន្លឹះសម្រាប់កម្ពុជា
កសាងមូលធនមនុស្ស កសាងមូលធនមនុស្ស គន្លឹះសម្រាប់កម្ពុជា
សម្រាប់កម្មវិធីនយោបាយ នីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាបានដាក់ចេញ យុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ ឬយុទ្ធសាស្ត្រការងារអាទិភាពប្រាំចំណុច រួមមាន ១. ការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស ២. ការធ្វើពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ច និងការបង្កើនភាពប្រកួតប្រជែង ៣. ការអភិវឌ្ឍវិស័យឯកជន និងការងារ ៤. ការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយភាពធន់ ចីរភាព និងបរិយាប័ន ៥. ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថល ។
ចក្ខុវិស័យកម្ពុជា
ដំបូងបង្អស់នេះរដ្ឋាភិបាលបាដាក់ឱ្យអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១គោលបំណងលើកកម្ពស់កំណើនការងារសមធម៌ប្រសិទ្ធភាពនិងចីរភាពកសាងមូលដ្ឋានគ្រឹះឆ្ពោះទៅសម្រេចចក្ខុវិស័យកម្ពុជា ឆ្នាំ២០៥០ ។
ឆ្នាំ២០៥០
បើពិនិត្យឱ្យជាក់លាក់យុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១គឺផ្តោតលើកសាងមូលធនមនុស្សជាកាព្វកិច្ចអាទិភាពដើម្បីបន្តអភិវឌ្ឍន៍គោលដៅរបស់ខ្លួនឆ្ពោះទៅ
សម្រេចចក្ខុវិស័យខាងលើ ។
ហេតុអ្វីបានជាការកសាងមូលធនមនុស្ស ជាកាព្វកិច្ចអាទិភាពសម្រាប់កម្ពុជា ? ពិតណាស់ធនធានមនុស្ស និងមូលធនមនុស្សចំាបាច់ណាស់សម្រាប់សង្គមនីមួយៗ ។ ការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្សជាកាព្វកិច្ចអាទិភាពសម្រាប់កម្ពុជានាពេលនេះ ដោយហេតុថា ការកសាងគុណភាពធនធានមនុស្សជាកត្តាសម្រេចគោលដៅអាទិភាពរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលព្រមទាំងជួយដល់វិស័យសង្គមសេដ្ឋកិច្ចមុនឈានដល់ការអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលបន្តបន្ទាប់ ។ ជាបុព្វកិច្ចដំបូងរបស់រដ្ឋាភិបាលអណត្តិថ្មី គឺអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្សទាំងក្នុងស្ថាប័នដឹកនាំការងារសាធារណៈ និងពង្រឹងគុណភាពវិស័យអប់រំ ​។ ត្រង់ចំណុចនេះមានហេតុផលបីធំៗដែលគេមិនអាចមើលរំលងអំពីការកសាងមូលធនមនុស្សនៅកម្ពុជា ។
ទី១.​​ ពង្រឹងសមត្ថភាពធនធានមនុស្សដែលមានស្រាប់ក្នុងស្ថាប័នរដ្ឋ គឺបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាទទួលខុសត្រូវខ្ពស់ក្នុងនាមជាមន្ត្រីក្របខណ្ឌមុខងារសាធារណៈ ។ ប្រសិទ្ធភាពសមិទ្ធកម្ម ជាក់ស្តែងនៅក្នុងយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ រដ្ឋាភិបាលបន្តផ្តោតជាសំខាន់លើរបៀបវារៈធានា “ប្រសិទ្ធភាពសមិទ្ធកម្ម”តាមរយៈការអនុវត្តអភិក្រមឆ្លុះកញ្ចក់, ងូតទឹក, ដុសក្អែល, ព្យាបាល និងវះកាត់ ។ បញ្ជៀសរាល់រូបភាពកេងប្រវ័ញ ការបន្តអភិក្រមនេះ មានន័យថា បុគ្គលិករដ្ឋ ឬមន្ត្រីរដ្ឋាភិបាល ត្រូវតែពិនិត្យលើកាតព្វកិច្ច ភារកិច្ច និងការទទួលខុសត្រូវរបស់ខ្លួនឱ្យច្បាស់លាស់ក្នុងនាមជាអ្នកបម្រើប្រជាជន បញ្ជៀសរាល់រូបភាពកេងប្រវ័ញ្ច ពុករលួយ ព្រមទាំងបំបាត់គំនិតគិតប្រយោជន៍បក្សពួកជាធំ ។ ពង្រឹងសមត្ថភាពធនធានមនុស្ស បើពុំដូច្នេះទេ មន្ត្រីនោះនឹងប្រឈមមុខនឹងពាក្យថា មន្ត្រីមិនមានទំនួលខុសត្រូវលើការងារ ឬមិនសាកសមជាអ្នកបម្រើប្រជាជនពិតប្រាកដ ។ ពោលគឺជាយន្តការពង្រឹងសមត្ថភាពធនធានមនុស្សដែលមានស្រាប់ក្នុងស្ថាប័នរដ្ឋ និងគ្រប់គ្រងធនធានមនុស្ស ដោយសំដៅដល់ដំណើការអនុវត្ត ការចាត់ចែង និងការគ្រប់គ្រងមន្ត្រី ដើម្បីសម្រេចលទ្ធផលរំពឹងទុករបស់មន្ត្រី និងគោលដៅរបស់អង្គភាព ។ លើកកម្ពស់ផលិតភាពសេដ្ឋកិច្ច ជាតឹងតាងមួយទៀតយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ កំណត់យកអាទិភាពគន្លឹះ៥ គឺមនុស្ស ផ្លូវ ទឹក ភ្លើង និងបច្ចេកវិទ្យាជាពិសេសគឺបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលសម្រាប់ឆ្លើយតបទៅនឹងបដិវត្តឧស្សាហកម្មទី៤និងបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៃសេដ្ឋកិច្ចនិងសង្គមកម្ពុជាព្រមទាំងតម្រូវការក្នុងការលើកកម្ពស់ផលិតភាពសេដ្ឋកិច្ចដែលជាគ្រឹះនិងជាមធ្យោបាយដ៏សំខាន់ដើម្បីសម្រេចចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ២០៥០ ។
ទី២. រដ្ឋាភិបាលកំពុងបង្កើតធនធានមនុស្សដែលមានគុណភាព ដើម្បីចូលបម្រើការងារក្នុងស្ថាប័នរដ្ឋ គឺបង្ហាញសមត្ថភាពធ្វើការងាររបស់មន្ត្រីរដ្ឋ ។ ជ្រើសរើសមន្ត្រីរាជការចូលបម្រើការងារ ចំណុចនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលមានគោលដៅជ្រើសរើសមន្ត្រីរាជការចូលបម្រើការងារ គឺជាបុគ្គលមានចំណេះដឹង ជំនាញ និងមានសមត្ថភាពពិតប្រាកដតែប៉ុណ្ណោះ ។ បើគ្រាន់តែមានសញ្ញាបត្រមួយសន្លឹកវាស់ពីកម្រិតនៃការសិក្សារបស់បុគ្គល វាទំនងជាពុំទាន់មានតម្លៃស្មើនឹងសមត្ថភាពពិត កើតចេញពីការប្រឡងប្រជែងចូលបំពេញការ​ងារ​នៅតាមក្រសួងស្ថាប័នរដ្ឋឡើយ ។ ប្រកួតប្រជែងសមត្ថភាព កំណែទម្រង់ថ្មីអំពីការប្រកួតប្រជែងសមត្ថភាពមនុស្សចូលបម្រើការងារនៅតាមក្រសួងស្ថាប័នរដ្ឋពេលនេះនឹងទទួលបានការគាំទ្រពីសាធារណជនពិសេសយុវជនឬអ្នកសិក្សាមកពីគ្រប់មជ្ឈដ្ឋានអាចបង្ហាញសមត្ថភាពរបស់ពួកគេចូលរួមបម្រើ ការងាររដ្ឋឬបំពេញការងារក្នុងភាពជាបុគ្គលិករដ្ឋ (មន្ត្រី) ។ កសាងចំណេះដឹង ជំនាញ លទ្ធភាព និងគំរូភាព ជាមួយគ្នានេះ ការអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្សដោយសំដៅដល់ដំណើការបង្កើនសមត្ថភាពមន្ត្រីរាជការស៊ីវិល តាមរយៈការកសាងចំណេះដឹង ជំនាញ លទ្ធភាព និងគំរូភាព គឺជាកសាងមូលធនមនុស្សចាំបាច់សម្រាប់បច្ចុប្បន្ន និងទៅថ្ងៃអនាគត ។
វិជ្ជាជីវៈ (TVET) ធនធានមនុស្សជំនាញ ឬពលរដ្ឋដែលមានជំនាញច្បាស់លាស់ (skills) ជាស្នូលនៃការអភិវឌ្ឍន៍សង្គម-សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ។ នៅរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះ ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ តែងលើកឡើងថា កម្ពុជាពុំទាន់មានកម្លាំងពលកម្មជំនាញគ្រប់គ្រាន់បម្រើការងារនៅតាមស្ថាប័ន និងសហគ្រាសនានានៅក្នុងស្រុកឡើយ ។កម្ពុជានៅខ្វះធនធានមនុស្សលើវិស័យបច្ចេកវិទ្យា ឧស្សាហកម្ម សេវាកម្ម ធនាគារ ហិរញ្ញវត្ថុ ពិសេសធនធានមនុស្សជំនាញបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ (TVET) ផ្សេងៗ ។ ទី៣. ការបង្កើតធនធានមនុស្សដែលមានជំនាញច្បាស់លាស់ ឬកម្លាំងពលកម្មជំនាញ ដើម្បីការប្រកួតប្រជែងការងារ ។ លើកកម្ពស់ផលិតភាពសេដ្ឋកិច្ច កម្ពុជានៅខ្វះធនធានមនុស្សលើវិស័យបច្ចេកវិទ្យាឧស្សាហកម្មសេវាកម្មធនាគារហិរញ្ញវត្ថុពិសេសធនធានមនុស្សជំនាញបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ (TVET) ផ្សេងៗ ។ ក្នុងមួយឆ្នាំកម្ពុជាផលិតធនធានមនុស្សពលកម្មជំនាញ បានត្រឹមតែ ៦ម៉ឺននាក់តែប៉ុណ្ណោះ ដែលចំនួននេះនៅមិនទាន់គ្រប់គ្រាន់តាមតម្រូវការដែលកម្ពុជាចង់បាននោះទេ ។ នេះបើតាមក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ។
ទន្ទឹមនឹងកង្វះខាតធនធានកម្លាំងពលកម្មជំនាញនេះរាជរដ្ឋាភិបាលកំពុងខិតខំពង្រឺងនិងពង្រីកការវិនិយោគព្រមទាំងធ្វើបរិវត្តកម្មជំនាញបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ(TVET)ដើម្បីផលិតមូលធនមនុស្សប្រកបដោយចំណេះដឹងទាំងផ្នែករឹងនិងផ្នែកទន់សំដៅឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការរបស់ទីផ្សារការងារក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្មទិសដៅអភិវឌ្ឍសង្គមសេដ្ឋកិច្ចជាពិសេសការប្រែប្រួលបច្ចេកវិទ្យានៃបដិវត្តឧស្សាហកម្ម៤.០ ។
តើធ្វើយ៉ាងម្តេចដើម្បីចាប់យក កាលានុវត្តភាព និងត្រៀមខ្លួននៅ
យុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណរបស់រដ្ឋាភិបាល?
ជាការពិតណាស់និយាយដល់ចំណុចអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្សនៅក្នុងសង្គមនេះមិនមែនតែតួអង្គរដ្ឋាភិបាលមួយប៉ុណ្ណោះទេត្រូវអនុវត្តនិងពង្រឹងគោលនយោបាយដែលបានដាក់ចេញប្រជាពលរដ្ឋពិសេសយុវជនក៏ត្រូវត្រៀមខ្លួនពង្រឹងសមត្ថភាពជានិច្ចផងដែរទើបសម្រេចលទ្ធផលទាំងអស់គ្នា ។ យុវជនត្រូវរៀនសម្រួលគោលដៅការងារផ្ទាល់ខ្លួនឱ្យមានជំនាញ និងពង្រឹងសមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈរបស់ខ្លួនជាបន្តបន្ទាប់ (កសាងជំនាញច្បាស់លាស់) ទី១ យុវជនត្រូវត្រៀមខ្លួននិងចាប់យកការរីកចម្រើនបច្ចេកវិទ្យានានាស្ថិតក្នុងរបត់សកល (ចំណេះដឹងឌីថល) ទី២ ពង្រឹងសមត្ថភាពជំនាញទន់ ឬ Soft Skills និងជំនាញភាពជាអ្នកដឹកនាំ (leadership skill) ទី៣ ចូលរួមចែករំលែកចំណេះដឹង ជំនាញ ព្រមទាំងសក្តានុពលផ្ទាល់ខ្លួនទៅកាន់សង្គមដោយគិតគូរពីបរិយាបន្ន និងចីរភាព និងភាពជាពលរដ្ឋសកល​​ ​(citizenship)​ ដែលប្រជាជននៅបណ្តាប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍កំពុងយកចិត្តទុកដាក់ ។ ទី៤
ជារួមមកវិញ តាមរយៈការដាក់ឱ្យអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ គឺប្រៀបដូចជាផែនទីបង្ហាញផ្លូវច្បាស់លាស់មួយក្នុងការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្សកម្ពុជា ដែលគ្រប់គ្នានឹងទទួលបានផលយ៉ាងទូលំទូលាយ។ គួរបញ្ជាក់ថា ការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្សរបស់រដ្ឋាភិបាល មានប្រាំចំណុចធំៗ រួមមាន