មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងអប់រំ លើកទឹកចិត្តគ្រូបង្រៀន និងសិស្សានុសិស្សប្រើប្រាស់ថ្នាលអប់រំសាលាឌីជីថល ដើម្បីគាំទ្រការបង្រៀន និងរៀនក្នុងបរិបទថ្មី
មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកិឡា លោកជំទាវបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា លើកទឹកចិត្តដល់គ្រូបង្រៀន សិស្សានុសិស្ស ក៏ដូចជាគណៈគ្រប់គ្រងសាលា សូមចូលរួមប្រើប្រាស់ថ្នាលអប់រំសាលាឌីជីថលទាំងក្នុងការបង្កើតគណនេយ្យ (Account) ក៏ដូចជាទាញយកធនធាននានាមកប្រើប្រាស់ដើម្បីជាប្រយោជន៍ក្នុងដំណើរការនៃការបង្រៀន និងរៀនក្នុងបរិបទថ្មី។
លោកជំទាវ ឃូន វិច្ឆិកា ថ្នាលអប់រំសាលាឌីជីថល ជាសាលារៀននិម្មិតសម្រាប់គ្រូបង្រៀន និងអ្នកជំនាញធ្វើការចែករំលែកចំណេះដឹង ក្នុងនោះសិស្សានុសិស្សអាចស្វ័យសិក្សាបានដោយខ្លួនឯងនៅលើសាលាឌីជីថលដោយឥតគិតថ្លៃ ចាប់ពីកម្រិតមត្តេយ្យសិក្សារហូតដល់កម្រិតឧត្តមសិក្សា។ បច្ចុប្បន្ន មានអ្នកប្រើប្រាស់រហូតដល់ជាង៩ម៉ឺននាក់ ដែលចម្រុះដោយឯកសារជាច្រើនប្រភេទ និងបំពេញតាមតម្រូវការរបស់អ្នកប្រើប្រាស់។ ក្នុងនោះ អ្នកអាចស្វែងរកឯកសារស្រាវជ្រាវ និងទស្សនាវីដេអូមេរៀន ​ ព្រមទាំងអាច​បង្កើតសាលារៀន និងបញ្ចូលមេរៀនបានដោយឥតគិតថ្លៃ។
គ្រូបង្រៀនប្រើប្រាស់ថ្នាលអប់រំសាលាឌីជីថល។
ថ្នាលអប់រំសាលាឌីជីថល បានបង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណង ជំរុញលើកកម្ពស់ការចែករំលែក និងប្រើប្រាស់មាតិកាអប់រំឌីជីថលឱ្យកាន់តែសម្បូរបែបសម្រាប់បម្រើដល់ការបង្រៀន និងរៀនតាមរយៈការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា។ ទន្ទឹមគ្នានេះ ផ្ដល់ភាពងាយស្រួលដល់គ្រឹះស្ថានសិក្សា គ្រូបង្រៀន និងសាធារណជនទូទៅក្នុងការបង្កើតសាលារៀននិម្មិត និងបង្កើតវគ្គសិក្សានានានៅលើថ្នាលសាលាឌីជីថល សម្រាប់សិស្សានុសិស្សចូលធ្វើស្វ័យសិក្សាដោយសេរីមិនគិតថ្លៃ គ្រប់ពេលវេលា និងទីកន្លែង។
បើតាម អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ ថ្នាលអប់រំសាលាឌីជីថលនេះ ក៏បានផ្ដល់ភាពងាយស្រួលដល់អ្នកប្រើប្រាស់ក្នុងការស្វែងរកឯកសារឌីជីថល តាមកម្រិតថ្នាក់ចាប់ពីមត្តេយ្យសិក្សារហូតដល់កម្រិតឧត្តមសិក្សា ដោយអាចធ្វើការស្វែងរកតាមរយៈពាក្យគន្លឹះ ប្រភេទមុខវិជ្ជា ប្រភេទវគ្គសិក្សា និងកម្រិតថ្នាក់ជាដើម។
សិស្សានុសិស្សប្រើប្រាស់ថ្នាលអប់រំសាលាឌីជីថល។
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា កាលពីដើមឆ្នាំនេះ បានប្រកាសដាក់ឱ្យដំណើរការថ្នាលអប់រំសាលាឌីជីថល ដោយបានណែនាំដល់ សាកលវិទ្យាធិការ នាយក គ្រឹះស្ថានសិក្សាសាធារណៈ និងឯកជនចូលទៅបង្កើតសាលារៀននិម្មិត វគ្គសិក្សា និងបង្ហោះស្នាដៃសិក្សាស្រាវជ្រាវរបស់សិស្ស និស្សិត និងសាស្ត្រាចារ្យ នៅក្នុងថ្នាលអស់សាលាឌីជីថល ដើម្បីឱ្យធនធានឌីជីថលជាភាសាជាតិមានសម្បូរបែបលើបណ្តាញអ៊ីនធឺណិត សម្រាប់ជាប្រយោជន៍ដល់ការសិក្សា ការស្រាវជ្រាវ និងស្វ័យសិក្សារបស់សិស្ស និស្សិត និងអ្នកស្រឡាញ់ការសិក្សាពេញមួយជីវិត។
ថ្នាលអប់រំសាលាឌីជីថល មានអាសយដ្ឋាន https://sala.moeys.gov.kh សម្រាប់គាំទ្រដល់ការបង្រៀន និងរៀនស្របទៅតាមបរិបទថ្មី នៃការអប់រំបែបឌីជីថល និងគោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលកម្ពុជាឆ្នាំ ២០២៣-២០៣៥ ប្រកបដោយបរិយាប័ន្ន គុណភាព និងស័ក្ដិសិទ្ធិភាព៕