ក្រសួងអប់រំ ណែនាំ​ឱ្យ​គ្រឹះស្ថានសាធារណៈ និង​ឯកជន​គ្រប់កម្រិត អប់រំដល់អ្នក​សិក្សា​ពីផលប៉ះពាល់ នៃការ​ប្រើប្រាស់​បារីអេឡិចត្រូនិច
ជាថ្មីម្តងទៀត ក្រសួងអប់រំ យុវជន និ​ងកីឡា បានចេញសេចក្តីណែនាំ អំពី​ការ​ទប់ស្កាត់​ការ​ប្រើប្រាស់​បារី​អេឡិចត្រូនិក (E-Cigarette/Vape) និងផលិតផល អេចឆ៍ ធី ភី នៅ​ក្នុង​ និង​ជុំវិញ​បរិវេណគ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​សាធារណៈ និង​ឯកជន ហើយ​ជាពិសេសនោះ គឺជំរុញ​ឱ្យ​​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សាទាំង​រដ្ឋ និង​ឯកជនគ្រប់កម្រិត ធ្វើការ​អប់រំផ្សព្វផ្សាយ ពី​ផលប៉ះពាល់ នៃការ​ប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិក និងផលិតផល អេចឆ៍ ធី ភី ដល់បុគ្គលិក​អប់រំ និង​អ្នក​សិក្សា​របស់ខ្លួន។
ក្រសួងអប់រំ​បានលើក​ឡើងថា បារី​អេឡិច​ត្រូនិក (E-Cigarette/Vape) និងផលិតផល អេចឆ៍ ធី ភី (HTPs-Heate Tobacco Products) ជាផលិតផលដែលមានផលប៉ះពាល់ដល់សង្គម ក្រុមគ្រួសារ និង​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់ធ្ងន់ធ្ងរ​ដល់សុខភាព ដូចជា​បង្ក​ជំងឺមហារីក ជំងឺសួត បង្កើន​ហានិភ័យ​ជំងឺបេះដូង ធ្វើ​ឱ្យ​ខួរ​ក្បាល​មានដំណើរការ​មិន​ប្រក្រតី​ក្នុង​អំឡុង​ពេល​ប្រើប្រាស់ និងប៉ះពាល់​យូរ​អង្វែង​ដល់​ការ​លូតលាស់​ខួរក្បាល​របស់កុមារ និង​យុវវ័យ ព្រមទាំង​បង្ក​អន្តរាយ​ដល់រាងកាយ ។ ក្នុង​ស្មារតី​នេះ ក្រសួងអប់រំ ធ្វើការ​ណែនាំ​ដល់​មន្ទីរ​អប់រំ យុវជន និងកីឡា​រាជធានី ខេត្ត ក៏​ដូចជា​ការិយាល័យ​អប់រំ យុវជន និង​កីឡា នៃរដ្ឋបាល​ក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ និង​គ្រឹះស្ថាន​សិក្សា​ទាំងអស់ ទាំង​រដ្ឋ និង​ឯកជន ត្រូវ​ហាមឃាត់ការ​ប្រើប្រាស់ ការ​ចែកចាយ ការជួញដូរ ការផ្សព្វផ្សាយ​ពាណិជ្ជកម្ម​គ្រប់រូបភាព នូវ​បារី​អេឡិចត្រូនិក និងផលិតផល អេចឆ៍ ធី ភី ខាងក្នុង និង​ជុំវិញ​ខាងក្រៅ​បរិវេណគ្រឹះស្ថាន​សិក្សា។
ជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងអប់រំ ក៏​ស្នើ​មានការ​សហការ​ជាមួយ​មាតា បិតា ឬអ្នក​អាណាព្យាបាល បុគ្គលិក​អប់រំ អ្នក​សិក្សា និង​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ ក្នុងការ​កំណត់មុខសញ្ញា ទីតាំង​ចែកចាយ និង​ជួញដូរ​បារី​អេឡិចត្រូនិក និងផលិតផល អេចឆ៍ ធី ភី ដើម្បី​រាយ​ការណ៍​ជូន​អាជ្ញាធរ​មាន​សមត្ថកិច្ច ចាត់វិធានការ​តាមផ្លូវ​ច្បាប់​ជា​ធរមាន។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ការ​ប្រើប្រាស់​បារីអេឡិចត្រូនិកក្នុង​ចំណោមយុវជន បានកំពុង​ក្លាយ​ជា​ក្តីបារម្ភសម្រាប់សង្គម​កម្ពុជា ដោយ​ក្នុងនោះ​កាលពី​ដើមខែឧសភា នេះ ក្រសួងពាក់ព័ន្ធចំនួន១៨ បានបើក​កិច្ច​ប្រជុំ​បន្ទាន់ ដើម្បី​ពិភាក្សា​ដាក់ចេញ​វិធានការ​កំណត់​ការ​ប្រើ់ប្រាស់ និង​ចែកចាយ​បារី​អេឡិច​ត្រូនិកក្នុងចំណោម​យុវជន​នេះ។ ក្នុងនោះ​ក្រសួងពាក់ព័ន្ធ​ទាំង​១៨ បាន​ឯកភាពគ្នា ក្នុង​ការ​រៀបចំ​ផ្តួចផ្តើម​លិខិត​បទដ្ឋាន​គតិយុត្តិ​ក្នុងការ​ចាត់វិធានការ​ទៅលើ​ការ​ប្រើប្រាស់ ការ​ចែកចាយ​បារីអេឡិចត្រូនិក​ជាចាំបាច់ ដើម្បីបង្ការ​កុមារ និង​យុវជន​កុំ​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​បារីអេឡិចត្រូនិក ហើយ​ក៏​បាន​ស្នើ​ដល់​ស្ថាប័ន​មាន​សមត្ថកិច្ច រួមមាន ក្រសួងមហាផ្ទៃ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និង​ទូរគមនាគមន៍ ក្រសួងព័ត៌មាន ចាត់វិធានការ​តាមច្បាប់​ជា​បន្ទាន់ ចំពោះ​ការ​ចែកចាយបារីអេឡិចត្រូនិក ជាពិសេស​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​តាម​បណ្តាញ​សង្គម ដូចជា facebook, TikTok, Instagram ក៏ដូចជា Telegram ។
ក្រសួងសុខាភិបាល ក៏បានបញ្ជាក់ទៅដល់សាធារណជន និង​យុវជន​ដែរថា បារីអេឡិចត្រូនិកមិនមែនជាឧបករណ៍សម្រាប់ផ្តាច់ការជក់បារីនោះទេ តែវាជាផលិតផលដែលមានផលប៉ះពាល់ដល់សុខភាព និងបង្កគ្រោះថ្នាក់ដល់សង្គម និងក្រុមគ្រួសារ។ ហើយ​ជាមួយគ្នានេះ ក្រសួងក៏អំពាវនាវ​ទៅដល់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ ចូលរួមទប់ស្កាត់បញ្ឈប់ការប្រើប្រាស់ការធ្វើអាជីវកម្ម និងនាំចូល ផលិតផលបារីអេឡិចត្រូនិក ដើម្បីចៀសវាងនូវគ្រោះថ្នាក់ដល់សុខភាពបណ្តាលមកពីការប្រើប្រាស់បារីអេឡិចត្រូនិក៕