មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ នៃអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា បានលើកឡើងថា យោងតាមរបាយការណ៍អង្កេតប្រជាសាស្ត្រ និងសុខភាពកម្ពុជា (CDHS) ឆ្នាំ២០២១-២០២២ បង្ហាញពីអត្រាប្រេវ៉ាឡង់នៃកង្វះអាហារូបត្ថម្ភរបស់កុមារកម្ពុជានៅតែជាក្ដីបារម្ភផ្នែកសុខភាពសាធារណៈ។ តាមរយៈរបាយការណ៍ខាងលើបង្ហាញថា កុមារអាយុក្រោមប្រាំឆ្នាំទទួលរងពីក្រិសក្រិន២២% (Stunting) កុមារមានទម្ងន់ស្រាល១៦%(Underweight) និងភាពស្គមស្គាំង១០%(Wasting) ១០%ដែលត្រូវការការសង្គ្រោះជីវិតតាមឯកទេសលើការស្ដារនីតិសម្បទា និងការព្យាបាលដោយវេជ្ជសាស្ត្រ ដូច្នេះលោកស្នើឱ្យឪពុកម្តាយទាំងអស់គួរយល់ដឹងអំពីកត្តាមួយចំនួនដែលធ្វើដោយមិនដឹងខ្លួន និងនាំឱ្យកូនកង្វះអាហារូបត្ថម្ភ។
ក្នុងវេទិកាស្ដីពី « ភស្តុតាងក្នុងការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវស្ថានភាពអាហារូបត្ថម្ភរបស់កុមារសម្រាប់ជាជម្រើសក្នុងការបង្កើតគោលនយោបាយ» លោក យី គីមថាន នាយករងប្រចាំប្រទេស នៃអង្គការភ្លែនអន្តរជាតិកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា បើក្រឡេកមើលកុមារនៅតំបន់ភាគឦសាននៃប្រទេសកម្ពុជាដូចជា ខេត្តស្ទឹងត្រែង ខេត្តរតនគិរី តាំងពីការចាប់ផ្ដើមអនុវត្តគម្រោងនៅឆ្នាំ២០១៧រហូតដល់ឆ្នាំ២០២៣មក យើងសង្កេតមានការថយចុះនូវអត្រាក្រិសក្រិន ដោយថយចុះ៥% ៦% រហូតដល់១០%។
លោក យី គីមថាន បន្តថា កង្វះអាហារូបត្ថម្ភដែលកុមារភាគច្រើនបានជួបប្រទះបង្កឡើងពីមូលហេតុជាច្រើនដូចជា ទីតាំងភូមិសាស្រ្តនៅតំបន់ដាច់ស្រយាល ផ្ទះនៅឆ្ងាយពីមណ្ឌលសុខភាព និងសេវាទទួលបានពីមណ្ឌលសុខភាពនៅមានកម្រិតនៅឡើយដោយស្ត្រីមានផ្ទៃពោះខ្លះមិនបានទៅពិនិត្យសុខភាពឱ្យបានគ្រប់តាមកាលកំណត់ ឬមានស្ត្រីខ្លះមិនទៅសម្រាលកូនមន្ទីរពេទ្យផងដែរ។
កត្តាមួយទៀតគឺចំណេះដឹងរបស់ឪពុកម្ដាយនៅទីនោះ ជាពិសេសទាក់ទងទៅនឹងការថែទាំកូន ការបញ្ចុកចំណីកូន ការចម្អិនអាហារបែបណាឱ្យមានសារជាតិខ្ពស់ដែលធ្វើឱ្យអាហារូបត្ថម្ភកូនគ្រប់គ្រាន់ និងមានភាពប្រសើរឡើង។ ជាទូទៅ យើងឃើញមានឪពុកម្ដាយ ឬអ្នកចម្អិនម្ហូបក្នុងគ្រួសារប្រើប្រាស់ត្រី សាច់សុទ្ធដែលមិនមានបន្លែចម្រុះជាកត្តាធ្វើឱ្យកូន ឬកុមារមិនទទួលបានអាហារមានសារជាតិចិញ្ចឹមគ្រប់គ្រាន់។
លោក យី គីមថាន បន្ថែមថា កត្តាកង្វះទឹកស្អាត និងអនាម័យក៏ជាបញ្ហាផងដែរ ដោយពួកគាត់ប្រើប្រាស់ទឹកបឹង ទឹកអូរដែលមានមេរោគនិងមិនបានសម្លាប់មេរោគបានត្រឹមត្រូវ។ មួយវិញទៀត គឺការកង្វះអនាម័យ ដោយមិនមានបង្គន់អនាម័យ ដែលធ្វើឱ្យពួកគាត់បន្ទោរបង់ពាសវាលពាសកាល មិនបានលាងដៃនឹងសាប៊ូបានត្រឹមត្រូវក៏ជាហេតុដែលធ្វើឱ្យប៉ះពាលដល់ម្ហូបអាហាររបស់កូនដែរ។
«បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋនៅតំបន់ដាច់ស្រយាលខ្លះ នៅមានមានជំនឿថាការហូបបន្លែខ្លះដូចជា ល្ពៅ ត្រឡាច ត្រី សាច់មួយចំនួនធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់កូនចំពោះស្រ្តីមានផ្ទៃពោះ ក៏ជាកត្តាមួយចម្បងផងដែរ»
លោក យី គីមថាន។
ជាមួយគ្នានេះ លោក យី គីមថាន ក៏បានបញ្ជាក់ពីកត្តាសំខាន់ក្នុងការចិញ្ចឹមបីបាច់ ថែរក្សាកូនឱ្យមានសុខភាពល្អ និងមានអាហារូបត្ថម្ភគ្រប់គ្រាន់ ដោយក្នុងនោះស្ត្រីមានផ្ទៃពោះត្រូវដឹងថា ទទួលទានអ្វីខ្លះដើម្បីមានសារជាតិគ្រប់គ្រាន់ និងអាចផ្ដល់ទៅទារកក្នុងផ្ទៃ និងទៅពិនិត្យផ្ទៃពោះឱ្យបានទៀតទាត់ ដើម្បីងាយស្រួលក្នុងការតាមដានពីសុខភាពម្ដាយ និងទារក។ លើសពីនេះ ម្ដាយឪពុកត្រូវយល់ដឹងពីការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្ដាយចំពោះកុមារមានអាយុក្រោម២៣ខែ ឬ១០០០ថ្ងៃដំបូង និងចំណេះដឹងបន្ថែមអំពីអាហារដែលកូនអាចទទួលទានបានក្រោយអាយុប្រាំមួយខែ៕