នៅក្នុងពិព័រណ៍ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ឆ្នាំ២០២៣នេះ យុវជន សិក្សានុសិស្ស ជាច្រើននាក់បានមកចូលរួមស្វែងយល់អំពីព័ត៌មានមួយចំនួនទាក់ទងនឹង ជំនាញសិក្សា ឱកាសការងារ ជាច្រើនកន្លែង។ ក្នុងនោះ យុវជនបានលើកឡើងថា ការចូលរួមក្នុងពិព័រណ៍ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ធ្វើឱ្យពួកគេទទួលបានទាំងឱកាសការងារ ជំនាញពិត និងភាពរីករាយផងដែរ។
យុវតី ចេង លីហេង ជានិស្សិតឆ្នាំទី១ សិក្សាជំនាញវិស្វករអគ្គិសនី នៃវិទ្យាស្ថានបណ្តុះបណ្ដាលបច្ចេកទេស (NTTI) បាននិយាយថា រូបគេមកចូលរួមនៅក្នុងពិព័រណ៍ការងារ និងផលិតភាពជាតិ ឆ្នាំ២០២៣នេះ ក្នុងគោលបំណងស្វែងរកការងារធ្វើ ដើម្បីអាចទទួលបានបទពិសោធន៍ការងារ ក៏ដូចជាប្រាក់ចំណូលផ្គត់ផ្គង់ចំណាយលើការសិក្សាផងដែរ។
និស្សិតឆ្នាំទី១ រូបនេះ បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការចូលរួមពិព័រណ៍ការងារលើកនេះ រូបគេបានដឹងព័ត៌មានតាមរយៈការផ្សព្វផ្សាយលើបណ្ដាយសង្គម។ លីហេង បន្តថា រូបគេចាប់អារម្មណ៍លើផ្នែកលក់ ដែលត្រូវប្រើជំនាញក្នុងការនិយាយទំនាក់ទំនង ភាពរួសរាយរាក់ទាក់ជាមួយអតិថិជន។
យុវតី ចេង លីហេង បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការរៀបចំឱ្យមានពិព័រណ៍ការងារនិងផលិតភាពជាតិ ពិតជាមានសារៈសំខាន់ខ្លាំង ពីព្រោះអាចផ្ដល់ឱកាសដល់យុវជន សិស្សានុសិស្ស ស្វែងរកជំនាញបន្តការសិក្សាស្រមតាមទីផ្សារការងារ ឬស្វែងការងារធ្វើ ហើយក៏ទទួលបានបរិយាកាលសប្បាយរីករាយផងដែរ។
“ខ្ញុំគិតថាបើសិនជាយើងស្វែងរកការងារ នោះនឹងមានសង្ឃឹមថាទទួលបានការងារ ពីព្រោះការងារមិនរត់មករកយើងទេ គឺយើងជាអ្នករតទៅរកការងារដោយខ្លួនឯង”។
យុវតី ចេង លីហេង ជានិស្សិតឆ្នាំទី១ សិក្សាជំនាញវិស្វករអគ្គិសី នៃវិទ្យាស្ថានបណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេស (NTTI)
យុវតី ចេង លីហេង ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនទាំងអស់គ្នាឱ្យមកចូលរួមក្នុងពិព័រណ៍ការងារនិងផលិតផលជាតិឱ្យបានច្រើន ដើម្បីទទួលបានបទពិសោធន៍ស្វែងរកឱកាសការងារបានច្រើនកន្លែង និងចម្រុះទៅដោយក្រុមហ៊ុន និងស្ថាប័នការងារជាច្រើន។
យុវជន ជា ម៉េងហួរ ជាសិស្សិតឆ្នាំទី១ សិក្សាជំនាញវិស្វកម្មអភិវឌ្ឍកម្មវិធី នៃសាកលវិទ្យាល័យអាមេរិកកាំងភ្នំពេញ (AUPP) បាននិយាយថា ខ្លួនបានដឹងអំពីកម្មវិធីពិព័រណ៍ការងារ និងផលិតផលជាតិ តាមរយៈបណ្ដាញសង្គមហ្វេសប៊ុក ហើយក៏មានបំណងចង់ស្វែងរកបទពិសោធន៍ថ្មី ដើម្បីដាក់ពាក្យសុំបម្រើការងារទាក់ទងនឹងជំនាញដែលរូបគេកំពុងសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ ក៏ដូចជាដើម្បីផ្គត់ផ្គង់ការចំណាយលើថ្លៃសិក្សា។
សិស្សិតឆ្នាំទី១ រូបនេះ បញ្ជាក់ថា ដោយសាររូបគេរៀនជំនាញទាក់ទងនឹងជំនាញសូហ្វែរ ដូច្នេះរូបគេរំពឹងទុកថាមកចូលរួមពិព័រណ៍ការងារនឹងជួបច្រើនចំពោះឱកាសការងារដែលទាក់ទងនឹងជំនាញសិក្សារបស់ខ្លួន។ ម៉េងហួរ បន្តថា ការមកចូលរួមនេះ ពិតជាដូចការរំពឹងទុករបស់ខ្លួន ដោយសារជំនាញទាក់ទងនឹងសូហ្វែរបច្ចុប្បន្នកំពុងមានតម្រូវការទីផ្សារការងារ ហើយក៏ជាឱកាសល្អ និងត្រឹមត្រូវមួយសម្រាប់រូបគេផងដែរ។
“ខ្ញុំមានបំណងចង់រៀនបណ្ដើរ និងធ្វើការបណ្ដើរ ទើបមកចូលរួមក្នុងពិព័រណ៍ការងារនេះ ដើម្បីស្វែងរកឱកាសការងារក្នុងអំឡុងពេលសិក្សា”
យុវជន ជា ម៉េងហួរ ជាសិស្សិតឆ្នាំទី១ សិក្សាជំនាញវិស្វកម្មអភិវឌ្ឍកម្មវិធី នៃសាកលវិទ្យាល័យអាមេរិកកាំងភ្នំពេញ (AUPP)
យុវជន ជា ម៉េងហួរ ក៏បានលើកទឹកចិត្តទៅដល់យុវជនដទៃទៀត ប្រសិនជាចង់រៀនបណ្ដើរ និងធ្វើការបណ្ដើរ គឺមកចូលរួមក្នុងពិព័រណ៍ការងារនេះ ពិតជាល្អ ព្រោះមានឱកាសការងារជាច្រើនជំនាញ មិនមែនមានតែផ្នែកសូហ្វែរនោះទេ។ ដូច្នេះ យុវជន សិស្សានុសិស្ស អាចទទួលបានឱកាសល្អទាំងនោះដើម្បីអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពបន្ថែមបាន។
គួរជម្រាបជូថា ពិព័រណ៍ការងារ និងផលិតភាពជាតិឆ្នាំ២០២៣ ធ្វើឡើងរយៈពេលពីរថ្ងៃចាប់ពីថ្ងៃទី១០ ដល់ថ្ងៃទី១១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣ ដែលផ្ដល់ឱកាសការងារជាង ២ម៉ឺន៤ពាន់កន្លែង ពីក្រុមហ៊ុន រោងចក្រ និងសហគ្រាសធំៗចំនួន ១៥០ សម្រាប់យុវជន សិស្ស/និស្សិត និងអ្នកស្វែងរកការងារធ្វើ នៅអគារពិព័រណ៍កោះពេជ្រ ចាប់ពីម៉ោង៨ព្រឹក ដល់ម៉ោង ៨យប់៕