កម្ពុជារក្សាបានអត្រាអ្នកអត់ការងារធ្វើក្នុងកម្រិតទាបបំផុត ប្រៀបធៀបនឹងបណ្តា​ប្រទេស​ក្នុងតំបន់
យោង​តាមទិន្នន័យ​ដែលចេញផ្សាយ​ដោយ​អង្គការអន្តរជាតិខាងការងារ (ILO) បានបង្ហាញថា ចាប់តាំងពីឆ្នាំ​១៩៩១មក ប្រទេស​កម្ពុជា​រក្សាបាន​នូវ​អត្រា​អ្នកអត់ការងារធ្វើនៅក្នុងកម្រិតទាបប្រមាណ ១% ដែលកម្រិតនេះ ទាបជាងគេបើប្រៀបធៀបជាមួយ​នឹង​បណ្តា​ក្រុម​ប្រទេស ដែលមានសេដ្ឋកិច្ច​ប្រហាក់ប្រហែល​កម្ពុជា និង​ទាបជាងបណ្តា​ប្រទេស​នានា​នៅក្នុងតំបន់​ដូចជា ប្រទេសថៃ វៀតណាម និងឡាវជាដើម។
នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣នេះ អង្គការ ILO បានប៉ាន់ស្មានថា ប្រទេសកម្ពុជា មានអត្រាអ្នកអត់ការងារធ្វើ​ប្រមាណ ០,៣% ប៉ុណ្ណោះ ខណៈប្រទេសឡាវ ២,៩% ប្រទេសថៃមាន ០,៨% ប្រទេសវៀតណាម ១,៧% ប្រទេស​ឥណ្ឌូនេស៊ី ៣,៣% ប្រទេសជប៉ុន ២,៦%។
យោង​តាម​ស្ថិតិចុងក្រោយ នៃអង្កេត​កម្លាំង​ពលកម្ម​ឆ្នាំ​២០១៩ និង​អង្កេត​សេដ្ឋកិច្ចសង្គម​កិច្ច​កម្ពុជា (CSES) ឆ្នាំ២០២១ ដែលចេញផ្សាយ​ដោយវិទ្យាស្ថានជាតិស្ថិតិ នៃក្រសួងផែនការ បានបង្ហាញថា អ្នក​អត់ការងារធ្វើនៅ​កម្ពុជា ក៏​មានអត្រាប្រមាណ ១% ឬមានន័យថា អត្រាអ្នក​មានការងារធ្វើ​មានប្រមាណ ៩៩%។
សូមបញ្ជាក់ថា បើយោង​តាមនិយមន័យ ដែលត្រូវបានប្រើប្រាស់ដោយអង្គការ ILO អ្នកមានការងារធ្វើ គឺសំដៅ​លើ​អ្នក​មាន​អាយុ​១៥ឆ្នាំឡើង ដែល​ក្នុងរយៈពេល​មួយ​អាទិត្យ ឬ៧ថ្ងៃចុងក្រោយ បានចូលរួម​ក្នុង​សកម្មភាព​ផលិតផលិតផល ឬផ្តល់សេវាកម្ម ដើម្បីទទួលបានប្រាក់ខែ ឬប្រាក់ចំណេញ ដោយ​គិត​បញ្ចូល​ទាំងអ្នកកំពុងធ្វើការ​ក្នុង​ និង​ក្រៅប្រទេស និង​អ្នក​ដែល​អវត្តមាននៅកន្លែងធ្វើការ ដោយ​មូលហេតុ នៃការ​ឈប់សម្រាកដោយសារ​មានជំងឺ គ្រោះថ្នាក់ការងារ ការ​សិក្សា ឬការ​បណ្តុះបណ្តាល សម្រាប់លំហែរមាតុភាព ឬ​ដោយ​មូលហេតុផ្សេងៗ។
ដោយឡែក​អ្នកគ្មានការងារធ្វើ គឺសំដៅ​លើ​បុគ្គលទាំងឡាយណាដែលស្ថិត​នៅក្នុង​អាយុធ្វើការ ដែល មិន​មានការងារ និង​កំពុង​ស្វែង​រក​ការងារ និង​អាចទទួលយកឱកាសការងារ ឬអាចធ្វើ​ការងារ​បានប្រសិនបើមាន៕