វិទ្យាល័យ AUPP High School – Foxcroft Academy រៀបចំប្រារព្ធពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រដល់សិស្សបញ្ចប់ការសិក្សាឆ្នាំ២០២៣
(ភ្នំពេញ) នៅថ្ងៃទី ១១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣៖ សិស្សានុសិស្សប្រចាំឆ្នាំសិក្សា ២០២៣ របស់វិទ្យាល័យ AUPP (AUPPHS-FA) បានបញ្ចប់ការសិក្សារបស់ពួកគេដោយជោគជ័យ ទោះបីជាមានបញ្ហាប្រឈមមួយចំនួនដែលបណ្តាលមកពីជំងឺរាតត្បាតក៏ដោយ។ គណៈគ្រប់គ្រងនៃវិទ្យាល័យ AUPP ពិតជាមានមោទនភាពក្នុងការអបអរសាទរការបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់វិទ្យាល័យរបស់ពួកគេ។ ពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រនេះ ត្រូវបានប្រារព្វឡើងនៅថ្ងៃទី០១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៣​ ដោយសិស្សានុសិស្សដែលបញ្ចប់ការសិក្សា​សរុបចំនួន ១៨រូប បានទទួលសញ្ញាបត្រចំនួនពីរ ដែលសញ្ញាបត្រមួយផ្តល់ជូនដោយវិទ្យាល័យដៃគូនៅសហរដ្ឋអាមេរិករបស់យើងគឺគ្រឹះស្ថានសិក្សា Foxcroft Academy និងសញ្ញាបត្រមួយទៀត ដែលមានតម្លៃសមមូលនឹងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ដែលទទួលស្គាល់ដោយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡានៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
សិស្សានុសិស្សដែលបញ្ចប់ការសិក្សាឆ្នាំ២០២៣ បោះជំហានឆ្លងកាត់ឆាកកិត្តិយស ដែលជានិមិត្តសញ្ញានៃការបញ្ចប់ការសិក្សា​ និងជាការចាប់ផ្តើមជំពូកថ្មីក្នុងជីវិតរបស់ពួកគេ។ សិស្សានុសិស្សទទួលបានការអប់រំយ៉ាងពិសេស គួបផ្សំនឹងការចូលរួមក្នុងកម្មវិធីបង្ហាត់បង្រៀន បានធ្វើឱ្យពួកគេទទួលបានភាពជោគជ័យគួរឱ្យកត់សម្គាល់ក្នុងអំឡុងពេលសិក្សានៅវិទ្យាល័យ AUPP។ សិស្សានុសិស្សដែលបញ្ចប់ការសិក្សា ក៏បានបង្ហាញពីជំនាញភាពជាអ្នកដឹកនាំ ភាពប៉ិនប្រសប់ ការលះបង់ និងការខិតខំប្រឹងប្រែង ដែលកើតចេញពីការចូលរួមយ៉ាងសកម្មរបស់ពួកគេក្នុងសកម្មភាពក្រៅកម្មវិធីសិក្សា ដូចជាគម្រោងការងារសហគមន៍ ក្លឹបកីឡា តន្ត្រី និងសិល្បៈ។ សមិទ្ធផលទាំងនេះបានធ្វើឱ្យសហគមន៍ AUPP មានមោទនភាពក្រៃលែង។
ជាមួយគ្នានោះដែរ ការងារសហគមន៍ និងសកម្មភាពមនុស្សធម៌របស់សិស្សានុសិស្សជាមួយលោកគ្រូអ្នកគ្រូរបស់វិទ្យាល័យ ក៏បានជះផលវិជ្ជមានយ៉ាងខ្លាំង។ ពួកគេបានផ្សព្វផ្សាយ និងរៃអង្គាសការបរិច្ចាគដើម្បីជួយដល់សាលាបឋមសិក្សាចំបក់ ក្នុងឃុំចំបក់ ដោយបានផ្តល់ជាសម្ភារៈសិក្សាដល់សិស្សានុសិស្សនៅទីនោះចំនួន ៦០នាក់ ហើយថែមទាំងបានចូលរួមចំណែកជាថវិកាសម្រាប់ជួសជុលអគារសិក្សាផងដែរ។
សិស្សានុសិស្សនៃឆ្នាំសិក្សា២០២៣ដែលបានចូលរួមក្នុងសកម្មភាពខាងលើនេះ បាននិយាយថា៖
“វាគឺជាបទពិសោធន៍ដ៏មោទនភាពមួយដែលយើងទាំងអស់គ្នាបានចូលរួមចំណែកដល់ការអប់រំរបស់ក្មេងៗនៅក្នុងសហគមន៍”
កាលពីថ្ងៃទី១៧ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២​ នេះ សិស្សថ្នាក់ទី១២ របស់វិទ្យាល័យ AUPP ចំនួន ៣រូប រួមជាមួយនឹងគ្រូបង្រៀន បានធ្វើដំណើរទៅកាន់ទីក្រុង Dortmund ប្រទេសអាល្លឺម៉ង់ ដើម្បីតំណាងឱ្យប្រទេសកម្ពុជានៅក្នុងការប្រកួតវគ្គផ្តាច់ព្រ័ត្រអន្តរជាតិនៃកម្មវិធីប្រកួតមនុស្សយន្តអូឡាំព្យាដពិភពលោកឆ្នាំ២០២២ (World Robot Olympiad 2022) ជាមួយនឹងក្រុមចំនួន ៣៦៥ មកពី ៧៣ ប្រទេសជុំវិញពិភពលោក។ លើសពីនេះទៅទៀត នៅពេលបញ្ចប់ការសិក្សា សិស្សានុសិស្សនៃវិទ្យាល័យ AUPP ចំនួន ៥រូប នឹងបន្តការសិក្សារបស់ពួកគេនៅសាកលវិទ្យាល័យអាមេរិកាំងភ្នំពេញ ខណៈដែលសិស្សានុសិស្សផ្សេងទៀតត្រូវបានទទួលឱ្យបន្តការសិក្សាជាមួយនឹងអាហារូបករណ៍នៅសាកលវិទ្យាល័យល្បីៗនៅសហរដ្ឋអាមេរិក អូស្ត្រាលី កាណាដា ចក្រភពអង់គ្លេស និងអ៊ីតាលី។
លោក William E. Thomas នាយកវិទ្យាល័យ AUPP បានមានប្រសាសន៍នៅក្នុងកំឡុងពេលកម្មវិធីទទួលសញ្ញាបត្រថា៖
“ច្រើនជាង ៧៥%នៃសិស្សរបស់យើង បានបញ្ចប់ការសិក្សាប្រចាំឆ្នាំ២០២៣ ជាមួយនឹងរង្វាន់សិស្សឆ្នើម Summa Cum laude, Magna Cum Laude និង Cum Laude។ សមិទ្ធិផលនេះគ្រាន់តែជាឧទាហរណ៍មួយនៃសមិទ្ធិផលឆ្នើមជាច្រើនផ្សេងទៀតរបស់សិស្សានុសិស្សយើង និងឆន្ទៈរបស់ពួកគេលើសពីការរំពឹងទុក។​ វិទ្យាល័យ AUPP មានមោទនភាពយ៉ាងខ្លាំងចំពោះភាពជោគជ័យរបស់ពួកគេ ហើយទន្ទឹងរង់ចាំមើលពីភាពជោគជ័យបន្តបន្ទាប់ទៀតរបស់ពួកគេ ក្នុងនាមជាអ្នកដឹកនាំជំនាន់ក្រោយនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា”
សិស្សានុសិស្សដែលបញ្ចប់ការសិក្សា ក៏បានសម្តែងការដឹងគុណចំពោះក្រុមគ្រួសារ លោកគ្រូអ្នកគ្រូ បុគ្គលិក និងមិត្តភក្តិរបស់ពួកគេ សម្រាប់ការគាំទ្រក្នុងពេលកន្លងមក។