ឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ៖ ភាសាអង់គ្លេស សហគ្រិនភាព បច្ចេកវិទ្យា និង​ភាពជាអ្នកដឹកនាំ គឺជាចំណេះដឹងសំខាន់​សម្រាប់អាជីវកម្ម និង​ការងារក្នុងសម័យឧស្សាហកម្មទី៤
ភ្នំពេញ – បច្ចុប្បន្ន​ភាសាអង់គ្លេស បានក្លាយ​ទៅជា​ភាសាដ៏សំខាន់​ក្នុងការ​ធ្វើទំនាក់ទំនង​មិន​ថា​នៅ​ក្នុង​តំបន់ និង​អន្តរជាតិ, ក្រៅតែពីភាសាសាកលមួយនេះ គេមើលឃើញថា សិស្សានុសិស្ស ក៏ដូចជា​យុវជន ចាំបាច់​ត្រូវ​ការ​នូវ​ចំណេះជំនាញសំខាន់​៣បន្ថែមទៀត គឺសហគ្រិនភាព បច្ចេកវិទ្យា និង​ភាពជាអ្នកដឹកនាំ ដើម្បីអាចប្រកបអាជីវកម្ម ក៏​ដូចជា​ធ្វើការងារ​នៅ​ក្នុងសម័យ​កាល​ឧស្សាហកម្ម​ទី៤ ដែល​នឹង​មក​ដល់ក្នុងពេលឆាប់ៗនេះ។
លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយកនៃបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប មានប្រសាសន៍ថា ភាសាអង់គ្លេស ត្រូវបានគេប្រើប្រាស់ជាយានមួយក្នុងការទំនាក់ទំនងនៅក្នុងបណ្តាប្រទេសអាស៊ាន ក៏ដូចជាទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិផ្សេងៗ។ តែជាមួយគ្នានេះ ចំណេះដឹងសហគ្រិនភាព, បច្ចេកវិទ្យា និងភាពជាអ្នកដឹកនាំ ក៏​សំខាន់ដែល​សិស្សានុសិស្ស ក៏​ដូចជា​យុវជន​ត្រូវចេះ ដើម្បីជាទុនក្នុងការប្រកបរបរអាជីវកម្ម ក៏ដូចជាការងារនៅពេលអនាគត។
លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន បន្ថែមថា ដោយ​មើលឃើញពី​តម្រូវការ​នៅ​ក្នុង​បរិបទអាជីវកម្ម និង​ការងារ​នៅថ្ងៃខាងមុខ ទើប​​​សាលា Leaderland English Academy បានដាក់បញ្ចូលចំណេះជំនាញទាំង៣នេះ ចូលទៅក្នុងកម្មវិធីសិក្សា។
តាមប្រសាសន៍របស់លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ចំណេះដឹងសហគ្រិនភាព ជាចំណេះដឹងដែលអាចជួយទៅដល់សិស្សពេលប្រកបរបរដោយខ្លួនឯង ឬបម្រើ​ការងារ​នៅ​កន្លែងណាមួយ ដោយ​មានស្មារតីសហគ្រិន, ចំណែកបច្ចេកវិទ្យា គឺជាចំណេះដឹងសាកលទូទៅមួយដែលគ្រប់គ្នា ទោះធ្វើការក្នុងអាជីពអ្វី ឬក៏ប្រកបអាជីវកម្មនៅក្នុងប្រទេសណា ក្នុងបរិបទណាក៏ដោយ ក៏ត្រូវការបច្ចេកវិទ្យាដែរ, ដោយឡែកភាពជាអ្នកដឹកនាំ គឺកាន់តែសំខាន់ពាក់ព័ន្ធជាមួយនឹងការដឹកនាំជីវិតខ្លួនឯង ការធ្វើការងារជាក្រុម ការដោះស្រាយបញ្ហា និងការដឹកនាំមនុស្ស ។
ចំពោះវិធីសាស្រ្តនៅក្នុងការបញ្រ្ជាបចំណេះដឹងទាំង៣ Leaderland English Academy មានកម្មវិធីជាច្រើន ដោយក្នុងនោះរួមមាន ទី១ សាលាព្យាយាមរកមេរៀនភាសាអង់គ្លេសពាក់ព័ន្ធជាមួយសហគ្រិនភាព បច្ចេកវិទ្យា និងភាពជាអ្នកដឹកនាំ ដោយបញ្រ្ជាបដោយផ្ទាល់តាមរយៈខ្លឹមសារមេរៀន, ទី២ សាលារៀបចំសិក្ខាសាលានានាដែលនិយាយជាភាសាអង់គ្លេស ពាក់ព័ន្ធជាមួយប្រធានបទទាំង៣ ដោយសាលាអញ្ជើញវាគ្មិនមកធ្វើកិច្ចពិភាក្សា ឬនិយាយពាក់ព័ន្ធនឹងប្រធានបទសហគ្រិនភាព បច្ចេកវិទ្យា និងភាពជាអ្នកដឹកនាំ, ទី៣ នៅក្នុងបរិវេណសាលាទាំងមូល គឺមានការតុបតែងរចនាខាងក្នុង ពាក់ព័ន្ធនឹងខ្លឹមសារចំណេះដឹងទាំង៣នេះតែម្តង គឺសហគ្រិនភាព បច្ចេកវិទ្យា និងភាពជាអ្នកដឹកនាំ ហើយទី៤ សាលានឹងរៀបចំការសិក្សាបែបគម្រោង ឱ្យសិស្សមានឱកាសនៅក្នុងការអនុវត្តគម្រោងពាក់ព័ន្ធសហគ្រិនភាព បច្ចេកវិទ្យា និងភាពជាអ្នកដឹកនាំ ដោយឱ្យសិស្សចុះទៅកាន់សហគមន៍ ទៅទស្សនកិច្ចនៅកន្លែងពាណិជ្ជកម្ម សហគ្រាសនានា ដើម្បីឱ្យស្គាល់ និងស្វែងយល់ពីជំនាញទាំង៣។
សូមបញ្ជាក់ថា សាលា Leaderland English Academy ជាបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ វេសឡាញ អេឌ្យខេសិន គ្រុប ដែលបានបង្កើតឡើងកាលពីឆ្នាំ២០១៩ ដោយមានចក្ខុវិស័យ និងបេសកកម្មសំខាន់ ដើម្បីជំរុញសិស្សានុសិស្សជំនាន់ថ្មីរបស់កម្ពុជាឱ្យក្លាយជាមនុស្សមានសមត្ថភាពខ្ពស់ទាំងផ្នែកភាសាសម្រាប់ទំនាក់ទំនង ផ្នែកភាពជាអ្នកដឹកនាំ មានទំនុកចិត្តខ្ពស់ និងបច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការបដិវត្តន៍ឧស្សាហកម្មទី៤ ៕