កញ្ញា រិន សិទ្ធិនារី ចាត់ទុកការងារលើកសុខភាពផ្លូវភេទសំខាន់សម្រាប់យុវជន
ភ្នំពេញ កន្លងទៅស្ត្រីកម្ពុជាមួយចំនួនតែងស្ងៀមស្ងាត់បើនិយាយពីបញ្ហាសុខភាពផ្លូវភេទ ដោយសារស្ត្រីតែងភ័យខ្លាចនៅពេលនិយាយពីបញ្ហានេះ ខណៈមនុ​ស្ស​មួយចំនួនហា​ក់មិនហ៊ាននិយាយដោយបើកចំហ ព្រមទាំងចាត់ទុកជារឿងដែលស្រ្តីមិនគួរយកមកជជែក ។ ឃើញបញ្ហានេះយុវតី កញ្ញា រិន សិទ្ធិនារី អ្នកបង្កើ​​ត​មាតិកាគេហទំព័រ Switching- ចម្លាស់ ដើម្បីជំរុញឱ្យយុវជន ក៏ដូចជាស្រ្តីក្លាហ៊ាននិយាយអំពីសុខភាពផ្លូវភេទ និងបញ្ហារបស់ស្រ្តីដែលកើតមាននៅក្នុងសង្គម ។
កញ្ញា រិន សិទ្ធិនារី អាយុ ២១ឆ្នាំជានិស្សិតឆ្នាំទី៤ នៃដេប៉ាដឺម៉ង់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងសារគមនាគមន៍ ប្រសិនបើគ្រប់គ្នាបើកចិត្តទូលាយទទួលយក និងពិភាក្សាលើប្រធានបទសុខភា​ព​ផ្លូវភេទស្ត្រី នោះព័ត៌មានសុខភាពនឹងផ្សព្វផ្សាយបានទូលំទូលាយ ព្រមទាំងជួយដល់យុវជននិងស្ត្រីកម្ពុជា ។ បណ្តាញសង្គមហ្វេសប៊ុក Switching- ចម្លាស់ មានប្រធានជាច្រើននិយាយពីចំណេះដឹងសុខភាព បញ្ហាការសិក្សា និងការអភិវឌ្ឍចំណេះ និងសមត្ថភាពយុវជន ។
“ខ្ញុំព្យាយាមនិយាយអំពីបញ្ហាសុខភាពផ្លូវភេទនេះ ខ្ញុំបានផ្លាស់ប្ដូរគំនិតមនុស្សមួយចំនួនជុំវិញខ្លួន ពួកគាត់បើកចិត្តទូលាយហ៊ាននិយាយពីប្រធានបទសុខភាពផ្លូវភេទ នេះដោយគ្មានលាក់លៀមទៅកាន់មនុស្សជុំវិញខ្លួន ទាំងគ្រួសារ មិត្តភក្ដិ លោកគ្រូ និងសហគមន៍ទាំងមូល”
កញ្ញា រិន សិទ្ធិនារី
អ្នកបង្កើតមាតិកាអប់រំសុខភាពលើបណ្តាញសង្គមរូបនេះ បានបន្ថែមថា ក្រៅពីបង្កើតមាតិកានៅក្នុងសង្គមជំរុញ​និងលើកកម្ពស់ស្រ្តីនៅក្នុងបណ្ដាញសង្គម សិទ្ធនារី ក៏បានសរសេរសៀវភៅអប់រំសុខភាពសម្រាប់ស្ត្រីផងដែរ។ សៀវភៅនេះមានចំណង Babe Don’t Leave មិនមែនត្រឹមតែជាសៀវភៅមនោសញ្ចេតនាស្នេហាអប់រំមួយមុខប៉ុណ្ណោះទេ តែជាសៀវភៅបង្ហាញគំនិតពិចារណាលើបញ្ហាសុខភាពផ្លូវភេទស្ត្រី និងផ្តល់គំនិត “ព្រហ្មចារីយ៍ “នៅកម្ពុជា ។
យុវតីរូបនេះ បានបញ្ជាក់ថា មនុស្សគ្រប់រូបមិនគួរខ្មាសអៀននឹងប្រធានបទខាងលើនេះទៀតទេ គ្រប់គ្នាមានសិទ្ធិនិយាយ​ និងគ្រប់គ្នាមានសិទ្ធិពិភាក្សា ដរាបណាប្រធានបទទាក់ទងនឹងផ្លូវភេទមួយនេះមិនមែននិយាយក្នុងបំណងញុះញង់ឱ្យមានអារម្មណ៍ផ្លូវភេទ ។
កញ្ញា រិន​ សិទ្ធិនារី បន្តថា ក្មេងស្រីនិងស្រី្តទាំងអស់ត្រូវមានភាពក្លាហានចង់ធ្វើអ្វីដែលខ្លួនឯងចង់ធ្វើគ្មានការកំណត់ពីសង្គម ។ ម៉្យាងវិញទៀត កញ្ញាសង្ឃឹមថាមនុស្សគ្រប់រូបមានការបើកចិត្តឱ្យបានទូលំទូលាយរស់នៅដើម្បីឱ្យសង្គមពោរពេញទៅដោយមនុស្សមានចំណេះដឹង និងយល់ពីគ្នាឱ្យបានច្រើន ។
គួរបញ្ជាក់ផងដែរ បច្ចុប្បន្នកញ្ញា រិន សិទ្ធិនារី ជាអ្នកផលិតមាតិកានិងជាម្ចាស់គេហទំព័រ “Switching-ចម្លាស់” ដែលនិយាយអំពីបញ្ហាសង្គម និងជាអ្នកសរសេរសៀវភៅ Babe Don’t Leave ជាសៀវភៅនិយាយអំពីការលើកទឹកចិត្តរបស់ស្រ្តី និងជាការនិយាយបកស្រាយពីវប្បធម៍ “ព្រហ្មចារីយ៍” នៅកម្ពុជា ។ នៅថ្ងៃមុខកញ្ញាចង់ពង្រីកមាតិកាដើម្បីផ្សព្វផ្សាយចំណេះដឹង ការអប់រំ និងការលើកទឹកចិត្តទៅដល់យុវជនឱ្យកាន់តែទូលំទូលាយបន្ថែមទៀត ។