ភ្នំពេញ – កន្លងទៅស្ត្រីកម្ពុជាមួយចំនួនតែងស្ងៀមស្ងាត់បើនិយាយពីបញ្ហាសុខភាពផ្លូវភេទ ដោយសារស្ត្រីតែងភ័យខ្លាចនៅពេលនិយាយពីបញ្ហានេះ ខណៈមនុស្សមួយចំនួនហាក់មិនហ៊ាននិយាយដោយបើកចំហ ព្រមទាំងចាត់ទុកជារឿងដែលស្រ្តីមិនគួរយកមកជជែក ។ ឃើញបញ្ហានេះយុវតី កញ្ញា រិន សិទ្ធិនារី អ្នកបង្កើតមាតិកាគេហទំព័រ Switching- ចម្លាស់ ដើម្បីជំរុញឱ្យយុវជន ក៏ដូចជាស្រ្តីក្លាហ៊ាននិយាយអំពីសុខភាពផ្លូវភេទ និងបញ្ហារបស់ស្រ្តីដែលកើតមាននៅក្នុងសង្គម ។
កញ្ញា រិន សិទ្ធិនារី អាយុ ២១ឆ្នាំជានិស្សិតឆ្នាំទី៤ នៃដេប៉ាដឺម៉ង់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ និងសារគមនាគមន៍ ប្រសិនបើគ្រប់គ្នាបើកចិត្តទូលាយទទួលយក និងពិភាក្សាលើប្រធានបទសុខភាពផ្លូវភេទស្ត្រី នោះព័ត៌មានសុខភាពនឹងផ្សព្វផ្សាយបានទូលំទូលាយ ព្រមទាំងជួយដល់យុវជននិងស្ត្រីកម្ពុជា ។ បណ្តាញសង្គមហ្វេសប៊ុក Switching- ចម្លាស់ មានប្រធានជាច្រើននិយាយពីចំណេះដឹងសុខភាព បញ្ហាការសិក្សា និងការអភិវឌ្ឍចំណេះ និងសមត្ថភាពយុវជន ។
អ្នកបង្កើតមាតិកាអប់រំសុខភាពលើបណ្តាញសង្គមរូបនេះ បានបន្ថែមថា ក្រៅពីបង្កើតមាតិកានៅក្នុងសង្គមជំរុញនិងលើកកម្ពស់ស្រ្តីនៅក្នុងបណ្ដាញសង្គម សិទ្ធនារី ក៏បានសរសេរសៀវភៅអប់រំសុខភាពសម្រាប់ស្ត្រីផងដែរ។ សៀវភៅនេះមានចំណង Babe Don’t Leave មិនមែនត្រឹមតែជាសៀវភៅមនោសញ្ចេតនាស្នេហាអប់រំមួយមុខប៉ុណ្ណោះទេ តែជាសៀវភៅបង្ហាញគំនិតពិចារណាលើបញ្ហាសុខភាពផ្លូវភេទស្ត្រី និងផ្តល់គំនិត “ព្រហ្មចារីយ៍ “នៅកម្ពុជា ។
យុវតីរូបនេះ បានបញ្ជាក់ថា មនុស្សគ្រប់រូបមិនគួរខ្មាសអៀននឹងប្រធានបទខាងលើនេះទៀតទេ គ្រប់គ្នាមានសិទ្ធិនិយាយ និងគ្រប់គ្នាមានសិទ្ធិពិភាក្សា ដរាបណាប្រធានបទទាក់ទងនឹងផ្លូវភេទមួយនេះមិនមែននិយាយក្នុងបំណងញុះញង់ឱ្យមានអារម្មណ៍ផ្លូវភេទ ។
កញ្ញា រិន សិទ្ធិនារី បន្តថា ក្មេងស្រីនិងស្រី្តទាំងអស់ត្រូវមានភាពក្លាហានចង់ធ្វើអ្វីដែលខ្លួនឯងចង់ធ្វើគ្មានការកំណត់ពីសង្គម ។ ម៉្យាងវិញទៀត កញ្ញាសង្ឃឹមថាមនុស្សគ្រប់រូបមានការបើកចិត្តឱ្យបានទូលំទូលាយរស់នៅដើម្បីឱ្យសង្គមពោរពេញទៅដោយមនុស្សមានចំណេះដឹង និងយល់ពីគ្នាឱ្យបានច្រើន ។