ភ្នំពេញ៖ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានកំណត់កំណែទម្រង់វិស័យអប់រំចំនួនបួនសំខាន់ៗ រួមមានកំណែទម្រង់គ្រប់គ្រងទូទៅទាំងកម្រិតជាតិនិងសាលារៀន កំណែទម្រង់ការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុ កំណែទម្រង់ការគ្រប់គ្រងធនធានមនុស្ស និងកំណែទម្រង់ការគ្រប់គ្រងការសិក្សា។ កំណែទម្រង់ទាំងបួននេះធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងពង្រឹងគុណភាពអប់រំឱ្យកាន់តែប្រសើរឡើងនៅកម្ពុជាឆ្លើយតបការអប់រំសតវត្សរ៍ទី២១។ នេះបើតាមប្រសាសន៍ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងពិធីប្រកាសនិងដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងសាលារៀន និងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងការសិក្សានៅតាមសាលារៀននានានៃក្រុមហ៊ុន Westline Education Group កាលពីថ្ងៃទី១៦ ខែកក្កដាកន្លងទៅ។
១. កំណែទម្រង់គ្រប់គ្រងទូទៅទាំងកម្រិតជាតិ និងសាលារៀន៖ ផ្តោតលើការគ្រប់គ្រងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងសាលា និងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងធនធានមនុស្ស។ លើកទឹកចិត្តគ្រូបង្រៀន នាយកសាលាឱ្យអនុវត្តការគ្រប់គ្រងតាមសាលារៀននៅតាមគ្រឹះស្ថានសិក្សាដែលមានលក្ខខណ្ឌសមស្រប។ បង្កើតសាលារៀនជំនាន់ថ្មី បណ្ដុះបណ្ដាលគ្រូ គ្រូបន្តបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈខ្លួនឯង ទាំងស្វ័យសិក្សា និងកែលំអវិធីសាស្រ្តបង្រៀន។ លើសពីនេះ ធ្វើយ៉ាងណាឱ្យសាលារដ្ឋមានគុណភាពខ្ពស់ ហើយគ្រូបង្រៀនមានឱកាសសិក្សា ពង្រឹងសមត្ថភាពបន្ថែមទៀត។
២. កំណែទម្រង់ការគ្រប់គ្រងហិរញ្ញវត្ថុ៖ ដាក់ទុនវិនិយោគទៅលើសាលាជំនាន់ថ្មី បង្កើតហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធថ្នាក់រៀនឱ្យបានល្អស្អាត រៀបចំបន្ទប់រៀនទៅតាមមុខវិជ្ជា គ្រូបណ្ដុះបណ្ដាលបន្ថែម ហើយគ្រូត្រូវមានកិច្ចសន្យាការងារ និងការដាក់ចេញគោលដៅពង្រឹងសមត្ថភាពផ្ទាល់ខ្លួន។ ម៉្យាងវិញទៀត វិនិយោគទៅលើបណ្ណាល័យសតវត្សទី២១ ដែលជាបណ្ណាល័យមានសៀវភៅ មានអ៊ីនធឺណេត មានម៉ាស៊ីនត្រជាក់ មានកុំព្យូទ័រ ដើម្បីឱ្យសិស្សស្រាវជ្រាវ និងចង់រៀន។
៣. កំណែទម្រង់ការគ្រប់គ្រងធនធានមនុស្ស៖ ផ្ដល់ឱកាសឱ្យយុវជនទទួលបានការអប់រំ និងបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈប្រកបដោយគុណភាពនិងសមធម៌។ លើសពីនេះ លើកទឹកចិត្តសិស្សឱ្យមានគំនិតផ្ដួចផ្ដើម គំនិតច្នៃប្រឌិត គំនិតបង្កើតថ្មី និងស្មារតីសហគ្រិនភាព។ ម៉្យាងវិញទៀត ផ្ដល់ឱកាសឱ្យសិស្សមានការចូលរួមបញ្ចេញមតិ ទស្សនៈ និងចេះសម្រេចចិត្តប្រកបដោយចំណេះដឹង។
៤. កំណែទម្រង់ការគ្រប់គ្រងការសិក្សា៖ ជាការផ្លាស់ប្ដូរពីវិធីសាស្រ្ដបង្រៀនពីវិធីសាស្រ្ដបង្រៀនមួយដែលគ្រូគ្រាន់តែសូត្រឱ្យសិស្សស្ដាប់ ទៅជាវិធីសាស្រ្ដបង្រៀនតាមបែបស្ថាបនានិយម។ លើសពីនេះ ការផ្លាស់ប្តូរវិធីសាស្រ្តបង្រៀនបង្រៀនឱ្យសិស្សចេះធ្វើសកម្មភាពស្វ័យសិក្សាដោយខ្លួនឯង ជួយឱ្យសិស្សមានការផ្លាស់ប្ដូរឥរិយាបទដែលមិនសូវចេះនិយាយ មានភាពក្លាហានហ៊ានឡើងនិយាយក្នុងថ្នាក់រៀន បណ្ដុះបណ្ដាលឱ្យសិស្សមានទាំងចំណេះដឹង មានទាំងបំណិនទន់ និងបំណិនបច្ចេកវិទ្យា បំណិនសតវត្សទី២១ ជាបំណិនត្រិះរិះពិចារណា ដោះស្រាយបញ្ហា ប្រាស្រ័យទាក់ទង និងការធ្វើបទបង្ហាញជាដើម។
គួររំលឹកថា ពិធីប្រកាសនិងដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងសាលារៀន និងប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងការសិក្សានៅតាមសាលារៀននានានៃក្រុមហ៊ុន Westline Education Group ធ្វើឡើងដើម្បីរៀបចំប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងសាលារៀន ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងការសិក្សា និង Mobile App ដើម្បីជាប្រយោជន៍ដល់ការងារគ្រប់គ្រង ការបង្រៀន និងរៀន និងបង្កើនទំនាក់ទំនងជាមួយនឹងមាតាបិតាសិស្សសម្រាប់សាលារៀនវ៉េស្ទឡាញន៍ និងសាលារៀនណត្សឡាញន៍។ ការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការកម្មវិធីខាងលើនឹងចូលរួមលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាក្នុងវិស័យអប់រំ នាំយកថ្នាក់រៀនទៅដល់ផ្ទះ និងគ្រប់ទីកន្លែងក្នុងសតវត្សទី២១ ពន្លឿនការបង្រៀន និងរៀនប្រកបដោយភាពជឿនលឿន មានការច្នៃប្រឌិត និងប្រសិទ្ធភាព៕